Taki był miniony rok. Do codzienności wdarła się niepewność

Radość, smutek, oburzenie, niepewność - te i inne emocje towarzyszyły krośnianom w minionym roku. Relacjonowaliśmy dla Was każde ważne wydarzenie, pisaliśmy o sprawach kontrowersyjnych i zmuszających do refleksji, przybliżaliśmy Wam też sylwetki krośnian, dla których miniony rok okazał się przełomowy. Powspominajmy rok 2018.
Rok 2018 był niezwykle barwny
krosno24.pl

Smog, upały, wysoki poziom rzek

Przez cały rok informowaliśmy o zmieniającej się pogodzie: o silnych wiatrach, intensywnych opadach deszczu, śliskich drogach. W okresie zimowym wielokrotnie ogłaszaliśmy alarm smogowy. Dwukrotnie relacjonowaliśmy podwyższony stan rzek – w kwietniu i sierpniu.  We wrześniu opisywaliśmy następstwa wichury w centrum miasta. Zwróciliśmy też uwagę na skutki upałów na wakacjach - bruk i piasek na Rynku były rozgrzane do prawie 50 st. Celsjusza.

Brytyjczyk w Krośnie

Sympatyczny Brytyjczyk dwukrotnie odwiedził Krosno. Swoje wspomnienia opublikował w serwisie Youtube. Krosno bardzo mu się podobało, chociaż przestrzegał przed niebezpiecznymi przejściami dla pieszych.

Publikacje o Krośnie

Tematem naszych artykułów były dwa wydawnictwa o historii Krosna. Informowaliśmy o ogromnej popularności albumu ze zdjęciami dawnego Krosna autorstwa Stanisława Nawracaja oraz o nowym tomie Studiów Krośnieńskich wydanych z okazji 60-lecia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

Pan Leszek uratował człowieka

Ta historia poruszyła naszych Czytelników – artykuł o panu Leszku, który pospieszył na ratunek mężczyźnie zamierzającemu skoczyć z mostu na Wisłoku, przeczytało ponad 20 tysięcy osób!

Rekordowa Orkiestra

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krośnie ogłosił w lutym rekordowe wyniki zbiórki – ponad 223 tysiące zł.

Akcje protestacyjne

2018 rok obfitował w akcje protestacyjne różnych grup zawodowych. Były one związane głównie z żądaniami podwyższenia płac. Protestowali lekarze ze szpitala, ratownicy medyczni, pracownicy administracyjni sądów i prokuratur. Do Warszawy pojechali nawet przedstawiciele MOPR Krosno na pikietę pracowników pomocy społecznej.

Poszerzenie granic miasta

Przez cały rok miasto żyło sprawą terenu po dawnym lotnisku w Targowiskach. Po tym jak w 2017 Krosno nabyło prawa wieczystego użytkowania tego terenu, prezydent ogłosił, że chce go przyłączyć do miasta. Zarówno radni, jak i mieszkańcy opowiedzieli się „za”. Ostatecznie też władze miasta porozumiały się w tej sprawie z wójtami gmin Krościenko Wyżne i Targowiska (teren leży obecnie w ich granicach). Temat powróci w 2019 - Krosno będzie bowiem składało do rządu wniosek o powiększenie swojego terytorium.

Kryzys Rynku

W dalszym ciągu obserwujemy bacznie sytuację gospodarczą na krośnieńskim Rynku. Regres tej części miasta jest widoczny gołym okiem od kilku lat. Wokół centralnego placu Krosna umiera handel, również lokale gastronomiczne nie mają zbyt dobrej sytuacji. Miasto nie podejmuje w tej kwestii szczególnych działań, a próbą promocji Rynku zajmuje się na Facebooku wolontariusz.

Łącznica kolejowa

To ma być remedium na problemy komunikacyjne miasta. Łącznica kolejowa między Jedliczem - Męcinką a Szebniami ma skrócić czas podróży z Krosna do Rzeszowa do jednej godziny. Na przeszkodzie stają m.in. jasielscy radni i posłowie PiS-u, którzy zagłosowali przeciw tej inwestycji. Jednak według dokumentacji łącznica ma powstać w ciągu pięciu najbliższych lat.

Huta na sprzedaż?

Obecny właściciel krośnieńskiej huty szkła Krosno Glass – fundusz Coast2Coast – szuka na nią kupca. Przedsiębiorstwo nadal jednak rozwija się: zmieniło logo, poszukuje pracowników, podpisało umowę o współpracy ze szkołą „Mechanik”, planuje budowę centrum logistycznego. Temat sprzedaży huty zapewne wkrótce powróci.

