W grudniu ubiegłego roku, za niemal 14 mln zł magistrat nabył od Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku prawo wieczystego użytkowania terenu nieczynnego lotniska "Iwonicz". To ponad 140 ha gruntu położonych w granicach gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Urząd miasta od początku zakładał, że na części nieruchomości wybuduje łącznik do przyszłej drogi S-19, a resztę uzbroi i przeznaczy na strefę inwestycyjną. Jak tłumaczył prezydent Piotr Przytocki, plany miały sens wyłącznie wtedy, gdy nabyte tereny zostaną włączone do granic Krosna.
Pierwszy krok wykonany został w połowie stycznia br. – radni jednomyślnie wyrazili zgodę na przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie poszerzenia granic miasta. W drodze kompromisu z wójtem gminy Krościenko Wyżne Janem Omachelem ustalono, że Krosno starać się będzie o włączenie w swoje granice dodatkowych kilku hektarów położonych w okolicach ul. Grunwaldzkiej (Krościenko Wyżne), które zapewnią bezpośrednio dostęp do ternów lotniska. Łącznie chodzi więc o prawie 148 ha.
Podczas czwartkowej (8.02) konferencji prasowej władze Miasta ogłosiły kalendarz konsultacji społecznych w Krośnie, pierwszych w historii miasta. Rozpoczną się one 14 lutego i potrwają do 7 marca, a polegać będą na odpowiedzeniu na jedno ankietowe pytanie: czy jesteś za poszerzeniem granic miasta? Mieszkańcy będą mieli do wyboru trzy odpowiedzi: "tak", "nie" lub "wstrzymuję się od głosu".
Na ankiecie, którą będzie można pobrać ze strony www.krosno.pl (zakładka: "zmiana granic miasta"), znajdą się także szczegółowe informacje wraz z mapą terenów, których dotyczą konsultacje. Dokumenty będą imienne - należy w nich podać swoje imię, nazwisko oraz adres zameldowania, a następnie postawić "x" przy danej odpowiedzi. Urny, do których należy wrzucać głosy, znajdować się będą w następujących punktach:
Budynki Urzędu Miasta Krosna:
Budynki szkół podstawowych:
Budynki przedszkoli miejskich:
Budynki pozostałych instytucji publicznych:
Ankiety można także wysyłać pocztą na adres: Urząd Miasta Krosna, ul. Lwowska 28a, 38-400 Krosno.
Plany władz Krosna w zakresie poszerzenia granic zostaną również szczegółowo przedstawione podczas spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1) w dniu 19 lutego br. o godz. 17.
W konsultacjach może wziąć udział każdy mieszkaniec. Sporządzony zostanie z nich raport, dołączony do wniosku, który do końca marca musi trafić na biurko Wojewody Podkarpackiego. - Po wyrażeniu swojej opinii, wojewoda prześle dokumenty do Rady Ministrów, która podejmie ostateczną decyzję. Powinna ona zapaść do końca lipca br. – opisuje dalszą procedurę dr Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna.
Piotr Przytocki liczy, że zarówno frekwencja w konsultacjach, jak i poparcie planów Miasta będą bardzo duże:
Z formalnego punktu widzenia frekwencja i wyniki konsultacji nie wpływają na możliwość złożenia wniosku, ale z pewnością brane są pod uwagę podczas wydawania decyzji przez Radę Ministrów.
Zgodnie z prawem konsultacje powinny się także odbyć w gminach Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Prezydent Przytocki przekonuje, że plany Krosna są korzystne także dla nich, bo na odpowiednim zagospodarowaniu polotniskowych terenów (Miasto złożyło już wniosek do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wykreślenie lotniska "Iwonicz" z rejestru lotnisk) zyska cały region.
Zobacz zapis całej konferencji prasowej o konsultacjach: