"To nie smart city, to dark city". Dyskusja o działce na kościół

Prezydent zdjął z obrad Rady Miasta (27.04) projekt uchwały o sprzedaży działki z 50% bonifikatą Archidiecezji Przemyskiej. Ale to nie koniec sprawy. Mieszkańcy chcą, by zmieniono przeznaczenie tej działki - z usług kultu religijnego na zabudowę mieszkaniową. Będą zbierać podpisy w tej sprawie.
Przemawia Zbigniew Kubit - przewodniczący Rady Miasta
Damian Krzanowski

Przypomnijmy. Prezydent Krosna Piotr Przytocki przedstawił radnym projekt uchwały o sprzedaży 0,7 ha działki na osiedlu WSK. Teren miał zostać sprzedany z 50% rabatem  Archidiecezji Przemyskiej, która chciała tam postawić kolejny w mieście kościół. Wielu mieszkańców wyraziło swoją dezaprobatę.

"Mamy kaplicę, do Franciszkanów spacerkiem 1 km. Franciszkanie to nasza parafia i wcale nie jest w niej tłoczno podczas mszy. W niedzielę o godz. 8 rano ławki były w 1/4 puste. Nie ma tłumów. Przecież w Krośnie jest mnóstwo kościołów" - to tylko jeden z dziesiątków komentarzy pod informacją o sprzedaży działki.

Prezydent zaproponował zdjęcie tej uchwały z porządku obrad: - Pojawiły się głosy, aby w uzasadnieniu do tej uchwały uzupełnić informację o szczegółową wycenę tej nieruchomości. Nie przeprowadzono jej jeszcze.

Na sesji obecnych było też czworo mieszkańców zainteresowanych sprawą. W ich imieniu o głos poprosił Adrian Krzanowski (jednocześnie dziennikarz Krosno24.pl): - Temat nie jest zamknięty. Chciałem wyrazić pewien pogląd - rozpoczął.

Adrian Krzanowski wraz z innymi mieszkańcami sprzeciwia się sprzedaży działki kościołowi
damian krzanowski

- Chcemy, aby na kolejnej sesji Rady Miasta zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego i przeznaczenie tej działki z usług kultu religijnego na zabudowę mieszkalną. Takie jest życzenie mieszkańców. Mamy do czynienia z pewnymi umowami, które nie są zrozumiałe - twierdził.

Adrian Krzanowski przypomniał, że w historii miasta przeznaczono już wiele pieniędzy na cele kultu religijnego: - Oddaliśmy budynek liceum katolickiego, oratorium, mamy palmę wielkanocną za 20 tys. zł w centrum miasta. I wsparliśmy wiele innych przedsięwzięć.

- Chcemy być smart city - miastem inteligentnym. A to są nie tylko urządzenia elektroniczne i rozwiązania drogowe, ale to również myślenie racjonalne, działania w kierunku rozwoju i szczęścia mieszkańców. Tymczasem dajemy sygnał młodym mieszkańcom Krosna, którzy chcieliby wrócić do tego miasta, że to nie jest smart city, tylko dark city - ciemnogród, jeśli miasto chce za połowę ceny oddawać działki kościołowi katolickiemu - argumentował.

Gdybym państwa zapytał każdego z osobna, czy ktokolwiek zechciałby oddać swoją działkę za połowę ceny na jakikolwiek cel, to nikt by się na to nie zgodził. Natomiast hipokryzją jest rozdawanie majątku naszego, miejskiego, wspólnego, obywatelskiego za połowę ceny

- mówił Adrian Krzanowski.

- Prosze uważać na słowa - przerwał mu Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Głos zabrał również wyraźnie poddenerwowany radny Stanisław Czaja (Klub Samorządowy): - Jestem zbulwersowany tą wypowiedzią, nie życzę sobie takich słów jako radny miasta Krosna, z pewnymi wartościami zaprezentowanymi po wizycie ojca św. Dzisiaj obchodzimy czwartą rocznicę jego kanonizacji. Proszę o umiar - mówił działacz Akcji Katolickiej. Uznał, że został obrażony.

Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Kubit tonował emocje: - Sami mamy wątpliwości, czujemy te kontrowersje. Nie grajmy na uczuciach. Zachowajmy spokój, umiar. Nikt tu nie chce źle. Jesli prezydent przedstawia taki projekt i go wycofuje, to znaczy, że argumenty, które mu wyłuszczyliśmy, przekonały go i zdjął ten punkt z sesji.

Przewodniczący zasugerował, by mieszkańcy zwrócili się z pisemnym wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, a radni powrócą do tematu. - Nie chciałbym, aby to posiedzenie zmieniło sie w jedną wielką pyskówkę. Nikomu to nie służy. To trzeba załatwić w sposób elegancki i spokojny. Natomiast każdy ma prawo do wyrażania poglądów.

