"Zdrowo z głową". Dietetyczka radzi, jak i gdzie dobrze zjeść

Zamiast "dieta" woli mówić "jadłospis", bo pragnie odczarować przekonanie, że do utraty wagi i lepszego samopoczucia prowadzi żywieniowa asceza. W jadłospisach Joanny Łach znajduje się więc miejsce na wszystko, co dobre. Dla naszych czytelników przygotowała specjalny poradnik, gdzie można dobrze zjeść i co dobrego kupić w Krośnie.
Potrawy opracowane przez Joannę Łach każdy może przygotować w domu - z łatwo dostępnych składników
instagram.com/zdrowo.z.glowa

Joanna Łach pochodzi z Dukli, obecnie mieszka w Krośnie. Na Uniwersytecie Rzeszowskim studiowała dietetykę ze specjalizacją poradnictwo dietetyczne. Tworzenie nowych przepisów i układanie jadłospisów dla pacjentów to jej pasja, bo – jak sama mówi – lubi przekonywać, że zdrowe odżywianie nie jest takie straszne, jak się wydaje. Dowodem na to jest prowadzony przez nią profil „Zdrowo z głową” na Instagramie.

Każdy może jeść smacznie

Imprezowa sałatka z brokułem, czerwoną fasolą, ogórkiem kiszonym i majonezem; zapiekanka z ziemniaków z mięsem mielonym, cukinią i mozarellą; czekoladowy naleśnik i kremowa ricotta z wanilią i z borówkami – to tylko niektóre propozycje Joanny na codzienne i okazyjne dania.

Czy jadłospisy jej pacjentów prezentują się równie atrakcyjnie? - Uważam, że zarówno osoby na diecie redukcyjnej, jak i te z insulinoodpornością, chorobami tarczycy czy z cukrzycą ciążową mogą smacznie i dobrze zjeść.

Proponowane przez Asię potrawy są zdrowe i kolorowe
instagram.com/zdrowo.z.glowa

Joanna dobiera jadłospis na podstawie wywiadu zdrowotno-żywieniowego. Zwraca uwagę na takie czynniki jak: wzrost, masa ciała, wiek, aktywność fizyczna, choroby, alergie i nietolerancje, lubiane i nielubiane produkty oraz ilość czasu, jaką można przeznaczyć na przygotowywanie posiłków.

Liczy się zdrowe nastawienie

Dietetyczka ukończyła kurs „Psychologia dla dietetyków i dba o jeszcze jeden istotny aspekt: relacje z jedzeniem. - Jedzenie jest tylko częścią naszego życia, nie może być priorytetem. Nakręcanie się wyłącznie na zdrowe jedzenie czy plan dnia uzależniony od godzin posiłków mogą być błędem – mówi.  - Należy pamiętać, że na zdrowie wpływa całe mnóstwo czynników: aktywność fizyczna, relacje z ludźmi, sen i odpoczynek, w tym rozładowanie stresu – dodaje.

Joanna uważa, że świadomość żywieniowa krośnian jest coraz większa. Często spotyka się jednak z postawą porzucenia planu zdrowego odżywiania, którego trudno dotrzymać. - Ludzie chcieliby rewolucji żywieniowej. Nie wierzą, że małe czynności wykonywane systematycznie przynoszą wymierny efekt.

Chcąc zrzucić kilka kilogramów, można jeść bardzo różnorodnie
instagram.com/zdrowo.z.glowa

Poradnik dla mieszkańców Krosna i okolic

Joanna ma pacjentów z całej Polski i z zagranicy, prowadzi ich online. Wiosną planuje otworzyć w Krośnie własny gabinet. Zanim przedstawi ofertę lokalnej społeczności, poprosiliśmy ją o stworzenie poradnika „Jak i gdzie dobrze zjeść w Krośnie?”:

Zacznijmy od chleba

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów, warto czytać jego skład. Ten żytni od Krukierka ma bardzo prosty: mąka żytnia, sól i drożdże. Krukierek, Munia, EKO Piekarnia Kiełtyka – w tych piekarniach można kupić dobre pieczywo bez niepotrzebnych dodatków, które psują chleb. W tej ostatniej dodatkowo można nabyć ciasteczka maślane bez cukru, grzanki żytnie, wypieki zgodne z ideą diety ketogenicznej i przysmak regionalny – nasze proziaki.

Chleb żytnio-orkiszowy, na zakwasie, bez drożdży z piekarni Kiełtyka
piekarnia kiełtyka

Dobre, zdrowe i tanie produkty w marketach

Na stories, czyli krótkich relacjach w formie filmików na Instagramie często prezentuję półki z supermarketów, w których robię zakupy. W Biedronce, w Lidlu i w innych dużych sklepach można dostać wiele wysokojakościowych produktów, które kilka lat temu dostępne były tylko w sklepach ze zdrową żywnością.

Przykład? Kotlety roślinne, tofu, wegańskie kiełbaski i "mięso" mielone. Sama nie jestem wegeterianką, ale mocno ograniczyłam mięso. Uważam, że w związku ze zmianą klimatu to słuszna droga.

Kolejna rzecz: w supermarketach mamy obecnie bardzo dużo dobrych gotowych produktów. Dzięki temu przy braku czasu, zamiast zupki chińskiej, możemy zjeść pełnowartościowy posiłek, uzupełniając go warzywami, jakie mamy pod ręką: ogórkiem ze słoika czy pomidorem. Pierogi z Biedronki mają dobry skład, jak również ryż z sosem azjatyckim z Rossmanna. Warto pamiętać, że optymalna porcja warzyw do obiadu to ok. 150/200 g.

Na Instagramie Asia pokazuje jak zdrowo się odżywiać przy różnych przypadłościach
instagram.com/zdrowo.z.glowa

W marketach sezonowo dostępne są również zamienniki cukru, takie jak ksylitol i erytrol, a także różnego rodzaju „zdrowe” słodycze. Batoniki 100% owoców, orzechy w miodzie z żurawiną, „kulki mocy” z daktyli, płatków owsianych i masła orzechowego i wegańskie żelki bez cukru.

Kupując w markecie, warto używać aplikacji "Czytaj skład", którą zeskanujemy kod kreskowy produktu, a w wyniku tego otrzymamy informację na temat wpływu na zdrowie jego poszczególnych składników. Jeśli aplikacja oznaczy produkt jako podejrzany, nie należy go od razu skreślać. W dietetyce obowiązuje zasada 80-20. Jeśli 4/5 naszej diety to produkty wartościowe: warzywa, orzechy, ryby, owoce, zboża, 1/5 może stanowić tort u cioci na imieninach, jogurt czekoladowy czy okazyjny ser prażony z frytkami.

Sklepy ze zdrową żywnością

To wciąż najlepsze miejsce na zakup wielu produktów „bio”. Polecam Vivio z Brzozowa - mają stoisko w galerii VIVO!, Delikatesy z Natury i Zielony Domek.

Restauracje

Jeśli chodzi o restauracje, są w Krośnie takie, które proponują jedzenie dobre, pożywne, nieobciążające organizmu. To Posmakuj, Loftova i zapewne kilka innych. Oczywiście Krosno Wegańskie, w którym mogą zjeść osoby cierpiące na wszelkie alergie i nietolerancje, jak również na celiakię. Jeśli chodzi o lody, cenię sobie Fragolę, gdzie można dostać lody naturalne, bez niepotrzebnych składników i w nietypowych smakach.

Restauracja Krosno Wegańskie przy ul. Grodzkiej
damian krzanowski

Catering

Zielona Terapia czy Zdrowa Pasja proponują całodzienne wyżywienie, oparte na jadłospisie stworzonym przez dietetyków w wielu możliwych opcjach: wegetariańskiej, cukrzycowej, bez laktozy, ketogenicznej, hashimoto, paleo i wielu innych.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)