Operacja "Mus mus", czyli jak koty z Afryki do Krosna leciały

24-letnia krośnianka szczęśliwie przywiozła swoje ukochane koty z Afryki do Krosna. Musiała zdobyć plik dokumentów, zorganizować długą podróż i wysłuchiwać o… rzekomej alergii pasażerów samolotu.
Yuska i jej gambijski przyjaciel Malik przed wejściem na lotnisko w Banjul
Adrian Krzanowski

Przypomnijmy. Krośnianka znana jako Yuska (czyt. Juszka) w ubiegłym roku mieszkała w Gambii. Tam uratowała 3 kilkudniowe koty. Jesienią wróciła do Polski i stąd słała pieniądze na pomoc zwierzętom. Pokarm i opieka weterynaryjna są jednak w Gambii zbyt drogie, dlatego Yuska postanowiła, że swoje "dzieci" przywiezie do Polski.

Miejsce nieopodal plaży, w którym Yuska znalazła kilkudniowe koty
adrian krzanowski

Historia Ani (bo tak naprawdę ma na imię) i jej kotów poruszyła serca Czytelników portalu – czytaj tutaj. Postanowiliśmy jej pomóc i towarzyszyć w podróży.

Operację transportu nazwaliśmy "Mus mus". Mus w języku wolof (jeden z języków używanych w Gambii) znaczy kot lub mądry. Mus mus w Afryce to zawołanie do kotów, podobne jak polskie kici kici.

Przygotowania

Przygotowania do operacji trwały niemal pół roku.

Aby koty mogły opuścić Gambię, Yuska musiała zdobyć cały plik dokumentów. Dwa rudzielce: Mietek i Zbynia oraz czarny Tadek musiały zostać odrobaczone i wyleczone. Próbki ich krwi zostały przebadane w jednym z europejskich laboratoriów. Sprawami tymi zajmował się obecny na miejscu weterynarz, z pochodzenia Holender, dlatego łatwiej mu było "ogarnąć" europejskie procedury.

Weterynarz, który znał historię kotów i cały czas pomagał zwierzętom
adrian krzanowski

Koty zostały także zaczipowane, dostały paszporty i specjalną zgodę gambijskiego ministerstwa rolnictwa na opuszczenie kraju.

Yuska zdecydowała, że "musmuski" najlepiej będzie przetransportować bezpośrednim lotem czarterowym z Gambii do Warszawy. Takie przeloty realizuje niewielka linia lotnicza Small Planet Airlines dla polskich biur podróży, które oferują wycieczki do Gambii.

Uzgodnienia i negocjacje z przewoźnikiem trwały kilka dni. Pomagała w tym obsługa Polskiego Biura Podróży w Krośnie (ul. Blich). Ostatecznie linie zgodziły się na przewóz trzech kotów, ale w dwóch klatkach o konkretnych wymiarach, tak aby mogły one wejść pod fotel pasażerów. Yuska wypożyczyła więc odpowiednie klatki z krośnieńskiej kociarni.

Lot do Afryki

Z Warszawy do Gambii wylecieliśmy 16 marca.

Czuję się, jakbym jechała PKS-em do Jasła, a nie do dalekiej Gambii. Znam część pasażerów, a Gambia jest dla mnie trzecim domem

– mówiła Yuska. Drugi jej "dom" to Finlandia. Mieszkała tam 3 lata.

W pewnym momencie, na pokładzie samolotu do Yuski podszedł mężczyzna, jak się później okazało Polak z USA: - Czy to ty jesteś tą Yuską? Czytałem Twoje wpisy o Libanie. Miło mi cię poznać!  Yuska od kilku lat prowadzi fanpage podróżniczy na Facebooku: Komu w drogę, temu karton

Na miejscu

Gambia to niewielki, 2-milionowy kraj na zachodzie Afryki. Dopiero od kilkunastu miesięcy Gambijczycy cieszą się polityczną i gospodarczą wolnością, bo wcześniej przez 22 lata krajem rządził dyktator. Obecnie Gambia jest traktowana przez Chiny i Unię Europejską jako kraj z największym potencjałem rozwojowym w Afryce.