Mieszkańcy zapowiadają, że zbiórkę podpisów pod wnioskiem rozpoczną 7 maja. Aby wniosek mogli rozstrzygnąć radni, mieszkańcy muszą zebrać co najmniej 500 podpisów. Formularze będą dostępne m.in. na portalu Krosno24.pl.

Kolejna sesja Rady Miasta odbędzie się końcem maja.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person salina
29.04.2018 06:22

Na mlodych osiedlach powinno budowac sie zlobki i przedszkola a nie koscioly.Mlodzi ludzie maja zdrowe nogi i do koscila dojda choc by byl w oddaleniu jak tylko beda chcieli.Ja bym tez chciala od miasta dzialke za 50%.Gdzie moge zlozyc podanie?

person
salina
na forum od listopada 2017
person trebor22@op.pl
28.04.2018 22:25

"... pomysł wybudowania kościoła, potem pewnie plebani  pod oknami mieszkań? ". Wiem o czym ten człowiek mówi. Mieszkam na osiedlu gdzie w jego centralnej części jest Kościół. Przez całą niedzielę mam Mszę Św. w domu. Jesz obiad -Msza, śpisz - Msza, ogladasz tv - Msza, siedzisz w WC - Msza, uczysz się - Msza, nawt jak ... bara bara - też Msza. Głośniki na full.

person
trebor22@op.pl
na forum od kwietnia 2018
person sloneczko89
28.04.2018 21:20

Zgadzam  się z gelo76  mieszkam  na Żwirkach i ani ja ani nikt z kim rozmawiałam  nie chce tutaj kościoła. Ludzie chcą budynki  mieszkalne bo jest na to zapotrzebowanie. Jestem  przeciwko budowie kościoła. Nasza patafia  franciszkanów jest nie daleko. Pod nosem mamy kaplicę. Jestem za budową bloku z tbs. 

person
sloneczko89
na forum od kwietnia 2018
person tereska
28.04.2018 20:16

Może faktycznie czas na zmiany ,,,,i dla  młodych ludzi, mówiących odważnie i wprost to co myślą,  jak Pan Adrian  to właśnie odpowiedni czas  na  wybory.!!!!,,,,, popieram!!!,,,,

person
tereska
na forum od listopada 2017
person konkretny
28.04.2018 18:46
"Nie budujcie mi świątyń z drewna ni kamienia, przełamcie drewno a ja tam będę, podnieście kamień a mnie znajdziecie"
person
konkretny
na forum od listopada 2017
person AG
28.04.2018 17:46

"(...) Roczne dochody z tytułu wynagrodzenia prezydentów na podstawie oświadczeń za 2016 rok prezentują się następująco:- Jacek Majchrowki: 156 960, 79 zł,- Hanna Gronkiewicz Waltz: 159 365,78 zł,- Paweł Adamowicz: 160 766, 86 zł,- Rafał Dutkiewicz: 171 778,08 zł,- Piotr Przytocki: 186 073,24 zł (...) "

Krosno - metropolia większa  niż Kraków, Warszawa, Gdańsk i Wrocław !!!!

A moją działkę (jestem mieszkańcem, więc współwłaścicielem) wbrew mojej woli chce oddać za pół darmo !!! Jeżeli zrealizuje Pan swój pomysł, to będzie Pana "gwóźdź do trumny" przy najbliższych wyborach !!! Chyba, że jest Pan już tak zmęczony, iż o to właśnie Panu chodzi (żeby do siebie zniechęcić)?

Jako mieszkaniec osiedla WSK - jeszcze raz NIE dla kościoła przy Żwirki i Wigury !!!!! Mieszkania !!!! Proszę teren przekazać TBS-owi !!!! Inaczej na Pana już nie zagłosuję!!!

person
AG
na forum od listopada 2017
star
person gelo76
28.04.2018 14:23

W 100% popieram Pana Adriana. Mieszkam na Żwirki, rozmawiałem o tej sprawie z kilkoma sąsiadami, ich zdanie jest takie samo. Nie chcą, budowy kościoła w tym miejscu.

person
gelo76
na forum od listopada 2017
person turysta11
28.04.2018 12:40

Panie Adrianie gratuluję wypowiedzi. Sądząc po reakcjach trafił Pan w dzisiątkę.Moim zdaniem skoro włade Krosna chcą tak bardzo pomóc mieszkańcom to niech stworzą ku temu możliwości .Np miejsca parkingowe w pobliżu kościoła .

person
turysta11
na forum od listopada 2017
person KonradWielki
28.04.2018 12:20

Niech normalnym szarym ludzią pomogą , a nie księżą którzy spią sobie na kasie !!!

