Rabat na budowę świątyni. Mieszkańcy protestują videocam

Miasto chce sprzedać Archidiecezji Przemyskiej działkę na osiedlu WSK. Nie wiadomo, za ile – wiadomo, że z korzystnym rabatem. W planach jest budowa kościoła. Część mieszkańców wyraża sprzeciw i zaprasza do protestu na sesji Rady Miasta w piątek (27.04).
Działka blisko rozwijającego się osiedla – to tu Archidiecezja chce postawić nowy kościół
damian krzanowski

Działka, którą miasto chce sprzedać Archidiecezji Przemyskiej leży za Urzędem Skarbowym nieopodal Ronda Dywizjonu 303, na którym spotykają się ulice Składowa, Żwirki i Wigury oraz Ostaszewskiego.

W uzasadnieniu projektu uchwały wskazano, że ten teren jest przeznaczony pod "usługi kultu religijnego", chociaż pierwotnie TBS planował zbudować w tym miejscu bloki mieszkalne. Funkcję działki zmieniono podczas prac nad planem zagospodarowania przestrzennego.

Jak wysoki rachunek otrzyma Archidiecezja? Miasto nie ujawnia - to może być zarówno 100 tys., 500 tys. złotych, jak i każda inna kwota. Wiadomo jednak, że zaproponowano 50-procentową bonifikatę od "ustalonej ceny".

Rada powołuje się na przepisy zezwalające na obniżkę, jednak w uzasadnieniu zacytowano jedynie schemat procedury prawnej. Nie zawarto merytorycznych przesłanek, które podpierałyby decyzję miasta o sprzedaży terenu.

To, czy działka trafi w ręce Kościoła zależy od radnych. Podejmą decyzję na najbliższych obradach w piątek, 27 kwietnia o 13.00. Część mieszkańców nie chce na to pozwolić, wskazując, że w tym miejscu powinny powstać mieszkania, tak jak pierwotnie planowano. Zachęcają do przyjścia na sesję Rady w budynku Urzędu Miasta przy ul. Staszica 2 i wyrażenia swojego sprzeciwu. Zaznaczają, że to ostatnia szansa, by zaprotestować – uchwała o pozwoleniu na sprzedaż wejdzie w życie z dniem jej podjęcia.

Plakaty, które zawisły na osiedlu WSK
mieszkańcy

Na osiedlu WSK znajduje się już jeden obiekt sakralny – kaplica nieopodal Domu Pomocy Społecznej. Świątynie katolickie zlokalizowane są w pobliżu cmentarza przy ul. Wyszyńskiego i w centrum miasta.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person wladt
27.04.2018 21:20

Ja oczekuje na mieszkanie socjalne 13 lat... prawie 13 bo zostało mi przyznane w maju 2005 roku. Jestem osobą z rentą ZUS i grupą inwalidzką umiarkowaną. Jestem osobą samotną i dlatego nie bierze się mnie poważnie bo po co komu traktować poważnie inwalidę, który upomina się o mieszkanie tylko raz na jakiś czas. Ostatnio pani Małgorzata S. z lokalowego poinformowała mnie, że nie dostałem mieszkania jednego z tych mniejszych które zostały porozdawane nie wiadomo dlaczego osobom, które są w pełni sił i prawdopodobnie były za bardzo upierdliwe dla urzędu miasta i pewnie codziennie chodziły o nie walczyć. Kogo obchodzi człowiek, który ma trudności w poruszaniu się i do urzędu wpada raz na rok. Teraz teren pod zabudowę TBS trafii  do diecezji przemyskiej. Przysięgam, że jeśli tam stanie kościół to ja się w środku rozbije namiotem i tam zamieszkam. Skoro świat zwaryjował to ja też mam prawo do miejsca w szpitalu... przepraszam klinice w Jarosławiu.

