Krosno nie złożyło wniosku o poszerzenie granic miasta. Zrobi to za rok

Władze Krosna nie złożyły w tym roku wniosku o poszerzenie granic miasta. Termin upłynął 31 marca. Powodem był brak opinii w tej sprawie rad gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe oraz powiatu krośnieńskiego. Kolejny termin za rok.
Na terenie dawnego lotniska "Iwonicz" Krosno chce wybudować łącznik do drogi S-19
Damian Krzanowski

Przypomnijmy. Krosno stało się wieczystym użytkownikiem dawnego lotniska w Targowiskach (oficjalnie nazywane jest ono "Iwonicz"). Miasto chce ten teren włączyć do swoich granic. Aby rząd mógł o tym zdecydować, należało przeprowadzić konsultacje społeczne.

Są już znane ich wyniki. Krośnianie, którzy wzięli udział w badaniu (frekwencja 6%) powiedzieli "tak" dla poszerzenia miasta (prawie 90% głosujących).

Odmienne zdanie na ten temat mieli mieszkańcy Targowisk i Łężan - to na terenie tych dwóch miejscowości znajduje się sporny obszar. Ponad 80% głosujących (324 z 912 osób) w konsultacjach opowiedziało się przeciwko włączeniu dawnego lotniska "Iwonicz" w granice miasta Krosna. Tylko 21 osób głosowało "za".

W miejscowościach tych frekwencja była znacznie wyższa niż w Krośnie - ponad 40%.

Marek Klara, wójt gminy Miejsce Piastowe, podziękował na Facebooku mieszkańcom Targowisk i Łężan za zaangażowanie w konsultacje.

ZDECYDOWANE "NIE" DLA POMYSŁU MIASTA KROSNA! Głosy w konsultacjach zostały policzone... Dziękuję Mieszkańcom za dobitne wyrażenie opinii w tym ważnym temacie!

Negatywną opinię na temat włączenia lotniska do granic Krosna wyraziła też jednomyślnie Rada Powiatu Krośnieńskiego (6.04).

Włodarze Krosna na spornym  terenie chcą wybudować m.in. łącznik do przyszłej drogi S-19, a część obszaru przeznaczyć na teren inwestycyjny. Plany te będą mogły się ziścić dopiero wtedy, kiedy 148 ha, o których mowa, staną się częścią miasta. Wniosek w tej sprawie miał wpłynąć do wojewody podkarpackiego z końcem marca br. Terminu nie udało się dotrzymać, ponieważ zabrakło wymaganych załączników. Chodziło właśnie o stanowiska gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe oraz powiatu krośnieńskiego.

Kolejny termin złożenia wniosku przypada na 31 marca 2019. Jak informuje Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna, wtedy opinia gmin i powiatu nie będzie wymagana.

Wyniki konsultacji z mieszkańcami Krosna zachowują ważność i będą dołączone do wniosku za rok.

Sprawa ma charakter rozwojowy.


Czytaj także:

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person jazz6
19.04.2018 16:04

Zasadnicze pytanie jest takie, co Gminy Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne wspólnie z Powiatem Krośnieńskim zrobiły w celu budowy nowej drogi przez "lotnisko" w Targowiskach łączącej ul. Sikorskiego z DK nr 19 czy też budowy tam strefy inwestycyjnej ??? Co w/w jednostki samorządu mają do zaoferowania w tej sprawie poza blokowaniem tej inwestycji i blokowaniem powiększenia Miasta Krosna?

A z drugiej strony:

Czy można liczyć na Miasto Krosno w sprawie budowy drogi przez lotnisko w "Targowiskach" skoro ul. Polna i ul. Sikorskiego (Łężańska) prowadzące do Łężan przypominają ser szwajcarski a nie utwardzony szlak.

Jakby włodarzom Miasta Krosna zależało na poparciu mieszkańców Gminy Miejsce Piastowe w konsultacjach to powinny w pierwszej kolejności wyremontować odcinki dróg prowadzące z Krosna do Łężan i Targowisk, ale widocznie im nie zależy...

person
jazz6
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (17) forward