Nad biografią dr. Kamila Bogackiego pracowali Alicja i Andrzej Ryglowie, którzy na co dzień prowadzą popularny na Facebooku fanpage Genealogia Krośnian. Publikujemy ich ustalenia.
Kamil Jan Bogacki urodził się 6 lipca 1884 w Krośnie. Był synem Józefa, założyciela i dyrektora Szkoły Męskiej w Korczynie, prezesa Naczelnego Komitetu Narodowego w Korczynie i Amalii Sitarskiej, córki doktora medycyny.
Ukończył Szkołę Ludową, następnie był uczniem Gimnazjum w Rzeszowie, które ukończył z wyróżnieniem. W 1902 roku podjął studia filozoficzne i biologiczne na Uniwersytecie Wiedeńskim, uzyskując tytuł doktora.
W roku 1906 poznał Marię Szwarce. Była ona córką członka władz Powstania Styczniowego, sybiraka, przyjaciela Józefa Piłsudskiego. Wziął z nią ślub i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Po przybyciu do USA studiował medycynę na Uniwersytetach w Princeton i Cleveland. Tak rozpoczęła się jego kariera zawodowa.
W roku 1909 został pierwszym asystentem Katedry Histopatologii i Embriologii na University of Michigan. W 1912 roku uzyskał stopień doktora z zakresu medycyny i chirurgii na Cleveland Case Western Reserve University i na uniwesytecie tym został asystentem Kliniki Medycyny Wewnętrznej. Następnie został honorowym członkiem Towarzystwa Lekarzy Amerykańskich.
Na Uniwersytecie w Princeton poznał późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych profesora Thomasa Woodrowa Wilsona. Ta znajomość okazała się później owocna dla sprawy polskiej. Po wybuchu I wojny światowej wspierał wraz z żoną Legiony Polskie. Był współzałożycielem i czołowym działaczem Komitetu Obrony Narodowej w USA.
W roku 1915 wraz z żoną Marią brał udział w World Court Congress, w którym informował amerykańską opinię publiczną, w tym także amerykańskich kongresmenów, o dążeniach niepodległościowych Polaków. 7 lipca 1915 roku uczestniczył w walnym Zjeździe K.O.N. w Buffalo gdzie brał udział w zredagowaniu Memoriału do prezydenta Wilsona.
W 1916 potajemnie, bez paszportu, wrócił do Polski i wstąpił do Legionów jako doświadczony i ceniony lekarz. Został Szefem Samodzielnej Sekcji Opieki.
W roku 1919 po interwencji Ignacego Paderewskiego, Bogacki został odsunięty od działalności niepodległościowej, a jego zasługi przypisał sobie sam Paderewski. W listopadzie 1919 roku ponownie wyjechał do USA, ale ostatecznie w 1920 wraz z żoną i córkami wrócił do Polski.
Zamieszkał w Warszawie, pracował w Wydziale Zdrowia Publicznego, prowadził też prywatną praktykę lekarską. Utrzymywał kontakty z późniejszym prezydentem Ignacym Mościckim (prywatnie kuzynem swojej drugiej żony) oraz z ówczesną elitą warszawską.
Po śmierci Józefa Piłsudskiego zrezygnował z pracy w administracji państwowej i skupił się na prywatnej praktyce lekarskiej.
W roku 1939 przeniósł się na stałe do rodzinnego Krosna gdzie współpracował z Armią Krajową, udzielał pomocy medycznej mieszkańcom Krosna i okolic, chronił także ludność pochodzenia żydowskiego przed zagładą.
Po śmierci drugiej żony ożenił się ponownie. W tym związku przyszła na świat ostatnia córka doktora - Kamila Bogacka, kontynuatorka dziedzictwa pokoleniowego.
Zmarł 13 lutego 1959 i został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu komunalnym w Krośnie.