wybory 2018

"Obudź się Krosno!". Koalicja Obywatelska z kawą na targowicy

Obudź się Podkarpacie, Obudź się Krosno! – pod takim hasłem Koalicja Obywatelska zachęcała (9.10) mieszkańców Krosna do udziału w wyborach samorządowych. - Trzeba przerwać niszczenie Polski – mówił Antoni Pikul, opozycjonista antykomunistyczny z lat 80., oskarżany później przez prokuratora Stanisława Piotrowicza (obecnie PiS).
Adrian Krzanowski
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej rozdawali na targowicy kawę, cukierki i ulotki. Od lewej: Hanna Wajda-Lawera, Jacek Buczyński, Anna Krzanowska-Wiśniowska, Daria Balon
Adrian Krzanowski

Koalicja Obywatelska to wspólny komitet wyborczy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Komitetu Obrony Demokracji. Kandydaci komitetu przybyli we wtorkowy poranek na krośnieńską targowicę, aby kawą i słodkimi krówkami „obudzić mieszkańców z przedwyborczego  marazmu”.

- Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Chcemy zachęcać mieszkańców Krosna i okolic, aby wzięli w nich udział i zagłosowali na Koalicję Obywatelską – tłumaczyła Joanna Frydrych, posłanka na Sejm.

Koalicja wystawiła 24 kandydatów do Rady Miasta Krosna, po 8 w każdym z trzech okręgów. - Wszystkie te osoby są znane, choć każda prowadzi działalność w innej sferze – mówiła Hanna Wajda-Lawera z Nowoczesnej. - To nie politycy, to społecznicy i działacze, którzy na różnych polach sprawdzili sie w działalności dla miasta i regionu. Z powodzeniem również sprawdzą się jako radni. Nasze wspólne wartości to demokracja i wolność.

Wśród kandydatów do Rady Miasta są m.in.:

Koalicja Obywatelska zorganizowała swoją konferencję prasową na krośnieńskiej targowicy
adrian krzanowski

Hanna Wajda-Lawera z Nowoczesnej opowiedziała o programie Koalicji dla Krosna. Nie ma w nim konkretnych działań, ale ogólne sformułowania:

- Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na ludzi młodych. Różnymi działaniami chcemy ich zachęcić, aby po studiach tutaj wracali. To miasto zasługuje na prężne, młode, obywatelskie społeczeństwo – mówiła Hanna  Wajda-Lawera.

„Twarzą” listy do Sejmiku Województwa Podkarpackiego jest Antoni Pikul, były zastępca burmistrza miasta Jasła (2012-2018). To działacz antykomunistyczny lat 80. W stanie wojennym oskarżał go ówczesny prokurator Stanisław Piotrowicz, który obecnie jest jednym z działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Antoni Pikul - nr 1 na liście do Sejmiku Województwa Podkarpackiego z listy Koalicji Obywatelskiej
adrian krzanowski

- Decyzja o kandydowaniu do Sejmiku wynika przede wszystkim z refleksji nad tym, co się dzieje w Polsce. Trzeba się dzisiaj wyraźnie opowiedzieć za pewnymi wartościami. Trzeba przerwać niszczenie Polski – mówił Antoni Pikul.

Posłanka Joanna Frydrych podkreślała: - Nasi kandydaci to w większości osoby bezpartyjne i społecznicy. Dajemy gwarancję głosu obywatela w samorządzie. Nie może być tak jak chce PiS, który mówi, że zapewni środki tylko dla tych samorządowców, którzy będą należeć do tej partii. To upartyjnienie naszego życia. Samorząd jest dla mieszkańców – podkreślała.

Koalicja Obywatelska nie wystawia swojego kandydata na prezydenta. Platforma Obywatelska i Nowoczesna poparły Piotra Przytockiego.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU: