Już w 2016 roku mieszkańcy zwracali uwagę, że w Krośnie przydałyby się murale, które ozdobiłyby brzydkie budynki. Pisaliśmy o tym tutaj. Teraz po kilku latach spełni się ich życzenie. Murale zostaną namalowane na ścianach kamienic dobrze widocznych przy wejściu na starówkę od strony Ronda Solidarności. Ignacy Łukasiewicz pojawi się po prawej stronie, na kamienicy Piłsudskiego 25.
Malowidło powstanie z okazji 200. rocznicy urodzin założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i wynalazcy lampy naftowej. – W związku z rokiem Ignacego Łukasiewicza Muzeum Rzemiosła przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego postanowiło upamiętnić tę postać na terenie Krosna – tłumaczy Marta Rymar, dyrektor muzeum i Miejski Konserwator Zabytków.
Miasto wydzierżawiło ścianę kamienicy na 15 lat, teraz przystąpi do remontu elewacji, który przygotuje ją pod wykonanie obrazu. Prace mają zakończyć się do 27 czerwca. – Jeśli pogoda pozwoli, dzień później muraliści rozpoczną tworzenie muralu. Liczymy, że będzie on gotowy do 8 lipca.
Według projektu zafascynowanego komiksem ilustratora Mateusza Kołka, mural o wymiarach 10 m szerokości i 16 m wysokości ma przedstawiać Ignacego Łukasiewicza trzymającego lampę naftową. W tle będą widoczne dwa szyby naftowe. Za wykonanie odpowiada muralista Kamil Kuzko, który w swoim dorobku ma ponad 80 monumentalnych malowideł ściennych nie tylko w Polsce.
Malowidło ma być symbolicznie odsłonięte 30 lipca podczas imprezy "Świetlne Miasto". Koszt remontu ściany pokrywa Muzeum Rzemiosła, natomiast Urząd Marszałkowski – wydatki związane z projektem i wykonaniem muralu. Będzie wynosił 65 tys. zł brutto.
Drugi mural powstanie na ścianie kamienicy naprzeciwko, przy ul. Piłsudskiego 18. Upamiętni Jana Szczepanika, związanego z Krosnem polskiego wynalazcę nazywanego „Leonardem da Vinci z Galicji” w 150. rocznicę jego urodzin. O Szczepaniku pisaliśmy tutaj.
Muzeum Rzemiosła na wykonanie muralu pozyskało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Malowidło ma powstać do 20 sierpnia, a jego oficjalne odsłonięcie nastąpi w trakcie Karpackich Klimatów.
Świetny pomysł. Oby wykonanie było naprawdę estetyczne i nie przytłoczyło wizualnie bardzo ładnego widoku na wzgórze staromiejskie od strony ul Piłsudskiego. To nie mogą być krzykliwe kolory ani zbyt duże formy, jakie najczęściej pojawiają się np. na garażach Te murale powinny podkreślać charakter starego miasta, być w stonowanych kolorach, bardziej artystyczne, a nie komiksowe. Mam nadzieję, ze pracownicy Muzeum Rzemiosła zadbają o odpowiedni poziom artystyczny, żeby poprawić wstetykę tego miejsca, a nie zepsuć jej.
Pamiętam jak kilka lat wstecz, rozmawialiśmy o tym ze znajomymi żeby miasto coś takiego wykonało właśnie na tych dwóch kamienicach, oraz na kamienicy koło sądu :) Super pomysł!
Szczepanik był o niebo lepszy od Leonardo, bo tworzył działające urzadzenia, podczas, gdy Leonardo coś tam tylko rysował
Dobry pomysł. Oba tematy Łukasiewicza i Szczepanika warte upamiętnienia na muralach tych dwóch ścian (obecnie szpecących) dla krośnian i turystów. Brawo. Aby powiodło się wykonanie.
Pomysł bardzo dobry, mam tylko nadzieję, że wykonanie również będzie na odpowiednio wysokim poziomie.
Świetny pomysł. Poprawienie estetyki zniszczonych kamienic i jednocześnie pokazanie kawałka historii regionu.
Super!