Sala sportowa na Guzikówce już otwarta. Jest też ścianka wspinaczkowa

To nie był zwykły wtorek (15.05) dla uczniów II LO w Krośnie. I to nie z powodu odwołania części zajęć. Tego dnia odbyło się oficjalne otwarcie sali sportowej na tyłach liceum. Mieszkańcy też skorzystają na tej inwestycji.

Dla młodzieży uczącej się na Guzikówce to koniec "wyjazdowych" lekcji wychowania fizycznego. W marcu ub.r. rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej. W kwietniu br. budynek był już prawie gotowy. We wtorek, 15 maja, przecięto symboliczną wstęgę.

Rozpoczął się nowy rozdział w historii Miejskiego Zespołu Szkół nr 4. Z sali korzystać będą bowiem nie tylko uczniowie II LO, ale także - choć w mniejszym stopniu - szkoły podstawowej i gimnazjum. Wuefiści już zacierają ręce - w końcu będą mieli porządne warunki do krzewienia kultury fizycznej.

Sala z widownią na prawie 200 osób ma wymiary 39x23 m. Oprócz boisk do gry w siatkówkę, kosza, piłkę nożną i ręczną w budynku, na 1. piętrze znajdują się 4 sale dydaktyczne do dyspozycji licealistów. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 4,7 mln zł, z czego 1,6 mln pokryła Unia Europejska.

- Hala posiada certyfikaty pozwalajace na przeprowadzenie rozgrywek sportowych na najwyższym poziomie. Charakter tego obiektu jest czysto sportowy - podkreśla Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Na jednej ze ścian obiektu wybudowano profesjonalną ściankę wspinaczkową. Pierwszą taką w mieście. Ma być ona dostępna nie tylko dla uczniów, ale też dla osób z zewnątrz. Kiedy i na jakich zasadach to będzie jeszcze nie wiadomo.

- Podstawą do udostępnienia ścianki wspinaczkowej mieszkańcom jest sformułowanie regulaminu korzystania z obiektu. Leży to w gestii dyrektora szkoły, który jest użytkownikiem sali – tłumaczy Bronisław Baran. - Będziemy na ten temat niebawem rozmawiać - dodaje.

- Nauczyciele, którzy będą chcieli prowadzić zajęcia na ściance będą musieli przejść krótki kurs, zakończony certyfikatem. Trzeba pamiętać, że wspinanie to niebezpieczny sport i wymaga skupienia, zarówno od samych wspinaczy jak i od osób tę wspinaczkę nadzorujących - tłumaczy Witold Deptuch, dyrektor MZS nr 4 w Krośnie. 

Na krośnieńskiej ściance będzie można wspinać się na kilka sposobów: z automatyczną asekuracją (3 stanowiska z urządzeniami TruBlue do autoasekuracji) oraz na tzw. wędkę (lina przechodzi przez stanowisko asekuracyjne, znajdujące się nad wspinaczem). Na bardziej zaawansowanych czekają drogi z przelotami, umożliwiające wspinanie się z asekuracją od dołu z użyciem ekspresów.


Czytaj także:

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
kurnachata
16.05.2018 19:07

Co za obiekt wspaniały! Czy on wychowa światowe gwiazdy sportu? Nie wiadomo gdyż dziś sport poszedł w techniki dopingu nie wykrywalnego.

Nauczyciele troszkę zmęczeni na tych zdjęciach a młodzież myślami poza obiektem sportowym.

kurnachata
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)