Galerie Krosno i Portius

Po otworzeniu galerii handlowej Vivo! walkę o klienta zaostrzyły dwa inne tego typu obiekty: Krosno (dawny Elijot) oraz Portius. Galeria Krosno powiększyła się o 18 sklepów, a Portius rozpoczęła budowę nowego skrzydła przy Wisłoku.

Zakaz handlu w niedzielę

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali o stopniowym ograniczaniu handlu w niedziele. Obserwowaliśmy, jak te rewolucyjne regulacje wpłyną na funkcjonowanie galerii.

Lotnisko powoli ożywia się

Modernizacja krośnieńskiego lotniska była jedną z większych inwestycji ostatnich lat. Lotnisko jest ogromną nadzieją na ożywienie gospodarcze miasta. Dlatego przyglądaliśmy się jego działalności i pierwszym sukcesom – relacjonowaliśmy m.in. otwarcie stacji paliw, lądowanie odrzutowca czy wizytę turystów.

Psie zaprzęgi

Jakub Słowik ukończył skrajnie trudny, 350-kilometrowy wyścig psich zaprzęgów na dalekiej północy Norwegii. Artykuł o bohaterze spod Krosna polubiło na Facebooku 1,5 tysiąca osób!

Nowe lokale

Lubimy jeść, a szczególnie w fajnych lokalach. Wspieramy takie miejsca, ponieważ są ważną częścią miasta -  to tam spotykają się i poznają ludzie.

Nowe autobusy MKS

Na zajezdnię MKS trafiło 13 nowych autobusów, z czego 11 posiada napęd hybrydowy. Pod koniec roku wyjechały na trzy nowo uruchomione linie obsługujące m.in. gminę Wojaszówka. W większości pojazdów pojawił się też system informacji pasażerskiej z głosowymi i wizualnymi zapowiedziami kolejnych przystanków. Jednocześnie z krośnieńskich ulic znikają najstarsze wozy – niektóre z nich pamiętają jeszcze PRL.

Remont podcieni 

Nowe posadzki i odświeżone sklepienia to efekt remontu podcieni, który rozpoczął się w 2018. Inwestycja realizowana jest etapami, w 2019 prace będą kontynuowane.

Rozbudowa ulicy Zielonej

Ulica Zielona zmieniła się nie do poznania. Z bocznej dróżki łączącej ulice Żółkiewskiego i Graniczną stała się wartą do rozpatrzenia alternatywą dla ulicy Korczyńskiej. Inwestycja była kluczowa m.in. dla mieszkańców Zawodzia i znajdujących się przy ulicy Zielonej ogródków działkowych. W 2018 roku pierwszy raz chodzili po nowo ułożonych chodnikach i jeździli po poszerzonej jezdni. Na przebudowę drogi wydano ok. 8 mln złotych.

Billboardy antyaborcyjne

Początkiem marca w Krośnie i okolicach zawisło 6 wydruków wielkoformatowych, które przedstawiały zakrwawione i poszarpane ludzkie płody. Billboardy wzbudziły ogromne oburzenie wielu osób. Nadal trwają sprawy sądowe przeciwko jednej z warszawskich fundacji, która opłaciła publikację kontrowersyjnych grafik w przestrzeni publicznej.

Protesty antyaborcyjne

Kolejny rok z rzędu partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość straszyła Polki, że zaostrzy przepisy antyaborcyjne. Kobiety w całej Polsce wyszły przeciwko temu protestować. Pikiety odbyły się również w Krośnie pod biurem poselskim posła PiS oraz na krośnieńskim Rynku.

Wypadek na Białobrzegach

Był to jeden z tragiczniejszych wypadków w ciągu roku. Rodzeństwo z Krosna chciało pomóc błąkającemu się po os. Markiewicza psu, którego przywieźli do schroniska na ul. Kopernika. Okazało się, że jest tam tylko przytulisko dla kotów, dlatego stanęli przy drodze i oczekiwali na przyjazd straży miejskiej. W międzyczasie wjechał w nich 23-letni kierowca forda mondeo. Był pod wpływem alkoholu.

Koty z Afryki

Artykuł o 24-letniej krośniance znanej jako Yuska Muikkunen był jednym z popularniejszych tekstów roku 2018. Podróżniczka poleciała do Gambii po koty, które rok wcześniej tam uratowała. Towarzyszyliśmy jej w podróży.

