Pokrzywy ścięte. Samorządowcy dogadali się w sprawie byłego lotniska

Jeszcze rok temu wójtowie gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe krytykowali prezydenta Krosna za plany powiększenia miasta o tereny byłego lotniska „Iwonicz”. Teraz wszyscy zgodnie podali sobie dłonie (5.10). "Jest kompromis" – obwieścili na konferencji.
Od lewej: Tomasz Soliński, Jan Omachel, Piotr Przytocki, Marek Klara
Adrian Krzanowski

Przypomnijmy. W 2017 r. miasto Krosno nabyło prawa użytkowania wieczystego nieruchomości byłego lotniska „Iwonicz”. Teren o powierzchni ponad 141 ha położony jest na terenie gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Od tego czasu władze Krosna podejmują działania zmierzające do poszerzenia granic miasta.

Wójtowie gmin, do których należy teren byli zaskoczeni planami prezydenta Piotra Przytockiego. Denerwowali się, bo – jak twierdzili – władze Krosna podjęły te działania bez konsultacji z nimi. Dla obu gmin oddanie terenu to uszczuplenie wpływów do ich budżetów. - Pan prezydent próbuje wejść w pokrzywy, ale nie wziął pod uwagę tego, że one parzą. Pomysł zmiany granic jest nie do przyjęcia – mówił jeden z wójtów.

Dawne lotnisko "Iwonicz", czyli teren na pograniczu Krosna oraz gmin Miejsca Piastowego i Krościenka Wyżnego
damian krzanowski

W piątek, 5 października, samorządowcy obwieścili jednak sukces – doszli do porozumienia. Jan Omachel - wójt gminy Krościenko Wyżne, Marek Klara - wójt gminy Miejsce Piastowe oraz Piotr Przytocki – prezydent Krosna i jego zastępca Tomasz Soliński podali sobie dłonie.

- Negocjacje były długie i trudne – opowiadał Tomasz Soliński. Jan Omachel: - Ten kompromis nie zadowala wszystkich, ale rozwiązuje sprawę. Bo przecież wszyscy chcemy, aby coś tam się zaczęło dziać, aby to miejsce przynosiło korzyści, a nie zarastało z każdym rokiem coraz bardziej. Marek Klara podkreślał: - Od początku powtarzaliśmy, że gmina Miejsce Piastowe nie jest przeciwna rozwojowi miasta Krosna. Nie sprzeciwiamy się większości z tych pomysłów, które mają być realizowane, prosiliśmy tylko o uszanowanie również naszych interesów. Zgoda zawsze buduje.

Na czym polegają wzajemne uzgodnienia? Okoliczne gminy mają przyjaźnie patrzeć na proces powiększenia miasta, ale w zamian za to będą mogły odkupić od miasta ważne dla nich fragmenty dawnego lotniska. Będzie to możliwe dopiero po dokonaniu zmiany granic miasta, czyli po 1 stycznia 2020 r.

W przypadku gminy Krościenko Wyżne chodzi o boisko sportowe, które w przyszłości może zostać powiększone, a także teren, który będzie można przeznaczyć na inwestycje (to w sumie ok. 18,5 ha). Z kolei gmina Miejsce Piastowe również planuje odkupić od miasta stadion sportowy oraz teren, na którym znajduje się pomnik Jana Pawła II (to w sumie ok. 11 ha).

Czerwoną linią zaznaczono teren dawnego lotniska "Iwonicz", który ma zostać włączony do granic miasta Krosna. Obszar zaznaczony kolorem pomarańczowym to teren planowany do odsprzedania gminie Miejsce Piastowe (pow. 11 ha), a kolorem fioletowym - gminie Krościenko Wyżne (pow. 18,5 ha)
adrian krzanowski

- Naszym celem jest lepsze skomunikowanie Krosna i stworzenie strefy inwestycyjnej, która będzie służyć nie tylko Krosnu, ale gminom ościennym. Powstaną dzięki temu nowe miejsca pracy – mówił Tomasz Soliński. W planach miasta jest połączenie ul. Sikorskiego z drogą krajową nr 19 i w konsekwencji z węzłem drogi S19 w Iskrzyni.

Według zapewnień samorządowców, cała operacja nie wpłynie w znaczący sposób na pogorszenie sytuacji finansowej gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe.

Teraz władze Krosna muszą przygotować wniosek o zmianę granic miasta do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Musi on zostać złożony do końca marca 2019. Do tego czasu we wszystkich trzech gminach ponownie muszą się odbyć konsultacje społeczne. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już w lipcu może zapaść decyzja na szczeblu rządowym. Granice formalnie zostaną zmienione z dniem 1 stycznia 2020 r.

- To unikalna sytuacja w naszym kraju. Korekty granic wiążą się zazwyczaj ze sporami między sąsiadami. Nasze zachowanie pokazuje, że zgoda jest możliwa i warto o niej mówić

– podkreślał Marek Klara.

Wszyscy trzej samorządowcy starają się o reelekcję w najbliższych wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
sercem_z_daleka
08.10.2018 16:37

Sztuką jest dojść do porozumienia, takiego, w którym żadna ze stron nie poczuje się pokrzywdzona. Jeśli wszystkie strony uważają porozumienie za sukces to nic tylko pogratulować. A co z tego wyniknie zobaczymy. Ważne, że może przynieść to korzyści wszystkim.

sercem_z_daleka
na forum od kwietnia 2018
jazz6
08.10.2018 15:49

bardzo dobrze, że się dogadali. Ta droga po pasie lotniska, jest niezbędna zarówno mieszkańcom Krosna, jak i Łężan .

Brawo WY

jazz6
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)