Czerwonka na Podkarpaciu. Sanepid wydał specjalny komunikat

W weekend (4-5.08) do szpitala w Krośnie trafiło 30 osób z ostrą biegunką. Grupa została odizolowana od reszty pacjentów. Byli to uczestnicy międzynarodowego zlotu Rainbow Family. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie potwierdziła 5 przypadków czerwonki na terenie województwa.
Członkowie Rainbow Family spotykają się nawet kilka razy w roku na zlotach Rainbow Gatherings
Kadr z filmu "Global Gathering 2018"

W okolicach Moszczańca w Beskidzie Niskim trwa europejski zlot członków ruchu Rainbow Family - European Rainbow Gathering. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie „Tęczowej Rodziny” ma on się zakończyć w sobotę 11 sierpnia (zaczął się 13 lipca), chociaż sporo "osadników" opuściło już teren.

- Pacjenci zostali umieszczeni w osobnej sali. Przygotowywane były dla nich specjalne posiłki. Najcięższe przypadki przetransportowano do szpitali w Jaśle i Sanoku – informuje pracownik Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.

"Na dzień 8 sierpnia w szpitalach w Sanoku, Jaśle i Krośnie hospitalizowanych jest 8 osób, w tym 2 dzieci" - czytamy w komunikacie Sanepidu.

Czerwonka (inaczej dyzenteria) to niebezpieczna choroba zakaźna, która najczęściej objawia się uporczywą biegunką z domieszką krwi, rzadziej wymiotami i gorączką - nieleczona może doprowadzić do śmierci. Wywołują ją pałeczki czerwonki, które rozprzestrzeniają się wraz z wydalaniem kału przez nosicieli. Do zakażenia dyzenterią dochodzi podczas spożywania zainfekowanego jedzenia czy wody. Właśnie dlatego czerwonkę nazywa się potocznie „chorobą brudnych rąk”.

Informacje o podejrzeniu wystąpienia czerwonki na festiwalu trafiły do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie w niedzielę (5.08). Od tego czasu prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne. Do tej pory zbadane zostały próbki wody z wodociągu w Jaśliskach - "woda odpowiada wymaganiom". Na wyniki badania wody w Sieniawie trzeba jeszcze poczekać.

Rainbow Family to międzynarodowy, niesformalizowany ruch zrzeszający osoby o różnych poglądach (m.in. post-hipisi, rastafarianie, muzułmanie, chrześcijanie), których wspólnym celem jest dążenie do zaprowadzenia pokoju na świecie.

Zjazdy ruchu – Rainbow Gatherings - odbywają się w różnych miejscach, na wszystkich kontynentach od 1969. Co roku organizowany jest także największy zlot członków „Tęczowej Rodziny” na Starym Kontynencie. W tym roku padło na okolice Moszczańca z uwagi na lokalizację (blisko Niemiec i Słowacji) oraz „wielkość i siłę polskiej rodziny” (za: festivalsandretreats.com).

Jedną z charakterystycznych cech spotkań Rainbow Family są wspólne posiłki. Gotuje się je w warunkach polowych, co sprzyja zanieczyszczeniom żywności. W historii zjazdów ruchu zdarzały się już przypadki masowych biegunek i zatruć pokarmowych.

Rainbow Family nie ma żadnego organu zarządzającego, jako że nigdy nie została zarejestrowana jako organizacja. W związku z tym „osadnicy” podczas zlotów odpowiadają sami za siebie. „Tęczowa rodzina” komunikuje się między sobą za pośrednictwem zamkniętych grup na Facebooku lub bezpośrednio.

Rzeszowski odział Sanepidu zwrócił się z apelem do mieszkańców okolic Moszczańca i uczestników imprezy o bezwględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny (mycie i dezynfekcja rąk).

Pełny komunikat Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie z 8 sierpnia można przeczytać tutaj.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
look7
09.08.2018 23:41

Przejeżdżałem przez Moszczaniec w lipcu i zauważyłem to. Zastanawiałem się co to za impreza. Już wiem. Przez to mogło się przewinąć z tysiąc ludzi jak nie więcej. Jestem ciekaw kto im udostępnił teren na którym byli, bo z tego co widziałem byli na górze w Moszczańcu i zajmowali tam kilka hektarów. Czyj to teren ? I czy zajmowali go za zgodą właściciela ? Może to własność polskiej grupy tej organizacji ?

look7
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)