Kraj nad Oceanem Atlantyckim nazywany jest Smile Coast ("Uśmiechnięte Wybrzeże"). Nie bez powodu - ludzie są tu przyjaźni i uśmiechnięci, a współczynnik bezpieczeństwa jest jednym z najwyższych na świecie.

Zdjęcie symbolizujące współczesną Gambię. Warunki afrykańskiego życia mieszają się z nadchodzącą cywilizacją. To wszechobecna reklama Africell, operatora komórkowego
adrian krzanowski

Yuska naprawdę zna Gambię jak własną kieszeń. Wiedziała jak się poruszać, gdzie jeść, na co uważać i co mówić: – Jerejef (czyt. dżeredżef) – dziękowała tubylcom w ich języku. Ale Gambia jest byłą kolonią brytyjską, dlatego bez problemu można się tam też komunikować w języku angielskim.

Targ w Serrekundzie - największym mieście Gambii
adrian krzanowski

Oprócz zwiedzania okolicy zajmujemy się przygotowaniem kotów do lotu do Polski. Ostatnie badania, dodatkowe dokumenty i pieczątki... Na kilkanaście godzin przed lotem zwierzęta przechodzą na dietę. Weterynarz aplikuje kotom środki, które mają wywołać senność na czas podróży.

Na lotnisku w Gambii

Na lotnisko pod Banjul (stolica Gambii) przyjechaliśmy 3 godziny przed wylotem. Wydawało się, że to nadto czasu, aby odprawić się z kotami. Czasu starczyło na styk.

Pech chciał, że w tym samym czasie do odprawy stawili się wszyscy turyści z polskich biur podróży, którzy mieli lecieć tym samym samolotem. – Jakie to zwierzątka? – pytali zainteresowani.

Wy naprawdę przewozicie do Polski zwykłe domowe koty?

Przez obsługę lotniska byliśmy traktowani tak, jakbyśmy lecieli z małymi dziećmi. Jeden z oficerów bezpieczeństwa lotniska od razu zaproponował, byśmy do odprawy stawili się poza kolejką. Odprawa bagaży, analiza dokumentów, opłata dla linii za transport zwierząt i odpowiedzi na szereg pytań - to wszystko zajęło co najmniej 2 godziny.

Odprawa kotów na lotnisku w Banjul
adrian krzanowski

W głośnikach słychać już było wezwanie do samolotu, a tymczasem czekała nas jeszcze kontrola bezpieczeństwa. Służby ponownie sprawdziły dokumenty i klatki, w których koty były przewożone. Ten etap trwał kolejne pół godziny. W wielkim stresie i pośpiechu wsiedliśmy do autobusu, który zawozi pasażerów do samolotu. Jechaliśmy w nim jako jedyni. – To ostatni moment – uspokoił nas Gambijczyk w autobusie, przyjaźnie uśmiechając się na widok kotów. Całe lotnisko żyło naszą operacją "Mus mus".

W samolocie

Wchodząc po schodach do samolotu wydawało się nam, że to już koniec problemów. "Włożymy klatki pod fotele, wygodnie usiądziemy i w spokoju dotrzemy do Warszawy" – myśleliśmy głośno. Myliliśmy się.

Wszyscy pasażerowie siedzieli już na swoich miejscach. Nasze miejscówki znajdowały się mniej więcej w 3/4 długości pokładu. Tam okazało się, że klatki nie wejdą pod fotele. W dodatku, na wieść, że wieziemy koty oburzyło się kilkoro polskich turystów.

– Koty w samolocie?! Nie do pomyślenia!

– komentowała jedna z kobiet wracających z urlopu w Gambii. – Proszę panią! – zwróciła się inna do stewardessy. – Jestem alergiczką, proszę zobaczyć ile mam leków. A alergen kotów jest jednym z najsilniejszych – alarmowała. - Może powinny lecieć w luku bagażowym? – zaproponował ktoś inny. – Tam jest ujemna temperatura – wyjaśniła obsługa samolotu.

Sytuacja stawała się beznadziejna. Kilka osób nie chciało siedzieć w pobliżu zwierząt. Pat przedłużał się, ale na szczęście stewardessy w porozumieniu z kapitanem samolotu rozwiązały problem. Udało się zamienić miejscami z innymi pasażerami.

Większość z nich z podziwem patrzyła na upór młodej krośnianki, bo jej historia była już wszystkim dobrze znana. – Niesamowita dziewczyna. Co za siła miłości – komentowali głośno.

Mietek i Zbynia (oba rude) oraz Tadek (czarny) - sprawcy miedzykontynentalnego zamieszania
 adrian krzanowski

- Nie ma czegoś takiego jak alergia na sierść kotów – wyjaśniała mi później Yuska. – Można mieć alergię na ślinę kota, ale musiałby on biegać po całym pokładzie, żeby mieć z nią kontakt.

Ostatecznie siedzieliśmy w tylnej części samolotu. Klatki z kotami wsunęliśmy pomiędzy fotele, tak, aby położyć na nie nogi. Nie była to za wygodna pozycja, ale wśród wszystkich wyzwań, był to najmniejszy problem.

Przez 9 godzin lotu koty były bardzo spokojne i ciche, przelot zniosły bez problemu. Właściwie nikt nie wiedziałby, że przewozimy zwierzęta, gdyby nie początkowe zamieszanie z turystami.

Na lotnisku w Warszawie

Na Okęciu brzmiała muzyka Chopina, patrona lotniska. W tych miłych okolicznościach dwoje funkcjonariuszy służby celnej przeglądnęło dokumenty i obejrzało koty – cała procedura kontroli trwała nie dłużej jak kilka minut.

Koty wzbudziły powszechne zainteresowanie na lotnisku Okęcie w Warszawie
adrian krzanowski

Na lotnisku spotkała nas jeszcze jedna niespodzianka. Wraz z kilkunastoosobową grupą osób czekaliśmy na odbiór ostatnich bagaży. W pewnym momencie ktoś przekazał informację, że bagaże nie wyleciały z Gambii i przylecą za tydzień, kolejnym lotem. W naszych głowach pojawiła się już wizja transportu kotów autobusem. W jednej z walizek zostawiliśmy bowiem klucze do samochodu, którym mieliśmy wracać do Krosna.

Część pasażerów zaczęła już składać reklamację, gdy nagle taśma transportująca bagaż ponownie ruszyła, a naszym oczom ukazały się wszystkie pozostałe torby.

Podróż do Krosna

W aucie koty nakarmiliśmy i napoiliśmy. W pojeździe miały też do dyspozycji kuwetę ze żwirem. Do Krosna dotarliśmy po kolejnych 6 godzinach jazdy z przerwami.

Krosno

Koty już powoli zaaklimatyzowały się. Na początku dziwiły się na widok śniegu – to zjawisko było dla nich obce. Ale na pierwszy spacer po mieście przyjdzie czas wtedy, gdy temperatury wzrosną do kilkunastu stopni.

- Wiele osób nie rozumie mojego postępowania. Sugerowali mi - weź sobie tutejsze koty, po co tyle pieniędzy wydawać? Ale to są moje koty, ja je czuję, a one mnie. To jak z dziećmi. Tymczasem większość ludzi nie ma empatii, potrafi tylko liczyć kasę – tak 24-letnia Yuska kwituje niektóre komentarze, które pojawiają się na jej temat. Przypomina też cytat z powieści "Mały Książę":

Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś


Czytaj też:

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Niki_Manifesto
03.04.2018 07:38

hejter: ludzie, którzy pomagali w tej sprawie, znali szczegóły, plan, cel wyprawy, wybór i decyzję, dobrowolnie zdecydowali się pomóc. Po co to drążyć, rozdrapywać, snuć podejrzenia jakoby ktoś miał zostać oszukany, kiedy wszystko było jasne od początku.  Kociarni niczego nie odebrano i pomoc w tej sprawie nie oznacza, że kociarnia zostaje na lodzie, że już nikt nigdy itd.

