Rok 2022 upłynął w dużej mierze pod znakiem wojny za naszą wschodnią granicą. Już w dniu napaści Rosji na Ukrainę (24.02) uruchomiliśmy specjalny serwis, w którym na bieżąco informowaliśmy o sytuacji w regionie.
Przedstawialiśmy konkretne historie Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Krośnie i okolicach:
Pokazywaliśmy wspaniałych krośnian, którzy na miejscu i w Ukrainie pomagali ofiarom wojny:
Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym trudnym czasie nie wszyscy zachowali się godnie, w sposób humanitarny. Trudno nam było o tym pisać, ale zaznaczyć trzeba: środowiska "Konfederacji" siały antyukraińską nienawiść, a jedna ze znanych mieszkanek usprawiedliwiała krwawe działania Putina.
Wysokie ceny gazu, prądu i ogrzewania. Inflacja, czyli rosnące szybko ceny produktów i usług. Ubytek w przychodach Miasta w związku z polityką rządu PiS. To wszystko wpłynęło na trudną sytuację finansową Krosna, kondycję krośnieńskich firm i stan portfeli mieszkańców. Rozpoczęliśmy cały cykl tekstów o kryzysie gospodarczym, który zaczął się w 2022 roku:
O dusze mieszkańców Krosna i okolic walczyli w minionym roku giganci polskiej polityki. Krosno odwiedził Donald Tusk - lider Koalicji Obywatelskiej, a Jedlicze Jarosław Kaczyński - prezes partii Prawo i Sprawiedliwość. Do naszego miasta przyjechała też Para Prezydencka. Wspominaliśmy także o propagandzie TVP i o Piotrze Babinetzu - pośle PiS z Krosna, który ma de facto wpływ na to, jak funkcjonuje telewizja publiczna.
Mimo narastającego kryzysu, Krosno nadal się zmienia. Powstały nowe bloki, a Miasto planuje nawet budowę całego nowego osiedla. Informowaliśmy też o nowych sklepach, nowoczesnym przedszkolu, rozpoczęciu budowy "spalarni" i poprawie infrastruktury drogowej.
W ubiegłym roku dużo działo się w sprawie budowy drogi szybkiego ruchu S19 z Rzeszowa do Barwinka - to strategiczna inwestycja drogowa dla naszego miasta. Chociaż pojedziemy po niej nie szybciej jak w 2029 roku, to jednak wyłonienie wykonawców w przetargach i podpisanie umów są krokami milowymi w realizacji inwestycji. Władze podjęły też działania, by odpowiednio skomunikować miasto z S19.
Awans krośnieńskiego klubu żużlowego Cellfast Wilki Krosno do najwyższej ligi żużlowej w Polsce - PGE Ekstraligi, napędził prace modernizacyjne na miejskim stadionie przy ul. Legionów. Budowane są m.in. nowe trybuny. Choć w dobie kryzysu wielu osobom się to nie podoba, to trzeba przyznać, że był to ostatni miejski obiekt sportowy, który był stary i zaniedbany. Sukcesy żużlowców idealnie komponują się więc z inwestycją w infrastrukturę sportową, która bez względu na wszystko pozostanie na kolejne pokolenia.
Przez cały rok informowaliśmy o dostępnych programach profilaktyki zdrowotnej. Przyglądaliśmy się też sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie, bo to najważniejsza lecznica w regionie. Zdrowie, również psychiczne, zawsze będzie ważne w publikacjach portalu.
Miejskie życie toczy się każdego dnia. Były takie wydarzenia, które zaskakiwały, smuciły lub budziły kontrowersje. Zawsze jednak staraliśmy się być na miejscu zdarzeń i skrupulatnie je opisać.
Ciekawostki to ulubione tematy redakcji i naszych Czytelników. Było ich w ubiegłym roku dość sporo. Życzymy sobie, żeby takich fajnych artykułów było jak najwięcej!
Nade wszystko miasto to ludzie. Staraliśmy się wyszukiwać nietuzinkowych krośnian, którzy prowadzą ciekawe i inspirujące życie. Dzięki ich pasjom i biznesom, również innym krośnianom żyje się lepiej. Powspominajmy najciekawsze historie krośnian w 2022 roku:
W podsumowaniu roku 2022 zamieściliśmy tylko część odnośników do opublikowanych artykułów. Kto chciałby przestudiować wszystkie, może to zrobić korzystając z naszego bezpłatnego archiwum. Znajduje się ono pod adresem: https://krosno24.pl/archiwum/2022