Lotnisko "Iwonicz" wykreślone. Trwa proces powiększenia Krosna

142-hektarowy teren, który miasto chce włączyć do swoich granic, został pomniejszony. W związku z tym krośnieńscy włodarze muszą przeprowadzić konsultacje społeczne po raz kolejny. W międzyczasie, byłe lotnisko "Iwonicz" zostało wykreślone z Rejestru Lotnisk Cywilnych (RLC).
Krosno w przyszłym roku ma powiększyć się o 132,92 ha. Władze mają plan na zagospodarowanie tego terenu
Damian Krzanowski
W SKRÓCIE
  • W 2017 Krosno nabyło prawa wieczystego użytkowania terenu nieczynnego lotniska "Iwonicz"
  • W lutym br. prezydent Piotr Przytocki ogłosił, że chce ten teren przyłączyć do Krosna
  • Miasto przeprowadzilo konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia granic
  • W sierpniu br.  lotnisko „Iwonicz” zostało wykreślone z Rejestru Lotnisk Cywilnych
  • Na wniosek wójta Krościenka Wyżnego teren, który miasto ma przyłączyć został zmniejszony
  • Włodarze zapowiedzieli kolejne konsultacje społeczne jeszcze w tym roku

Przypomnijmy. W grudniu 2017, za prawie 14 mln zł, Krosno nabyło prawo wieczystego użytkowania terenu nieczynnego lotniska "Iwonicz" od Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. To teren położony na obszarach gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Prezydent Piotr Przytocki chce przyłączyć go do Krosna i następnie zagospodarować pod strefę inwestycyjną oraz dojazd do planowanej drogi ekspresowej S-19.

Na początku roku (14.02-7.03) magistrat przeprowadził pierwsze w historii konsultacje społeczne, żeby poznać zdanie mieszkańców na ten temat. Frekwencja wyniosła niewiele ponad 6%. Za poszerzeniem granic miasta opowiedziało się 89,5% głosujących. Przeciwny planom Krosna był Marek Klara, wójt gminy Miejsce Piastowe. W kwietniu (6.04) Rada Powiatu Krośnieńskiego negatywnie zaopiniowała plan na włączenie spornego terenu w granice miasta.

W przyszłym roku krośnieńscy włodarze złożą wniosek do wojewody podkarpackiego o powiększenie miasta.

- Proces zmierzający do przyłączenia obszaru do Krosna trwa – mówi Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Władze miasta chcą włączyć do Krosna teren byłego lotniska "Iwonicz" i przeznaczyć go m.in. na strefę inwestycyjną
UM KROSNO

6 sierpnia decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) od wielu lat zamknięte dla ruchu lotniczego lotnisko „Iwonicz” zostało wykreślone z RLC. Umożliwi to opracowanie nowych dokumentów planistycznych dla terenu. To konieczne, by obszar mógł być przeznaczony pod nowe funkcje: komunikacja drogowa oraz przemysłowo-usługowa.

Na sierpniowej sesji Rady Miasta Krosna (31.08) podjęto nową uchwałę w sprawie zmiany granic miasta oraz przeprowadzenia ponownych konsultacji społecznych. Ostatecznie obszar, który ma być przyłączany do Krosna, został zmniejszony do 132,92 ha na wniosek Jana Omachla, wójta Krościenka Wyżnego. Teren, na którym szczególnie zależy wójtowi Krościenka Wyżnego, Krosno będzie musiało odkupić. Miejsce Piastowe również złożyło miastu propozycję. Jest ona analizowana.

Jak informuje Tomasz Soliński, wspomniane konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku. O opinię na temat procesu przyłączenia byłego lotniska zostaną również poproszone gminy, których ta sprawa dotyczy.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7) forward