Dwie śmiertelne ofiary

To była „czarna środa”. W odstępie kilkudziesięciu minut wydarzyły się dwa śmiertelne wypadki. W Turaszówce został potrącony pieszy, a na ul. Tysiąclecia młoda rowerzystka. W tym roku sąd rozstrzygnie, czy kierowca ciężarówki, który brał udział w wypadku z udziałem rowerzystki, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć licealistki.

Polityka i politycy

To był rok niezwykłej aktywności politycznej. Do Krosna przyjechali znani politycy: Bronisław Komorowski, Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty, Jarosław Kaczyński. Relacjonowaliśmy też akcję antyrządowych billboardów Platformy Obywatelskiej i jednoczenie się opozycji. Opisywaliśmy sprawę tajemniczej posady jednego z krośnieńskich działaczy PiS.

Otwarcie basenów przy ul. Bursaki

To była najbardziej oczekiwana inwestycja w mieście i dlatego przez cały rok śledziliśmy postępy prac przy budowie nowych odkrytych basenów. Tłumne otwarcie transmitowaliśmy – a jakże - w telewizji Krosno24.

Hala przy II LO

Po wielu latach oczekiwania II Liceum Ogólnokształcące, popularnie zwane „Guzikówką”, doczekało się hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Prócz zadaszonego boiska, uczniowie korzystają również ze ścianki wspinaczkowej. Inwestycja położyła kres uciążliwemu współdzieleniu „starej” sali, w której zajęcia prowadziła również Szkoła Podstawowa nr 15 i wygaszane Gimnazjum nr 4.

Dziki przewożone "na dziko" przez Krosno

Tak kontrowersyjnego zdarzenia nie było dawno. Jeden z myśliwych z Jasła przewoził zabitego dzika przez centrum miasta. Spotkało się to z negatywną reakcją nie tylko przechodniów, ale i samego środowiska myśliwych.

Działka na kościół

Propozycja prezydenta Krosna Piotra Przytockiego zakładała, że niespełna hektarowa działka przy ul. Składowej trafi w ręce Archidiecezji Przemyskiej. Kościół miał otrzymać dodatkowo 50% bonifikaty „od ustalonej ceny”, której dokładnej wysokości nie podano. Mieszkańcy miasta sprzeciwili się temu pomysłowi. Z pomocą portalu zebrali ponad 500 podpisów za budową na tej działce nowych bloków mieszkalnych. Ostatecznie miejscy radni przystali na propozycję krośnian, lecz jednocześnie zaproponowali Archidiecezji sprzedaż pobliskiej kaplicy… z 90% bonifikatą. W 2019 r. nadal będziemy zajmować się tą sprawą.

Ruszyła telewizja Krosno24

Po raz pierwszy w historii zawodów balonowych wszystkie starty balonów mogli oglądać na żywo nie tylko mieszkańcy, lecz także widzowie z całej Polski, Europy, a nawet świata. Wszystko dzięki telewizji internetowej Krosno24. W siedzibie  redakcji powstało nowoczesne studio, w którym m.in. krośnieńscy dziennikarze rozmawiali w audycji na żywo z kandydatami na prezydenta Krosna. Ewenementem w skali kraju była też transmisja na żywo biegu po Beskidzie Niskim – Łemkowyna Ultra Trail.

Krośnianie w telewizji

Ania gra w piłkę nożną, Wiktoria piecze ciasta, Rafał ułożył puzzle, Angelika brała udział w wyborach Miss, a Wiktor i Wojtek rozbili bank w teleturniejach – ci zdolni krośnianie wystąpili w telewizji.

Schody na Fortecznej

Jedne schody, lecz o ile krótsza droga. Wybudowane w ubiegłym roku piesze połączenie ulic Fortecznej i Franciszkańskiej zdecydowanie skraca dystans do pokonania kierowcom zostawiającym auta na ulicy Legionów, którzy chcą odwiedzić ścisłe centrum miasta. Przy okazji nieopodal targowicy powstał parking. Inwestycja pochłonęła około 900 tys. złotych.

Remont kamienicy Portiusa 4

Po zakończeniu remontu generalnego 100-letniej kamienicy swoją siedzibę znajdzie w niej Biuro Wystaw Artystycznych. Prace spowodowały czasowe zamknięcie klubokawiarni, a antykwariat przeniósł się chwilowo na podcienia. Otwarcie nowego obiektu już wkrótce.

