Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna na budowę wielofunkcyjnego osiedla mieszkaniowego w dzielnicy Suchodół ma stanowić podstawę dla dalszych prac projektowych, m.in. opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu (zobacz panoramę 360). Jego właścicielem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
- Krosno, aby się rozwijać, potrzebuje nowych mieszkań. Musimy odpowiednio zadbać o potrzeby osób, które wiążą przyszłość z Krosnem, w tym młodych mieszkańców, studentów, absolwentów, a także imigrantów. Opracowanie kompletnej koncepcji pozwoli na realizację przyszłych inwestycji mieszkaniowych. Naszym celem jest stworzenie bardzo dobrych warunków dla obecnych i przyszłych mieszkańców Krosna – podkreśla prezydent Piotr Przytocki.
Według założeń, ma powstać nowy układ komunikacyjny, zabudowa wielorodzinna, jednorodzinna, usługowa oraz tereny zielone. Projektowane budynki mają posiadać rozwiązania energooszczędne i proekologiczne, np. pompy i magazyny ciepła.
Na powierzchni 25 ha mogłoby powstać w przyszłości ok. 2500-3000 mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. Część terenu może być przeznaczona pod mieszkania jednorodzinne. Na 5 ha planowane są tereny rekreacyjno-sportowe.
Przewidziane są także lokale komercyjne oraz instytucje publiczne tj. żłobek, przedszkole czy szkoła podstawowa.
– Opracowanie kompletnej koncepcji zagospodarowania nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe pozwoli na budowę mieszkań na wynajem w atrakcyjnym, zielonym otoczeniu. Dzięki temu będziemy realizować bardzo ważne cele służące rozwojowi Krosna – mówi dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.
Koncepcja powstanie we współpracy z mieszkańcami – zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne, których celem będzie wybór najlepszego pomysłu. Projekt zostanie także skonsultowany z Krajowym Zasobem Nieruchomości, z którym władze Krosna podpisały list intencyjny w marcu tego roku. Jest to państwowa instytucja, do której zadań należy m.in. tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań czy podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych.
- Jesteśmy zainteresowani współpracą z Krosnem i wierzymy, że ta współpraca jest szansą na wypracowanie wartościowej i realnej do realizacji koncepcji zagospodarowania nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe - powiedział Arkadiusz Urban, prezes KZN.
Czy przez to będą tańsze nowe mieszkania w Krośnie?
Ja tylko pozwolę sobie zauważyć, że dojazd z Suchodołu na drugi koniec Krosna, w godzinach szczytu do najprzyjemniejszych nie należy.
Potencjalnym kupującym, proponowałbym szukać działek z jak najszybszym dojazdem do węzłów S19. A w niedalekiej przyszłości szukać pracy w Rzeszowie. Może się zdażyć, że dojazd bęzdie szybszy niż z zakorkowanego Suchodołu do tzw. krośnieńskich miejsc pracy.
To znaczy tak sie mi tylko napisało ale chyba bardziej wypaliłaby strefa mieszkalna czy strefa ekonomiczna jakby była od zachodniej strony wylotowej na Jasło. Obecnie jadący z zachodu musi przejechać całe Krosno a w wypadku drogi s19 będzie zataczać koło od góry.
Czemu nawet przy tak świetnym pomyśle tyle młotków narzeka? Nie było mieszkań źle, będą mieszkania i to nie wepchane byle gdzie tylko przemyślane nowe osiedle (nawet w Krakowie ciężko o takie coś). Miejsca pracy zapewniają prywatni inwestorzy, a nie miasto. Jest strefa ekonomiczna. Co miasto może więcej zrobić? Dostają zwolnienie z podatków wiec to powinno przyciągać. Będzie sensowna droga to i inwestorzy przyjdą, ale drogi nie buduje miasto, więc trzeba zaczekać na te główne inwestycje. Ps. od strony jasielskiej jest mocno zabudowana Turaszówka, trzeba by przyłączyć do Krosna kilka wsi aż po Moderówkę, wtedy znalazłoby się troszkę hektarów.
zakłady pracy są w strefach inwestycyjnych i nie tylko. Ich budową zajmują się przedsiębiorcy, a Miasto może jedynie stwarzać dobre warunki i klimat do inwestowania - swoją drogą trzeba powiedzieć że Miasto Krosno całkiem dobrze radzi sobie z tym zadaniem.
Od strony Jasielskiej? Ciekawe w którym miejscu.
Raczej te mieszkania zakupią już pracujący w Krośni. Szkoda że Krosno rozbudowuje się tylko od strony Bieszczadzko Suchodolskiej zamiast od Strony Jasielskiej.
To generalnie dobra informacja, ale ważnym jest żeby te budynki powstały w myśl zrównoważonego budownictwa z poszanowaniem środowiska i ekologii.
Uważam że powinny zostać poddane polskiej certyfikacji "Zielony Dom".
Aby inwestycja mogła otrzymać certyfikat musi spełnić szereg kryteriów:
1. Optymalizacja energii
2. Bezpieczne dla zdrowia i przyjazne środowisku materiały,
3. Zagospodarowanie wody deszczowej,
4. Badanie jakości wody w kranie,
5. Badanie jakości powietrza
6. Ułatwienia dla seniorów i niepełnosprawnych
7. Bliski dostęp do sklepów, szkół, rekreacji.
Z przyjemnością spotkam się z Prezydentem w celu przedstawienia systemu certyfikacji "Zielony Dom"
zielonydom.plgbc.org.pl/o-certyfikacie/
Sławomir Juryś
@djmichu - po drugiej stronie torowiska.
Kierunek dobry, bliskość dojazu z tego potencjalnego osiedla do wylotu na S19 może tu być bardzo cenna. Trzymam kciuki za realizację, podoba mi się ten pomysł.
BTW, 8ha terenów zieleni? Przecież tam zmieściłoby się kilkaset samochodów, co za marnotrawstwo! : }
Wszystko pięknie, a gdzie budowa zakładów pracy?