"Państwo prawa, nie prezesa". Krośnianie w obronie Sądu Najwyższego

Kilkadziesiąt osób manifestowało w poniedziałek (11.06) swoje poparcie dla niezależności sądów. Początkiem lipca wejdzie w życie kolejna kontrowersyjna ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, która uzależni Sąd Najwyższy od partii rządzącej.
Manifestacja przed siedzibą sądu rejonowego oraz sądu okręgowego w Krośnie
archiwum kod

Protest przed sądem przy ul. Sienkiewicza w Krośnie był jednym z wielu w Polsce. Po raz kolejny tysiące Polaków stanęło w obronie niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Podobne protesty odbywały się latem ub.r.

Tym razem chodziło o Sąd Najwyższy. 3 lipca br. wejdzie w życie nowa ustawa, która umożliwi partii wpływ na funkcjonowanie najwyższej instancji sądowej. Sąd Najwyższy decyduje m.in. o ważności wyborów.

W środę (13.06) w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce. Właśnie rozstrzyga się, czy Komisja Europejska zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości ustawę o Sądzie Najwyższym. Dlatego Polacy gromadzili się przed sądami, aby zaapelować do instytucji europejskich, by pomogły bronić niezależności sądownictwa.

Przed sądem w Krośnie protestowali m.in. przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

- Powracamy do stanu sprzed 1989 r., kiedy to partia rządząca - wówczas pod nazwą Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, a dzisiaj pod nazwą Prawo i Sprawiedliwość - będzie mogła naciskać na sądy i sędziów w naszych obywatelskich sprawach – przestrzegał Adrian Krzanowski z KOD Krosno (dziennikarz Krosno24.pl). - Nie możemy na to pozwolić, aby wprowadzano sowieckie standardy prawa, musimy obronić europejskie standardy praworządności, takie jak trójpodział władzy.

Przez cały protest przewijało się nazwisko Stanisława Piotrowicza, komunistycznego prokuratora z Krosna. – To on jest twarzą niekorzystnych zmian w sądownictwie - przypominała posłanka Joanna Frydrych z PO. Z kolei Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej, mówił, że dekomunizację trzeba zacząć od Piotrowicza.

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka: - W 2019 musimy się zjednoczyć i wszyscy pójść na wybory, wtedy z całą pewnością wygramy z PiS-em i przywrócimy w Polsce państwo prawa, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. 
archiwum kod

Inny poseł Nowoczesnej, Mirosław Suchoń (ma swoje biuro przy ul. Ordynackiej), przypomniał, jak kończy się niezależność sędziowska „w państwie PiS”: - Pewien sędzia uniewinnił jednego z obywateli, który miał odwagę powiedzieć wprost, co myśli o pisowskich zmianach. Wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Dlatego tak ważne jest, by sądy były niezależne od polityków. Bo to nie kto inny, jak Zbigniew Ziobro, polityk PiS spowodował, że ten sędzia został przedmiotem postępowania.

Zebrani skandowali hasła: „Wolne sądy!”, „Obronimy polskie sądy!”, „Konstytucja!”.

 - Życzymy panu prezesowi Kaczyńskiemu zdrowia, bo przecież ktoś musi wziąć odpowiedzialność za to, co robi z krajem – przemawiał Adrian Krzanowski. Tłum skandował: „Państwo prawa, nie prezesa!”

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person wiesiek098
14.06.2018 10:33

Nie wiem czemu wszyscy czepiają się pana Piotrowicza ? Facet pozostał wierny swoim ideałom. Bo jakiejś specjalnej różnicy między PiS a PZPR nie widzę. Wodzowska partia (tylko prezes zamiast I sekretarza KC) zaciekle zwalczająca demokrację i wszelkie przejawy opozycji.....To jest celne stwierdzenie.Ponadto nie ma co narzekać na PIS i tych wszystkich przyd...sów.Było wiadmo co nam szykują.Rzucili "ochłap" 500+ - to przesądziło.Więc zasadne jest narzekanie na tych CO PIS WYBRALI...