Stare rondo

Z Placu Monte Cassino, popularnie nazywanego „Rondem”, zniknął charakterystyczny pomnik postawiony w 1966 r. Upamiętniał ofiary niemieckiej agresji na Polskę w 1939 r. oraz 1000-lecie Państwa Polskiego. Przez wiele lat zwracano uwagę na jego wygląd i stan techniczny. Od monumentu odpadały płyty, a na stojących na jego szczycie przerdzewiałych rurach nadal widniał orzeł bez korony. Likwidacja pomnika to pierwszy krok ku całkowitej rewitalizacji „Ronda”.

Wieża farna

Opisywaliśmy trzy ciekawostki związane z symbolem miasta. W maju można było usłyszeć z wieży prawdziwą trąbkę, natomiast jesienią zepsuł się jeden z dzwonów.  Wieża farna jest tak ważnym obiektem dla mieszkańców, że stała się nawet tematem tatuaża.

Zwłoki dziecka

W mieszkaniu przy ulicy Czajkowskiego znaleziono zwłoki 13-miesięcznej dziewczynki. Wraz z nimi w lokalu przebywała 24-letnia matka, która natychmiast została zabrana przez służby. U kobiety stwierdzono ciężkie obrażenia ciała.

Radości i smutki na ulicy Wisze

Cykliści pochwalili nową ścieżkę rowerową na ul. Wisze, ale za to mieszkańcy nie byli zadowoleni z betonowej nawierzchni drogi.

Protesty przed sądami

To był kolejny rok obrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów przed kruczkami prawnymi partii rządzącej PiS. Działacze Komitetu Obrony Demokracji,  partii politycznych oraz zwykli mieszkańcy kilkanaście razy protestowali przed sądem w Krośnie przeciwko próbie zmiany ustroju w Polsce.

Cenzura w Koperniku

To zdarzenie mocno poruszyło całą naszą redakcję, bo dotyczyło wolności słowa. Sytuacja miała miejsce w tzw. renomowanym liceum – w Koperniku. Dyrekcji szkoły nie spodobał się jeden z artykułów w szkolnej gazetce, w którym uczniowie niezbyt pochlebnie oceniali tę placówkę. Nakład gazetki został zarekwirowany przez dyrekcję. Zdarzenie mocno wpłynęło na morale społeczności uczniowskiej i grona pedagogicznego. Opiekun gazetki był pod taką presją, że odszedł ze szkoły. Autorka spornego artykułu współpracuje z Krosno24.pl.

Prohibicja nocna

Chociaż zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach między 22 a 6 obowiązywał tylko przez kilkanaście dni, jego wprowadzenie było jedną z najbardziej dyskutowanych kwestii wśród mieszkańców Krosna w ubiegłym roku. W konsultacjach społecznych wzięło udział tylko 0,8% uprawnionych, którzy byli „za” wprowadzeniem nocnej prohibicji. W efekcie radni podjęli decyzję o wprowadzeniu zakazu, z której (m.in. pod naporem zebranych podpisów i apeli właścicieli sklepów) wycofali się 2 tygodnie później.

Test na człowieństwo

Film z tego eksperymentu społecznego stał się hitem Internetu, szczególnie na Facebooku. Młoda dziewczyna symulowała ból brzucha na ulicy. Wprawdzie przechodnie szybko reagowali, natomiast niewiele osób potrafiło udzielić fachowej pomocy. Ku przestrodze.

Helikopter przy bibliotece

Niecodzienna sytuacja miała miejsce pod budynkiem biblioteki na ul. Wojska Polskiego. Przy „kwadraciaku” musiał wylądować helikopter pogotowia ratunkowego, by zabrać chłopca z poważnym urazem stopy.

Sprawa nastolatków na Rynku

Kilkudziesięcioosobowe grupy młodzieży przesiadujące latem na podcieniach krośnieńskiego Rynku to zjawisko, które do tej pory nie zdarzało się. Zachowanie niektórych osób powodowało spięcia ze strażnikami miejskimi. Próbowaliśmy uświadomić władze miasta, że nie można traktować wszystkich jednakowo, a z młodymi ludźmi trzeba rozmawiać i zapewnić im alternatywę. Ostatecznie specjaliści uznali, że nasze działania były właściwe, władze postanowiły też, że zainwestują w pumptrack (trasa do jazdy rowerem bez pedałowania), a prezydent obiecał w kampanii, że powstanie Młodzieżowy Dom Kultury.

Happening z perkusją

Historia młodego muzyka, który grał na perkusji pod Urzędem Miasta, aby zebrać pieniądze na opłacenie mandatu, podzieliła naszych Czytelników. Jedni byli gorącymi orędownikami jego akcji, inni go krytykowali, bo „przecież każdy musi płacić za parking”. Jedno jest pewne – pan Piotr zapisał się w historii miasta niecodziennym happeningiem.