person
wladt
na forum od marca 2018
star
person nikolla
27.04.2018 19:05

Jest mnustwo młodych ludzi którzy chca kupić mieszkania w Krośnie. Zamiast wybudować bloki i zrabatować ceny mieszkań to rabatuja grunt pod kolejny Kościół. Dla mnie jest to śmieszne. Kościół jest mega bogaty a młodzi ludzie?! Niech władze się zastanowią komu pomagają....

person
nikolla
na forum od listopada 2017
person popieram
27.04.2018 14:59

@happyalcoholic

Robileś sondaż wśrod mieszkańcow osiedla WSK? Mieszkam tutaj i wśród mieszkańców aż wrze. Ludzie nie chcą kościoła. Mamy kaplicę, do Franciszkanów spacerkiem 1 km. Franciszkanie to nasza parafia i wcale nie jest w niej tłoczno podczas mszy. W niedzielę o godz. 8 rano ławki były w 1/4 puste. Nie ma tłumów. Przecież w Krośnie jest mnóstwo kościołów. Zaraz zaczną się zbiórki pieniędzy, których i tak nie mamy za wiele.  Jest kilka bloków, w których mieszkają ludzie młodzi i ci nie bedą bać się pogonić kogoś, kto przyjdzie po pieniadze na kościół.  Zresztą ja też nie mam zamiaru finansować budowy. Prezydent chce nas uszczęśliwić na siłę.

person
popieram
na forum od listopada 2017
star
person rynienka
27.04.2018 14:24

@happyalcoholic

Gdy budowano kościół na Białobrzegach (jeszcze ten pierwszy - mały, który dziś już nie istnieje) społeczeństwo dzielnicy głośno o tym mówiło, urządzało zbiórki, sami walczyli o świątynię. W tym przypadku dowiedzieliśmy się z mediów, że nie tyle jest taki pomysł, co trwają już prace w tym temacie. Dodatkowo ze skandalem finansowym w tle.

Bez konsultacji.  Bez pytań do mieszkańców, czy chcą.

WSK to nie wysadzona na końcu świata ul. Wierzbowa na Białobrzegach. To środek miasta - dodatkowo z kaplicą. Dodatkowo, nie jest wyjątkowo daleko do kościołów w centrum. W lecie wystarczy spacer przez ul. Czajkowskiego. Dla starszych, w zimie itd. jest wspomniana kaplica. Ludzie są zadowoleni z tego rozwiązania. Spójrz na komentarze.

person
rynienka
na forum od grudnia 2017
star
person Nevermore
27.04.2018 13:11

Gdyby nie to , że 1 kwietnia był prawie cztery tygodnie temu,  pomyślałbym, że to żart. Jak widać, to nieżart i po czasie dowiadujemy się, że faceci w czerni mają coś dostać z rabatem. Pan Prezydent stracił już resztki rozumu i jak widać chce przegrać te wybory.

Tydzień temu byłem na pogrzebie wujka.  Koszt tej usługi u sukienkowego 800 zetów! 40 minut mszy, a przy okazji polityczne wstawki, kto jest dobry, a kto zły, a to przecież o tym zmarły człowieku powinno się mówić. Byłem zniesmaczony, jak i prawie wszyscy, którzy tam byli. Potem 10 minut na cmentarzu i wszystko gra.

To się w głowie nie mieści, żeby za niecałą godziną brać taką kasę, a tu jeszcze pan Przytocki daje tej "biednej" kaście taki rabat.

NIE, NIE i jeszcze raz NIE dla kościoła w tym miejscu.

