"Obudź się Krosno!". Koalicja Obywatelska z kawą na targowicy

Obudź się Podkarpacie, Obudź się Krosno! – pod takim hasłem Koalicja Obywatelska zachęcała (9.10) mieszkańców Krosna do udziału w wyborach samorządowych. - Trzeba przerwać niszczenie Polski – mówił Antoni Pikul, opozycjonista antykomunistyczny z lat 80., oskarżany później przez prokuratora Stanisława Piotrowicza (obecnie PiS).
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej rozdawali na targowicy kawę, cukierki i ulotki. Od lewej: Hanna Wajda-Lawera, Jacek Buczyński, Anna Krzanowska-Wiśniowska, Daria Balon
Adrian Krzanowski

Koalicja Obywatelska to wspólny komitet wyborczy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Komitetu Obrony Demokracji. Kandydaci komitetu przybyli we wtorkowy poranek na krośnieńską targowicę, aby kawą i słodkimi krówkami „obudzić mieszkańców z przedwyborczego  marazmu”.

- Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Chcemy zachęcać mieszkańców Krosna i okolic, aby wzięli w nich udział i zagłosowali na Koalicję Obywatelską – tłumaczyła Joanna Frydrych, posłanka na Sejm.

Koalicja wystawiła 24 kandydatów do Rady Miasta Krosna, po 8 w każdym z trzech okręgów. - Wszystkie te osoby są znane, choć każda prowadzi działalność w innej sferze – mówiła Hanna Wajda-Lawera z Nowoczesnej. - To nie politycy, to społecznicy i działacze, którzy na różnych polach sprawdzili sie w działalności dla miasta i regionu. Z powodzeniem również sprawdzą się jako radni. Nasze wspólne wartości to demokracja i wolność.

Wśród kandydatów do Rady Miasta są m.in.:

  • Zbigniew Ungeheuer – prezes Stowarzyszenia Portius, pomysłodawca i organizator Festiwalu Win Węgierskich;
  • Osama Kamal - Saudyjczyk, który od wielu lat prowadzi znaną restaurację Marhaba;
  • Hubert Wanik – pasjonat sportu freeride’owego, inicjator budowy toru rowerowego na Zawodziu;
  • Sławomir Szelc – kucharz Rafała Sonika, jednego z najlepszych polskich kierowców rajdowych;
  • Jacek Buczyński – aktor scen krakowskich, animator życia teatralnego w Krośnie;
  • Hanna Piechota – wieloletnia dyrektorka szkoły „Elektryk” w Turaszówce.
Koalicja Obywatelska zorganizowała swoją konferencję prasową na krośnieńskiej targowicy
adrian krzanowski

Hanna Wajda-Lawera z Nowoczesnej opowiedziała o programie Koalicji dla Krosna. Nie ma w nim konkretnych działań, ale ogólne sformułowania:

  • Rozwój miasta oparty na współdziałaniu. – Chodzi o współpracę ludzi we wszystkich sferach.
  • Gospodarka.  – Chcemy w dalszym ciągu pozyskiwać fundusze i rozbudowywać  miasto.
  • Kultura. – Chcemy stworzyć forum kulturalne, które sprawdziło się w miastach europejskich. To pozwolenie na działanie wszystkich instytucji na jednej płaszczyźnie, aby w efekcie otrzymać jednolity, ale bogaty program wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.
  • Sprawy społeczne. - Działania samorządu powinny być zwrócone na potrzeby każdego mieszkańca. To wszelkie ułatwienia i udogodnienia, od najmłodszych po seniorów, od wychowania po opiekę.

- Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na ludzi młodych. Różnymi działaniami chcemy ich zachęcić, aby po studiach tutaj wracali. To miasto zasługuje na prężne, młode, obywatelskie społeczeństwo – mówiła Hanna  Wajda-Lawera.

„Twarzą” listy do Sejmiku Województwa Podkarpackiego jest Antoni Pikul, były zastępca burmistrza miasta Jasła (2012-2018). To działacz antykomunistyczny lat 80. W stanie wojennym oskarżał go ówczesny prokurator Stanisław Piotrowicz, który obecnie jest jednym z działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Antoni Pikul - nr 1 na liście do Sejmiku Województwa Podkarpackiego z listy Koalicji Obywatelskiej
adrian krzanowski

- Decyzja o kandydowaniu do Sejmiku wynika przede wszystkim z refleksji nad tym, co się dzieje w Polsce. Trzeba się dzisiaj wyraźnie opowiedzieć za pewnymi wartościami. Trzeba przerwać niszczenie Polski – mówił Antoni Pikul.

Posłanka Joanna Frydrych podkreślała: - Nasi kandydaci to w większości osoby bezpartyjne i społecznicy. Dajemy gwarancję głosu obywatela w samorządzie. Nie może być tak jak chce PiS, który mówi, że zapewni środki tylko dla tych samorządowców, którzy będą należeć do tej partii. To upartyjnienie naszego życia. Samorząd jest dla mieszkańców – podkreślała.

Koalicja Obywatelska nie wystawia swojego kandydata na prezydenta. Platforma Obywatelska i Nowoczesna poparły Piotra Przytockiego.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person wed
09.10.2018 18:46

W tym kraju niestety ludzi przekonuje tylko ileś tam +. To nic, że w ciągu 3 lat przeciętne ceny utrzymania domu wzrosły o 800 zł. Ważne że mam 500+. Tak że jak jakaś partia chce wygrać to wystarczy po prostu obiecać np 2 tysiaki +, nie trzeba wcale chodzić po targowicy czy ogłaszać się na słupach. Strasznie to żałosne, że w ciągu 3 lat PiS rozbudził pe lno nienawi ści, ludzie boją się otwarcie mówić, wszędzie kwitnie donosicielstwo i kumoterstwo, pełno ludzi pokroju Misiewiczów, upolityczniono sądy, TK rządzi żona TW Wolfganga o ilorazie inteligencji chyba poniżej 50, prezydent jest długopisem co raz besztanym przez guru z Żoliborza , a wciąż są ludzie, którzy chcą głosować na tę sektę. Dziwię się tylko kościołowi, że ich popiera bo dla nich nieomylny papież jest w Toruniu ,a tego w Watykanie ani trochę nie szanują.

person
wed
na forum od listopada 2017
star
person cywilny_kaplan
09.10.2018 15:21

PiS stoi tam gdzie ZOMO i komuszki.  Koalicja Obywatelska, tam gdzie Polacy. Wybór dla patriotycznego Podkarpacia jest jasny.

person
cywilny_kaplan
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (54) forward