Ludzie, dlaczego tak bardzo lubicie oceniać cudze życie, wybory, decyzje, aż tak surowo jakby komuś krzywda się działa? Żeby tak ludzie chętnie pomagali kociarni na co dzień, jak zapalczywie potrafią niszczyć atmosferę wokół tej sprawy wypisując oszczerstwa. Ojjj.... możecie sobie spojrzeć w twarz?

Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
pemadolma
02.04.2018 11:23

ludzie dlaczego Wam brakuje empatii i takie durne komentarze dajecie. Trochę trzeba wiedzieć o kotach,ich zwyczajach i chorobach. Jak ktoś nie wie- lepiej niech nie zabiera głosu bo się kompromituje. A tak na marginesie- to koty naprawdę wyczuwają i człowieka ogniska chorobowe i w tym  miejscu się układają i leżą - bosko mrucząc przy tym. Ponadto regulują ciśnienie tętnicze. I to tyle w temacie kotów. Wesołych świąt i wesołych kotów

pemadolma
na forum od listopada 2017
pemadolma
02.04.2018 11:17

moja córka Kasia w podobny sposób przywiozła z Bejrutu w Libanie, gdzie grała w orkiestrze - uratowaną przez siebie koteczkę Sonię. Wykarmiła ją strzykawą, bo była taka malutka, że nie umiała pić sama. Po długicha badaniach i staraniach przyleciała z nią do Polski. Leciała z przesiadką na Cyprze w Larnace. Ale koteczka dzielnia zniosła podróż i dziś po niej został mi tylko paszport i klatka w której przyleciała. Umarła na kocią białaczkę , która niestety jest chorobą nieuleczalną. Od tamtej pory - koty, są nieodłączną częścią mojego życia. Po jej śmierci  zaadopptowałam dwóch braci, które mają się dobrze.

pemadolma
na forum od listopada 2017
Niki_Manifesto
02.04.2018 09:34

Piękne!Piękne!Piękne! to wydarzenie ma ogromną moc <3  mądre kotki tchną w ludzi pokłady dobroci, serdeczności, potężnej energii wewnętrznej przemiany. Nie trzeba na to czasu, to już się dzieje - TERAZ.

Dziękuję! Serduszki wysyłam :):)

Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
kasia2200
02.04.2018 09:20

Juszka nie podważa badań medycznych. Czynnikiem alergizującym nie jest, jak się powszechnie uważa, sama sierść kota, lecz wydzielina białkowa produkowana przez jego gruczoły ślinowe i łojowe ( białko Fel d1 czyli sekretoglobina oraz 69-kDa czyli albumina surowicy kota). Juszka, cieszę się, że Ci się udało. Pozdrawiam serdecznie

kasia2200
na forum od listopada 2017
Salwka
02.04.2018 09:11

Gdyby więcej ludzi miało choć odrobine pozytywnej energii jak Ona. Trochę współczucia, troski, zainteresowania, szczyptę miłości wobec bliźniego/braci mniejszych to świat byłby lepszy. Wielki SZACUNJuszka! Tacy ludzie jak Ty, zmianiają światopogląd, stają się wzorem i inspiracjądla innych. Sprawiają, że człowieczeństwo nie zatraciło się jeszcze w konsumpcjoniźmie tego padołu.  

Salwka
na forum od listopada 2017
popieram
02.04.2018 08:39

Juszka podważa badania medyczne. Alergia na sierść kota występuje i to nawet często. Dobrze, że mój syn nie leciał tym samolotem. Jest alergikiem.

popieram
na forum od listopada 2017
umberto
02.04.2018 08:22

szok ale emocje  !!! Operacja "Mus mus" UDANA !!!!!!!!!CZY władze Krosna zaangażowały sie w tą operacje?

umberto
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (55)