person
Nevermore
na forum od listopada 2017
star
person polmos
27.04.2018 09:36

Tereny zielone, las miejski, skwery, DUŻE PARKI z alejkami, drzewa, zieleń w środku miasta, kwiaty, natura, tego ludzie szukają i potrzebują! Nie mam nic przeciwko życiu prawdziwe chrześcijańskim, ale Krosnu brakuje nasadzonych 100 tysięcy drzew iglastych, a nie kościołów... Wszędzie na świecie najwyższe ceny osiągają nieruchomości położone koło parków i terenów rekreacyjnych, zielonych, gdzie można wyjść z dzieckiem, psem, posłuchać śpiewu ptaków... Wartość Krosna spada w oczach mieszkańców, bo poza mikroskopijnym parkiem na Grodzkiej (gdzie o mieszkania był niemalże wyścig) i marginalne położonym "krzywym" parkiem na Zawodziu, nie ma nic i jeszcze się rżnie to co jest ! Panie Prezydencie, drzewa rosną długo, ale zasadzone 20 lat temu już byłyby piękne. Niech Pan dobrze skomunikuje Krosno z resztą świata, stworzy porządne duże parki z wystawami plenerowymi, może porządnym amfiteatrem... Potrzebne są tereny rekreacyjno-spacerowe, idea Krosno-Spa, a nie kościoły. Ludzie są totalnie znerwicowani, a kościół niestety za dużo do życia duchowego wprowadza polityki, żeby kojarzyć się z wytchnieniem i odpoczynkiem.

person
polmos
na forum od listopada 2017
star
person tedi1907
27.04.2018 09:19

Nie ma innych potrzeb w pięknym mieście Krośnie tylko kolejny kościół?????.Wystarczy że w tych które są księża zrobili ludziom wodę z mózgu!!! Z tego co pamiętam U.M. wypominał że w Krośnie jest tak mało oaz zieleni więc może park z którego byłoby więcej korzyści a ludzie żyli by spokojniej!!

person
tedi1907
na forum od listopada 2017
person Iker
27.04.2018 07:44

Niedawno dokupiłem od UM kilkanaście arów działki , nie dali się tknąć z ceną , bo tak wycenił rzeczoznawca i tyle miałem do gadania , 10 tys. za ar , albo dziękujemy , więc  ta działka powinna kosztować 700 tys. , oczywiście cena wywoławcza

person
Iker
na forum od listopada 2017
person zuzanna
27.04.2018 05:54

Pan Przytocki kupuje pastwiska za kosmiczne pieniądze. Teraz sprzedaje dzialki w centrum miasta za grosze aby zyskać poparcie kościoła w wyborach. Chęć zostania Prezydentem na kolejna kadencje powoduje, ze ten człowiek juz dawno oderwał  sie od rzeczywistości i znajduje sie na orbicie a nie przy codziennych problemach w mieście.

person
zuzanna
na forum od listopada 2017
person n_ulkan
27.04.2018 01:12

Bloki czy park TAK, Kościół NIE - panie Przytocki idż po rozum do głowy bo wybory blisko i możesz zamiast zyskać to dużo stracić!!!!! Głosy krośnian zaważą na Twojej przyszłości!!!

person
n_ulkan
na forum od listopada 2017
star
person Lukii
26.04.2018 23:08

Panie Prezydencie zawsze byłem za Panam jak pięknie się rozwija Krosno najlepiej w tej cześci województwa.  Ale jestem zbulwersowany żeby ziemię miasta odawać kościołowi za 50% bonifikaty. Kościły nie płacą podatków nie dadzą ludzią pracy, nie dadzą  ludzią nowoczesnych mieszkań, nie uatrakcyjnią i wzmocnią pozycji miasta i ta inwestycja nigdy nię nie zwróci. Mam nadzieję że radni mają trochę oleju w głowie.

person
Lukii
na forum od listopada 2017
starstar
person Niki_Manifesto
26.04.2018 22:44

Nawet gdyby się okazało, że urząd kościelny będzie musiał zapłacić pełną kwotę, nie wyrażam zgody. Kolejny kościół, do którego za kilka lat nie będzie kolejnych chętnych, to zbędna inwestycja. Ludzie szukają duchowości gdzie indziej, nie w kościelnych murach, i nie mam na myśli galerii handlowych - duchowość to nie tylko czynności religijne, a wręcz zupełnie inna bajka. I mają dość usług kościelnych, do których są zmuszani słono płacić pod presją odrzucenia przez lokalną społeczność, rodzinę, szkołę, tylko boją się o tym głośno mówić, czują presję.