Pomnik Armii Czerwonej

Polityczna narracja, aby „dekomunizować” różne pomniki w kraju, tak wpłynęła na jednego z mężczyzn, że postanowił sam zdemontować gwiazdy radzieckie z pomnika Armii Czerwonej. Sprawca został ujęty, przyznał się do czynu, a w sądzie dobrowolnie poddał się karze. Pomnik został naprawiony, ale jedna gwiazda jest inna od pozostałych.

Robert Makłowicz w Krośnie

Jeden z najbardziej znanych dziennikarzy kulinarnych szukał w Krośnie inspirujących smaków.  Odwiedził m.in. Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym hutnicy poczęstowali go rybą upieczoną w gorącym szkle. O tym kulinarnym eksperymencie pisaliśmy w lutym.

Wybory samorządowe

To było polityczne wydarzenie roku. W samym Krośnie niewiele się zmieniło: prezydentem nadal jest Piotr Przytocki, a w Radzie Miasta większość ma Klub Samorządowy wraz z radnymi Platformy Obywatelskiej. Kampania wyborcza dostarczyła trochę emocji, ale i tak najważniejszymi wydarzeniami były: rozmowy na żywo z kandydatami na prezydenta w telewizji Krosno24 oraz wyniki wyborów podawane przez nas na żywo.

Klub Wilki

To ostry wiraż w historii krośnieńskiego żużla. Dotychczasowy klub żużlowy KSM Krosno zakończył swoją działalność, a na jego miejsce powstał klub Wilki Krosno S.A. Nowa spółka postawiła na  silny marketing. Kibice zastanawiają się, czy to przełoży się na efekty sportowe.

Mosty i ich patroni

Oba mosty przy rondzie „Solidarności” dostały własnych patronów. Most na Wisłoku nosi imię Tytusa Trzecieskiego, a na Lubatówce – dr. Kamila Bogackiego.

Wypadek posła PiS

Poseł Piotr Babinetz z Krosna miał poważny wypadek samochodowy. Ściął zakręt, potrącił młodych chłopców, po czym wjechał do rowu. Doznał poważnego urazu m.in. kręgosłupa. Prokuratura umorzyła postępowanie, ale poseł może jeszcze dostać mandat. Do sprawy wrócimy.

Zakaz dla Nocnej Jazdy

To miała być jubileuszowa Nocna Jazda Samochodem Bez Celu, czyli spotkanie i przejazd przez miasto fanów motoryzacji. Jednak piąte urodziny tej inicjatywy nie odbyły się – urzędnicy i policja nie wyraziły zgody na organizację kolejnej edycji przejazdu. Sprawa wywołała ogromną frustrację wśród młodych ludzi.

Budżet obywatelski

Był to pierwszy rok funkcjonowania tej formy wspierania pomysłów mieszkańców miasta. Zachęcaliśmy do głosowania na zgłoszone projekty i opisaliśmy zwycięskie przedsięwzięcia.

Inwestycje

Nowe obiekty w Krośnie to nie tylko zasługa samorządowych inwestycji, to także prywatne przedsięwzięcia, jak np. rozbudowa hotelu w Polance. Cały czas przyglądamy się zmieniającej rzeczywistości w mieście.

Rekordowe artykuły

Oto pięć artykułów w portalu, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników:

  1. Kaczyński w Krośnie. Nie takiego powitania się spodziewał – 34 tys. odsłon
  2. Czerwonka na Podkarpaciu. Sanepid wydał specjalny komunikat - 34 tys. odsłon
  3. Śmiertelny poranek na drogach: nie żyją dwie osoby – 33 tys. odsłon
  4. Marzenie można zbudować. Pierwszy w Krośnie dom z gliny i słomy – 33 tys. odsłon
  5. Krośnianka leci po koty do Afryki. Tam je uratowała – 28 tys. odsłon
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Niki_Manifesto
14.01.2019 11:30

A w związku z powyższym, czego nas nauczył ubiegły rok? Taki ogrom wydarzeń dobrych i złych, nie mógł ot tak odejść w niepamięć, nie mógł zapisać się i tyle. Przeszłość jest daleko i taką pozostanie, czasu się nie cofnie, ale w ludziach po tym został ślad. Jakieś przemyślenia, mądre rozważania, lekcje życia? Wczorajszy zamach na człowieka wolności w mieście wolności też wpisuje się w każdego człowieka.

Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)