Łącznica kolejowa: na razie dokumentacja, inwestycja w planach

Ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji dotyczącej budowy łącznicy kolejowej "Jedlicze - Szebnie". Skrócona linia kolejowa do Rzeszowa może powstać w ciągu najbliższych 5 lat. Kiedy dokładnie ruszy inwestycja - nie wiadomo.
Być może za kilka lat do Rzeszowa dojedziemy koleją w godzinę
Damian Krzanowski
W SKRÓCIE
  • PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do budowy łącznicy kolejowej na trasie Krosno-Rzeszów
  • 2 lata temu przeprowadzono konsultacje społeczne na temat przebiegu łącznicy
  • Spośród 3 wariantów projektu wybrano opcję "Jedlicze-Szebnie"
  • Podróż pociągiem z Krosna do Rzeszowa ma zostać skrócona do ok. 1 godz.
  • Właśnie ogłoszono przetarg na przygotowanie dokumentacji projektu

Przypomnijmy. Temat łącznicy mającej połączyć linie kolejowe 106 i 108 pojawił się ponad 2 lata temu. To ogromna inwestycja, na którą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zarezerwowała 80 mln zł w swoim budżecie. Na jej zrealizowaniu najbardziej zależy samorządowi krośnieńskiemu. Włodarze chcą lepiej skomunikować miasto z północą i południem województwa. Dzięki łącznicy, czas podróży pociągiem z Krosna do Rzeszowa miałby się skrócić do ok. 1 godz., czyli o ponad 30 min.

 W pierwszej fazie przygotowań budowy łącznicy opracowano 3 warianty realizacji projektu:

  1. "Szebnie - Most na Jasionce",
  2. "Jedlicze - Szebnie",
  3. "Przybówka - Turaszówka".

W kwietniu 2016 r. przeprowadzono konsultacje społeczne wśród mieszkańców Krosna, Sanoka i Jasła, w których badani zostali poproszeni o opinię na temat wszystkich 3 wariantów. Zlecono także ankietę wśród 1000 osób, zamieszkujących obszar trójkąta między liniami 106 i 108. Żadna z opcji nie została wskazana jednomyślnie. Finalnie wybrano wariant 2 "Jedlicze-Szebnie", czyli łącznicę o długości prawie 3,6 km z kilkusetmetrowym tunelem.

Do realizacji wybrano wariant nr 2 - na mapie w kolorze zielonym. Wymaga on budowy tunelu
pkp polskie linie kolejowe S.A.

- Wybrany wariant jest wynikiem kompromisu. Po pierwsze, skróci czas przejazdu z Krosna do Rzeszowa tak, aby był atrakcyjny w porównaniu z podróżowaniem samochodem osobowym. Po drugie, nie wymaga wyburzeń budynków, bo będzie przechodzić przez tereny rolne - tłumaczy Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

W kwietniu br. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej. "Budowa łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie" planowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Szacowana wartość zamówienia wynosi ponad 2 mln zł.

Łącznica rozpocznie się na linii Rzeszów–Jasło, między przystankami osobowymi Szebnie i Wojaszówka a zakończy na linii Stróże-Krościenko przed przystankiem Jedlicze Męcinka.

Kiedy dokładnie ruszy inwestycja budowy łącznika - nie wiadomo. Projekt ten jest wpisany do Krajowego Programu Kolejowego, czyli dokumentu, który definiuje najważniejsze inwestycje kolejowe finansowane z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Budowa łącznika będzie mogła być realizowana z tych pieniędzy do roku 2023.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person Lukii
25.04.2018 20:48

w 2011 roku Ruszył remont linii kolejowej Rzeszów-Jasło. Prace na zlecenie Zakład Linii Kolejowych w Rzeszowie prowadzi firma Strabag. Inwestycja warta 300 mln zł w 75 proc. jest dofinansowana z Unii Europejskiej. 

Zawieszenie połaczeń z Rzeszowem lub ich brak to skutek ciałgłych długoletniej przebudowy tej trasy.

Obecnie cała linia jest prawie zmodernizowana jeszcze został odcinek Czudec - Boguchwała.

https://rzeszow.tvp.pl/35815403/umowa-na-projekt-za-89-mln-zlbrpkp-polskich-linii-kolejowych

Wg  PKP pociąg pośpieszny ma pokonać trasę do Jasła do  Rzeszowa w 40 min. A przewozy regionalne w nieco ponad godzinę. Więc dzieki łącznicy jest realne połaczenie Krosno-Rzeszów w ok 1 godz. 

person
Lukii
na forum od listopada 2017
starstar
WSZYSTKIE KOMENTARZE (15) forward