Kolekcjonerka roślin założyła grupę. Służy do wymiany kwiatów

Natalia Janocha mówi, że „chlorofil płynie w jej żyłach”. W swoim domu ma ponad 260 roślin doniczkowych, a miłością do nich zaraża na blogu Zielone Klimaty. Założyła też grupę na Facebooku, na której jej członkowie udzielają sobie rad i wymieniają się szczepkami.
Pasja do roślin zaczęła się u Natalii w trakcie kolonii, z której przywiozła morszczyna w plastikowej butelce
Archiwum prywatne

Miłość Natalii do "zielonego" narodziła się w dzieciństwie podczas wakacyjnej kolonii. Krośnianka, a obecnie mieszkanka Dobieszyna, z sentymentem wspomina wycieczkę do Łeby i przywiezionego z niej w butelce po wodzie gazowanej morszczyna. Glon nie przetrwał podróży, za to narodziła się pasja.

Mikroklimat w witrynie z Ikei

Natalia żartuje, że mogłaby zamieszkać w ogrodzie botanicznym. Jej dom zresztą przypomina takie miejsce. Krośnianka na co dzień dba o ponad 260 roślin, których gatunki rzadko się powtarzają. Zielenią wypełnione są parapety, kwietniki, a także podświetlone witryny.

- Jedna z nich to witryna lekarska, służyła do przechowywania dokumentów medycznych - prezentuje Natalia. - Stworzyłam w niej warunki idealne dla moich filododendronów. Działa w niej ogrzewanie, oświetlenie i utrzymywana jest odpowiednia wilgotność - mówi.

W witrynie lekarskiej Natalia urządziła idealne warunki dla swoich roślin
Archiwum prywatne

Czy do dbania o taką ilość roślin potrzebny jest harmonogram? - Na pewno wielka miłość - mówi. Obserwuje rośliny i stwierdza, kiedy trzeba je zrosić, przyciąć listek (choć nie lubi tego robić), przesadzić.

Doradczyni ds. pielęgnacji roślin doniczkowych

Marzeniem Natalii jest praca w roli house plant manager. Na tym stanowisku doradza się osobom prywatnym, firmom i instytucjom jak pielęgnować i zarządzać zieloną oprawą domów i budynków. - Często dostaję wiadomości ze zdjęciem rośliny i zapytaniem: co jest nie tak? Doradzam, jak potrafię. Wciąż się dokształcam, czytam literaturę specjalistyczną - mówi.

PORADY NATALII JAK DBAĆ O ROŚLINY DOMOWE:
  • Nie przelewać. - Roślina prędzej wybaczy przesuszenie niż przelanie - mówi Natalia. Jak sprawdzić, czy już czas na podlewanie? Trzeba włożyć palec do głębszej warstwy ziemi. Jeśli jest wilgotna, roślina nie potrzebuje więcej wody.

  • Dla początkujących idealne będą rośliny, które wybaczają błędy w uprawie, np. epipremnum złociste, zamiokulkas, sanseviera czy nawet monstera.

  • Kupując roślinę, należy zwrócić uwagę na to, czy nie jest przelana. Jeśli ma ciężką doniczkę, a ziemia jest mokra, w bryle korzeniowej często występuje już zgnilizna. Warto spojrzeć pod blaszkę liścia, czy nie zaległy się tam robaczki, a także dmuchnąć w ziemię - mogą z niej wylecieć małe muszki.

  • Rośliny potrzebują zraszania, przecierania listków, a te większe – „kąpieli” pod prysznicem. Kurz zalegający na liściach zaburza proces fotosyntezy, a to szkodzi roślinie.

Natalia założyła bloga Zielone Klimaty, by dzielić się poradami na temat pielęgnacji roślin, a także opisywać poszczególne gatunki. Uważa, że rynek roślin doniczkowych przeżywa drugą albo i trzecią młodość. Uprawianie roślin stało się modnym hobby przez wzgląd na pandemię, a także ekologię.

Natalia często udziela innym rad, jak dbać o rośliny. W przyszłości chciałaby zostać doradczynią ds. pielęgnacji roślin doniczkowych
Archiwum prywatne

Szczepki za kilka złotych

To nie koniec popularyzacji hodowania roślin doniczkowych wśród mieszkańców Krosna. - Chciałam mieć filododendrona pierzastego o ogromnych liściach. Znalazłam go na rzeszowskiej grupie wymiany roślin, a odebrałam już po godzinie - mówi Natalia. Częste wycieczki po kwiaty stały się bodźcem do założenia na Facebooku grupy Nadwyżki roślinne - Krosno.

Obecnie (12.2021) grupa zrzesza około 800 osób. Codziennie pojawiają się w niej nowe posty. Użytkownicy sprzedają szczepki rozrośniętych kwiatów, kupują nowe rośliny, w tym również te kolekcjonerskie, a także udzielają porad dotyczących pielęgnacji roślin.

W swoim domu ma ponad 260 roślin doniczkowych
Archiwum prywatne

Czy w krośnieńskiej grupie można znaleźć "perełki"? - Mimo że udało mi się wyhaczyć tylko jedną roślinę, jestem szczęśliwa! Moja monstera deliciosa rośnie jak szalona - cieszy się pani Karolina. - Resztkami rozumu powstrzymuję się przed kupnem kolejnych kwiatków - dodaje Magda.

Szczepki lub wyrośnięte rośliny można kupić za parę złotych, nierzadko również otrzymać za darmo. Rośliny są tańsze i bardziej zadbane niż te dostępne w okolicznych marketach. Ponadto przygarnięcie od kogoś nadmiarowego szczepka daje roślinie nowe życie.

Krośnianka przyznaje, że przebywanie wśród roślin dodaje energii, a ich pielęgnowanie odgania zły nastrój
Archiwum prywatne

Terapeutyczny aspekt hodowania roślin

Natalia przyznaje, że kolejnym plusem prowadzenia domowego ogródka są terapeutyczne właściwości roślin. Przebywanie wśród nich dodaje energii, a ich pielęgnowanie - przesadzanie, przycinanie, podlewanie, odgania zły nastrój. Niektóre rośliny, tj. bluszcz pospolity, dracena obrzeżona, figowiec benjamina, mogą też neutralizować szkodliwe gazy. - Załóż ogród, a nie zmarnujesz ani chwili poświęconej na dbanie o niego - mówi.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
shadow1965
07.01.2022 18:36

Ja też podzielam miłość Natalii do "zielonego". Chętnie bym kupił takie rośliny zwłaszcza te "kolekcjonerskie".

shadow1965
na forum od listopada 2018
aneta123
06.01.2022 20:13

Gratuluję pasji i zaangażowania. Jestem pełna podziwu, super pomysł na siebie i na pracę. Trochę zazdroszczę bo praca wśród roślin zapewne jest wdzięczna. Sama mam w domu trochę roślin i niestety nic o nich nie wiem. Z przyjemnością skorzystam z porad Pani Natalii.

aneta123
na forum od sierpnia 2020
popieram
06.01.2022 18:31

Brawo Natalio. Piękne hobby.

popieram
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)