Ludzie dzisiaj szukają nie kościołów, tylko dachu nad głową, miejsca zapewniającego realne bezpieczeństwo bytowe, na teraz i na następne lata życia.

Proszę również i w moim imieniu jutro w czasie sesji doprowadzić do pikiety pod urzędem.

person
Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
starstarstar
person LoloBolo
26.04.2018 22:24

Oby za klika lat kościoły zostały puste, działka dla diecezji z bonifikatą? to jakiś żart chyba (niby zgodny z przepisami, kupią z bonifikatą, miasto za nasze parking zbuduje, a "proboszcz" z owieczek//baranów/jełopów i dotacji firm/miasta zbuduje "kościół".

Chyba pora na zmianę prezydenta i jego świty z radą miasta włącznie!

person
LoloBolo
na forum od listopada 2017
star
person zawszeiwszedzie
26.04.2018 21:33

Opinie wyrażone tutaj nic nie dadzą ,idźmy jutro na 13 do UM  i pokażmy ze nie zgadzamy się na to przekażcie to również znajomymMÓWMY  NIE DLA  SPECJALNYCH PRZYWILEJÓW DLA KLERU !!! NIE DLA KOLEJNEGO KOŚCIOŁA W KROŚNIE 

person
zawszeiwszedzie
na forum od listopada 2017
person dareto
26.04.2018 20:38

Czekam na mieszkania, nowe  bloki dla młodych ludzi. Od 3 miesięcy nie mogę znaleść 3 pokojowego mieszknia. Kolejka do TBS jest na 800 osób! Kościoły za 20 lat zamienią się w muzea a ostatnia już partia konserwatystów będzie historią. Liczę tylko na Pana Piotra P. Prezydenta pięknego miasta !

person
dareto
na forum od listopada 2017
person jagg1
26.04.2018 19:06

To już tak ogromne jest Krosno, żę z okolicy ronda dywizjonu 303 dojście do jakiego kolwiek kościoła w Krośnie jest nie wykonalne? Tyle sie mowi: ruch to zdrowie itp.  Nie wydaje mi się żeby wszytkie innego kościoły były do tego stopnia przepełnione wiernymi. Nie rozumiem o co chodzi, albo kościół w tym miescu jest tak niezbędny, albo już wszytko mamy w krośnie i nie było innej potrzeby a coś robić trzeba.

Kościółowi rabat? a od kiedy on jest taki biedny?  Kto w tym kraju ma całkowicie niczym nie obciążone dochody, różnego rodzaju zwolnienia np na zakup samochodówi i dofinansowanie od państwa. Ciekawe czy jak Kowalski przyszedłby i zaproponowal, że kupi sobie 10 arow na tej działce bo chce postawić dom dla swojej rodziny bo nie chce mieszkać gdzieś na obrzeżach bardzo daleko od jakiego kolwiek kościoła to też by dostał 50% rabatu?

Myśle, że jako teren miasta znalazłoby się dla niego wiele lepszych zastosować o wiekszym znaczeniu dla ludzi.

person
jagg1
na forum od listopada 2017
person pieknaibestia
26.04.2018 17:50

Nie Nie Nie dla kosciola !!!!!

person
pieknaibestia
na forum od kwietnia 2018
person whynot
26.04.2018 17:33

serio? po co kolejny kosciol?

person
whynot
na forum od marca 2018
person Tomasz_W
26.04.2018 17:02

A ja mam pytanie dlaczego jak normalny mieszkaniec płacący podatki chce kupic od miasta kawałek ziemi to nie dostaje rabatu? 

person
Tomasz_W
na forum od listopada 2017
person kicia
26.04.2018 16:52

Drogi Panie Prezydencie!