person
KonradWielki
na forum od listopada 2017
person KonradWielki
28.04.2018 12:19

Ludzie , Kosciół to powinien dopłacić a nie dostawać rabat . Można ten teren jakoś wykorzystać ; zrobić coś co bd slużyło ludzią. Aż szlag mnie bierze że coś jest dla Kościoła . Kościół jest bogatą instytucją im cena nie przeszkadza haha. Niech miasto podwoi cene tej działki , ICH i tak stać na wszystko .

person
KonradWielki
na forum od listopada 2017
person tomaszd
28.04.2018 11:37

Panie Czaja,  co Pan chciał tutaj powiedzieć? "Dzisiaj obchodzimy czwartą rocznicę jego kanonizacji." ?

To jest święto, które każdy człowiek powinien obchodzić w głębi serca i duszy.  Pan, panie Czaja obrażasz Pan moje uczucia religijne, bo nie życzę sobie aby to święto było pretekstem dla promocji i upustów, szczególnie że chodzi o najbardziej chciwy odłam religii powstałej na bazie pięknego Chrześcijaństwa.

Panie Przytocki, urządzasz nam Pan igrzyska, darcie gum na lotnisku itd. a po cichu próbujesz rozdawać nasz wspólny majątek? Jak długo już to przygotowujecie?

Na nowe przedszkola i żłobki to nie ma działek. Przypominam, że nasz rząd zaserwował nam 500+ i naprawdę rodzi się więcej dzieci, a Pan zamiast budować nowoczesne żłobki, przedszkola i szkoły chcesz wybudować kolejny kościół i to w centrum osiedla? A może mieszkańcy nie chcą być co rano budzeni waleniem w dzwony, może chcą odpocząć i się wyspać po ciężkim tygodniu harówy?

A skoro już mowa o rozdawaniu naszych dóbr, to może parę słów na temat szuflady, w której leży projekt nowego żłobka za ponad 100 tyś. który nie zostanie zrealizowany? Tak się zarządza naszymi pieniędzmi?

Serio, wyścigi samochodów na lotnisku zmontowanym za ciężkie pieniądze i sztuczne ognie w sylwestrową noc nie zamaskują przekrętów, które tam próbujecie robić.

Brawa dla czujności obywateli i oby nie brakło nam odwagi do nagłaśniania takich spraw.

person
tomaszd
na forum od kwietnia 2018
person rewa
28.04.2018 10:25

A. Krzanowski nikogo nie obraził, ale powiedział odważnie co sądzi o tej sprawie. Dlaczego nikt nie pyta o głos mieszkańców osiedla czy chą mieć kościół pod oknami mieszkań czy nie?  Może P. Przytocki sprzedałby swoją działkę za 50% wartości, a nie mienie komunalne, którym zarządza?  Głos P. Czaji jest pozbawiony jakiejkolwiek wartości merytorycznej, a jest wynikiem programu religijnego, który w sobie posiada. 

Nikt nie zabrania mieszkańcom uczęszczać do kościoła i każdy ma prawo do wyrażania swoich uczuć religijnych, ale dlaczego pomysł wybudowania kościoła, potem pewnie plebani  pod oknami mieszkań? 

person
rewa
na forum od listopada 2017
person Niki_Manifesto
28.04.2018 09:07

Panie przewodniczący, katolickie poglądy, nauki i wyznanie (nie wszystkich mieszkańców!) nie mogą być blokadą, kneblem dla wypowiedzi w ważnych dla mieszkańców sprawach. A to jest ważne dla wszystkich wydarzenie.

Zaznacza się jako przełom.

Oto zmienia się mentalność. Ludzie chcą głośno i stanowczo wyrażać swoje zdanie, a bez poprawności politycznej, chcą działać w interesie swoim, zwykłych obywateli, przyszłościowo. Bo co ludziom przyjdzie z kolejnego kościoła? Zbawienie sobie kupią? ciężko zarobionym pieniążkiem, ofiarą na tacę? Ludzie mają już dość bycia ofiarami, wspierania dostatku instytucji kościelnej, która o ludzi nie dba. Tylko o swoich, w swoim interesie. By im żyło się lepiej.

Przewodniczący powołuje się na JPII przez sentyment i wszystkie świętości... a tu na wierzch wychodzą brudne jego sprawki, ukrywane za szafą, zamiatane pod dywan przez jego przełożonych i świtę, żeby nie zburzyć w społeczeństwie obrazu ikony, ideału, wzoru do naśladowania, służącego politykom dla ich wyborczych celów.

Ludzie mają inny cel nadrzędny i nie jest to dobro instytucji kościelnej, która i tak sobie zgarnie co zechce, zapewniając sobie byt.