person
wiesiek098
na forum od listopada 2017
person rywyk
13.06.2018 23:12

podziwiam was i pozdrawiam was

person
rywyk
na forum od czerwca 2018
person wed
13.06.2018 21:29

Nie wiem czemu wszyscy czepiają się pana Piotrowicza ? Facet pozostał wierny swoim ideałom. Bo jakiejś specjalnej różnicy między PiS a PZPR nie widzę. Wodzowska partia (tylko prezes zamiast I sekretarza KC) zaciekle zwalczająca demokrację i wszelkie przejawy opozycji.

person
wed
na forum od listopada 2017
star
person InvisibleLara
13.06.2018 14:16

Debata w Parlamencie Europejskim o zagrożeniu praworządnmości w Polsce rozpocznie sie o godz. 15 - tłumaczenie po polsku:

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/plenary/video?date=13-06-2018

person
InvisibleLara
na forum od listopada 2017
star
person krosnal
13.06.2018 09:03

Jeśli chodzi o manifestacje i strajki, to jak strajkowali niepełnosprawni to sami, nauczyciele też byli w swoim imieniu i każda inna grupa zawodowa meldowała się w takich akcjach , a tu proszę,  ani jednego sędziego, ławnika, administracji sądowej itd., czego się boicie drodzy, myślicie że naród załatwi Wam Wasze i nasze sprawy? Popieram akcję bo to jest również moja sprawa, ale kogoś mi tam zabrakło.

person
krosnal
na forum od listopada 2017
person cywilny_kaplan
13.06.2018 09:02

Trybunał Stanu będzie miał co robić w przyszłości. PiS realizuje najskrytsze marzenia Kremla: depcze konstytucję, niszczy gospodarkę, ośmiesza Polskę. Dziwi mnie, że kościół popiera takich grzeszników. Ale za kasę nawet Judasza wybielą...

person
cywilny_kaplan
na forum od listopada 2017
star
person sloniu233
13.06.2018 08:56

moherowe berety i stare dziady, które wybrały pis dziekujemy wam za to co nas czeka i nasze dzieci. Ludzie obudźcie się. łakomi na kase. 

person
sloniu233
na forum od listopada 2017
person raffik
13.06.2018 08:53

Niestety PIS kupił wyborców 500+ czesto tworzac głębsze patologie niż przed pojawieniem sie tego programu. Teraz chce kupić głosy emerytow i rencistów a do tego kasa szerokim nurtem płynie do ojca Tadeusza. Stąd ciężko będzie pokonać władzę, ktora po cichu tylnymi drzwiami podporządkowuje życie obywateli wg swojego niemal totalitarnego myślenia. Propaganda w tv, zakazy choćby handlu w niedziele, budowa CPK gdy Radom świeci pustkami a dobrze prosperujacy Modlin trzeba wykończyć, bo przecież nie jest dziełem PiSu. Ale obywatel będzie bił brawo, bo jakoś to będzie nawet gdy cofną nas do prl-u

person
raffik
na forum od listopada 2017
person CzerwonaSukienka
13.06.2018 08:30

Chichot historii. Piotr Babinetz, poseł PiS z Krosna był ponoć kiedyś działaczem antykomunistycznym, a teraz ramię w ramię wywraca Rzeczpospolitą Polską z komunistycznym oprawcą Piotrowiczem. 

person
CzerwonaSukienka
na forum od listopada 2017
person InvisibleLara
13.06.2018 08:25

Jestem dumna z krośnian! PiS zmienia ustrój z demokracji na autorytaryzm. Oświeceni obywatele to widzą. Gorzej z tymi, którzy są omamieni kasą i propagandą TVPiS. Ceny idą w górę, a gospodarka zaczyna dołować. Jeszcze trochę, to i ciemny lud zacznie się budzić z tego koszmaru. 

person
InvisibleLara
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (61) forward