Lata temu zostało wyciętych z osiedla WSK wiele drzew i krzewów, w celu poszerzenia krośnieńskiej obwodnicy. Z czasem wiele terenów zielonych zostało zamienionych na bloki mieszkalne. Teraz dodatkowo szykuje nam się budowa Kościoła. Czy to rozsądne rozwiązanie? Nie sądzę. Mieszkańcy osiedla WSK mają swoją parafię w mieście i nikomu to nie przeszkadza. Nie chcę, by moje dzieci wychowywały się na osiedlu, gdzie zielona jest tylko trawa i kilka drzew w "parku" za blokiem 4d. Zamiast budowy Kościoła proponuję zagospodarować teren za Urzędem Skarbowym na park z placem zabaw i np. miejscem do zorganizowania ogniska, bo czegoś takiego na naszym osiedlu brakuje. 

person
kicia
na forum od kwietnia 2018
person korwinista
26.04.2018 16:28

Jeżeli Przytocki się ugnie, to nie widzę sensu żeby na niego głosować.

person
korwinista
na forum od kwietnia 2018
person popieram
26.04.2018 16:20

Piękny kawałek jeszcze nie zabudowanej ziemi, oaza zieleni, dlaczego znow chcecie zabetonować. Mieszkańcom osiedla WSK nie brakuje kościołów, brakuje zieleni.  Tak jak napisał ktoś poniżej bardziej potrzebujemy parku, skrawka zieleni, ławeczek.  Przecież już w tej chwli kościoły w Krośnie pustoszeją.   Każdy trzeźwo myślacy wie z czym to się wiąże. Kasa, kasa kasa

person
popieram
na forum od listopada 2017
star
person kurnachata
26.04.2018 15:58

Ja myślę że można zwiększyć ilość mszy w obecnych świątyniach do wystąpienia mszy co godzinę, zamiast mszy co 3 godziny. Miasto nie może tak sobie rozdawać działek związkom wyznaniowym.

person
kurnachata
na forum od listopada 2017
starstar
person sercem_z_daleka
26.04.2018 15:51

Przykre i niezrozumiałe jest chęć sprzedarzy ziemi jednostkom uprzywilejowanym po jakichkolwiek rabatach. Sprzedaż powinna odbywać się w sposób sprawiedliwy i po cenach rynkowych. (PS. Nic nie mam do Kościoła).Lecz tak naprawdę Władza powinny zastanowić się nad kwestią zieleni miejskiej. W tym miejscu można zrobić jakiś mały "Park", skwerek, miejsce które mogłoby cieszyć oko mieszkańców. A nie wciąż zabudowywać teren. Gdyby nie ogródki prywatne przy domach miasto te stało by się całkiem betonowe.

person
sercem_z_daleka
na forum od kwietnia 2018
person lopez99
26.04.2018 15:33

wielki prezydencie NIE dla kuri oddać teren dla TBS-u  oni zbudują mieszkania dla mieszkańców  to jest potrzebne w Krośnie!!!

SZOK czyj to pomysł z tą kurią!!!

person
lopez99
na forum od listopada 2017
person Mark9
26.04.2018 15:21

Niech budują jednak pod warunkiem,że wybudują za swoje pieniądze i ze swoich pieniędzy będą ten  nowy kościół utrzymywać.  Krosno powoli zamienia się w miasto banków i kościołów. Bardziej potrzebne są mieszkańcom przedszkola, zakłady pracy,mieszkania,miejsca odpoczynku a nie kolejne puste budynki. Jak znam życie jest to inicjatywa parafii św.Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli- są przekonani,że znajdą nowych parafian do finansowania,ale się mylą .Od dawna ten teren należał do parafii franciszkańskiej. Mieszkańcy korzystają często z kaplicy przy DPS i nikt ich nie zmusi do przychodzenia do nowego kościoła. Nie tędy droga Panie Prezydencie. Nie kościołów w Krośnie potrzeba.