Wreszcie nadszedł czas wspólnoty celów mieszkańców i współdziałania dla dobra własnego. Trzeba być głośnym i widocznym w przestrzeni publicznej, zauważonym i poważanym.

person
Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
starstarstar
person Niki_Manifesto
28.04.2018 08:49

Dziękuję, Adrian, za odważny rozsądny, społecznie zaangażowany głos w tej sprawie. Za świadomość i uważność. W obronie (s)praw mieszkańców. W ich najlepszym interesie.

Prezydencie, nadszedł czas przebudzenia.

Odnosząc się do wypowiedzi z forum pod tymi dwoma artykułami, pochodzący od osoby niepełnosprawnej, jakich w Krośnie wiele, a które tak rzadko zabierają głos, ponieważ czują się zmarginalizowane...

Panie prezydencie, buduj pan blok ze specjalnym wyposażeniem dla osób niepełnosprawnych ! starszych z trudnościami w poruszaniu się, którym ciężko wychodzić po schodach nawet na drugie piętro i dla matek pchających wózek z niepełnosprawnym dzieckiem w perspektywie całego życia.

To są specjalne urządzenia likwidujące bariery architektoniczne, których nie uświadczy w zwykłych blokach z wąskim korytarzem, kompletnie nieprzystosowanych do ich potrzeb. Podjazdy, platformy schodowe, tory z poręczą, windy krzesełkowe. Dla niepełnosprawnych to duże udogodnienia i pomoc na co dzień.

I właśnie taką inwestycją mógłby Pan zyskać, prezydencie, w oczach wszystkich mieszkańców. Proszę posłuchać, co mówią ludzie, tu na forum i na ulicy.  Nie każdy potrafi wyrazić to publicznie wprost. Proszę się wsłuchać w ich potrzeby.

A ich potrzebą nie jest kolejny obiekt sakralny generujący koszty, gmaszysko górujące nad otoczeniem, na które ludzie zmuszeni są łożyć... ludzie chcą mieszkań z perspektywą. Osoby niepełnosprawne też mają potrzeby godnie mieszkać, żyć pośród innych.

person
Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
starstarstar
person marbel
27.04.2018 22:57

Szacun panie Adrianie za odwagę. Najwyższy czas zacząć mysleć samodzielnie, nie wsłuchiać się w to  co nam mają do powiedzenia nawiedzeni staruszkowie. Pozdrawiam.

person
marbel
na forum od listopada 2017
person CHRIS
27.04.2018 21:55

Prosze uważać na słowa ?  na jakie słowa ?  nic obrażliwego nie słychać w wypowiedzi Adriana - próba zastraszenia czy przerwania wypowiedzi ?

person
CHRIS
na forum od listopada 2017
person wladt
27.04.2018 21:45

Panie Adrianie świetna wypowiedź trafił pan w punkt. Ludzie opuszczają Krosno bo nie ma mieszkań, pracy ani peryspektyw. Przez 13 lat czekam na mieszkanie a miejskie trolle chcą sprzedać działki pod zabudowę TBS-u kościołowi. Jeśli Pan będzie startował w wyborach to ma Pan mój głos.

person
wladt
na forum od marca 2018
star
person paulina86
27.04.2018 21:29

Brawo dla Pana A. Krzanowskiego. Popieram!!!

person
paulina86
na forum od listopada 2017
person reaktywator
27.04.2018 21:08

Panie ADRIANIE, jeśli zdecyduje się Pan na start w wyborach na Prezydenta Krosna, to ma Pan duże szanse i mój głos!

Powiedział Pan publicznie to co mówi się w wielu domach, nawet w takich jaki pogląd publicznie zaprezentował P. Czaja z tą różnicą, że mówią to w swoich "cfzterech ścianach" i nie jestem pewien czy odważą się na swój podpis w tej sprawie, niestety.

Jeszcze raz Panie Adrianie, wykazał się Pan nie tylko odwagą, rozweagą itd., więc  może warto na wyborcze starcie z Przytockim, bo jeśli nie to nadal zagłosuję na Pana Przytockiego?!

person
reaktywator
na forum od listopada 2017
person popieram
27.04.2018 19:50

Nie widzę nic niestosownego w wypowiedzi pana Adriana. Powiedział to, co myśli większość mieszkańcow. Brawo za odwagę.

person
popieram
na forum od listopada 2017
star
person AG
27.04.2018 19:35

Brawo Adrian. Jako mieszkający przy ul. Żwirki i Wigury, pierwszy podpiszę ten wniosek !!!!

A swoją drogą - 4 mieszkańców - WSTYD !!! Szkoda, że byłem w pracy.

person
AG
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (64) forward