person
Mark9
na forum od listopada 2017
person popieram
26.04.2018 15:01

Panie prezydencie. Głosowałem na pana podczas wszystkich wyborów. Więcej nie zagłosuję. Mieszkam na os. WSK. Mamy swoja parafię, jest kaplica dostępna dla mieszkańcow. Nie potrzebujemy kolejnego kościoła.  Kto za to zapłaci? Znów zacznie się wymuszanie składek od mieszkańców.  Nie widzę tutaj krezusów finansowych. Wiekszość mieszkańców to biedni ludzie żyjący bardzo ubogo. Jak można zrobić ludziom coś takiego. Czy Krosnu naprawdę potrzebny nowy kościół. Jeszcze ich mało wg pana? Nie pomyślał pan o tych ludziach, o pana wyborcach, co ich czeka gdy zacznie się budowa?  Czy były jakieś konsultacje z mieszkańcami? Ja protestuję!!

person
popieram
na forum od listopada 2017
star
person AG
26.04.2018 14:54

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie !!!! A jak już, to ziemia za cenę rynkową !!!!

person
AG
na forum od listopada 2017
star
person rogol
26.04.2018 14:51

Wpierw wam zrobili wolne niedziele a teraz koscioly beda budowac byscie wolny czas mieli gdzie spedzic.

person
rogol
na forum od listopada 2017
star
person Hetfield
26.04.2018 14:50

Tego się poPanu Przytockim nie spodziewałem. Boi się PiS-u?? czy co?? a może przeszedł do PiS-u??? Ludzi coraz mniej w kościołach, nie długo będą świecić pustkami.  A tu zamiast mieszkań, następna nieruchomość kościelna......wstyd

person
Hetfield
na forum od listopada 2017
person andrew2425
26.04.2018 14:35

Może mi miasto sprzeda tę działkę z 50% zniżką.. Będę chciał wybudować budynek wielorodzinny akurat na taki układ bym poszedł. Taki rabat często się nie zdarza....

person
andrew2425
na forum od listopada 2017
person asika456
26.04.2018 14:13

nie, nie i  jeszcze raz nie! czy Panu Przytockiemu się coś nie pomylilo? przeszedł na drugą stronę barykady???

person
asika456
na forum od listopada 2017
person MarcoPolo
26.04.2018 14:13

tutejszy

Żeby powstal kościół, to ludziska muszą wyłożyć potężną kasę. Nie bardzo widzę chętnych.

Oni nakładają teraz kontrybucje od nr mieszkania, popytaj innych ludzi w innych miastach, nie dasz na budowe klecha wyczyta cie na ambonie jako napiętnowanego odszczepieńca od reszty owieczek.

person
MarcoPolo
na forum od listopada 2017
star
person tutejszy
26.04.2018 14:00

Żeby powstal kościół, to ludziska muszą wyłożyć potężną kasę. Nie bardzo widzę chętnych :-) Teraz już ciemny lud tak łatwo nie inwestuje w zbawienie. Obawiam się, że to będzie dobra inwestycja sukienkowych w nieruchomość.

person
tutejszy
na forum od listopada 2017
person pemadolma
26.04.2018 13:51

czy władze uważają,że  problem mieszkaniowy jest już rozwiązany. Ja uważam, że to jest błedne rozumowanie - podlizywanie się panom w sukienkach. Protestuję przeciw tej decyzji.

person
pemadolma
na forum od listopada 2017
person MarcoPolo
26.04.2018 13:50

Bardzo ciekawi mnie czy inny kościół poza katolickim jeśli stanie do przetargu na zakup, to czy także może liczyć na 50% bonifikate ? 

person
MarcoPolo
na forum od listopada 2017
star
person MarcoPolo
26.04.2018 13:41

TO JAKIŚ PONURY ŻART ZE STRONY UM ??????? Kościół ???? Czy ich mało w tym Krośnie ?????????????????? Prezydencie czy pan całkiem myślenie wyłączył ? Ludziom mieszkań brakuje a pan kościołem ludzi raczy- kpina z mieszkańców Krosna , ciemnogród i średniowiecze w szklanym mieście.

person
MarcoPolo
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (75) forward