Koncerty zamienił na ekologię. Krośnianin i jego "Dzikie Życie"

Wiele lat temu krośnianin Grzegorz Bożek porzucił zawód nauczyciela i organizację koncertów sceny niezależnej na rzecz ochrony natury. Pracę w roli redaktora naczelnego miesięcznika „Dzikie Życie” traktuje jako misję. W ten sposób walczy z dewastacją dzikiej przyrody. Opiekuje się też cmentarzem żydowskim w Krośnie i pisze książkę o naszym mieście.
Ze Stowarzyszeniem Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, która wydaje miesięcznik "Dzikie Życie", Grzegorz był związany od połowy lat 90. XX wieku
Damian Krzanowski

Jedno z ważniejszych pism w Polsce, które odważnie opisuje problemy ochrony dzikiej przyrody w kraju i za granicą prowadzi krośnianin - Grzegorz Bożek. Kiedyś organizował koncerty sceny niezależnej (pisaliśmy o tym tutaj), teraz jego pasją jest ekologia.

Dużo czytałem na temat zagrożeń środowiska przyrodniczego, nawiązywałem kontakty i uczestniczyłem w tworzeniu nieformalnego ruchu ekologicznego w Polsce, biorąc udział w realizacji różnych projektów – wspomina.

Pierwszą akcją, w którą się włączył, był protest przeciwko budowie zapory wodnej na Dunajcu. Był to pierwszy taki zryw ekologiczny w Polsce. – Pomimo fiaska, uzmysłowił mi, że takie działania mają sens i mogą przynosić efekty. Przykładem jest zakończony sukcesem protest przeciwko budowie gospodarstwa rolnego, które na przełomie lat 80/90 forsował Igloopol w sercu Bieszczadów.

Grzegorz kiedyś organizował koncerty sceny niezależnej, dzisiaj jego pasją jest ekologia
Damian Krzanowski

Na rzecz wszystkich istot 

Gdy jego praca w szkolnictwie jako nauczyciela historii i pedagoga zmierzała ku końcowi, rozpoczął pracę w Stowarzyszeniu Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, z którym jako wolontariusz był związany od połowy lat 90. Stowarzyszenie ma na swoim koncie spore sukcesy, m.in. zmiany w prawie łowieckim, ochronę wilka czy powiększenie parku narodowego w Puszczy Białowieskiej.

W 2010 roku Grzegorz objął stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika „Dzikie Życie” wydawanego przez Pracownię. – Inspiracją do założenia gazety była kampania dotycząca ochrony Puszczy Białowieskiej – mówi. – Jako redaktor naczelny dążyłem do tego, żeby nie postrzegano jej jako biuletynu stowarzyszenia. I to się chyba udało.

Grzegorz przewodzi miesięcznikowi "Dzikie Życie" już ponad 10 lat. Praca nad gazetą jest dla niego sposobem na walkę o dziką przyrodę
FACEBOOK

Miesięcznik nie tylko opisuje problemy ochrony dzikiej przyrody, ale również ujawnia kto i z jakich pobudek ją niszczy. Znajdziemy w nim m.in. artykuły poświęcone Puszczy Białowieskiej, budowie przejść dla zwierząt w ciągu autostrad, ochronie klimatu, dzikich zwierząt czy parków narodowych.

Dla Grzegorza praca nad gazetą to misja. – Mam poczucie, że walczę z dewastacją przyrody.

Gazeta ukazuje się 10 razy w roku, bo dwa numery są łączone. Liczy 40 stron. Powstaje w dużej mierze społecznie. Teksty i zdjęcia są pozyskiwane bezpłatnie, nie zawiera reklam. Po trzech miesiącach artykuły z miesięcznika można znaleźć w Internecie. Krośnianin jest również redaktorem witryny internetowej - pracownia.org.pl.

"Dzikie Życie RunTeam"

Jako uczeń technikum mechanicznego Grzegorz trenował lekkoatletykę. Po latach wrócił amatorsko do biegania. – Robię to trochę dla zdrowia, a trochę dla wspierania miesięcznika – mówi.

Z pasji do biegania narodził się projekt "Dzikie Życie RunTeam", który promuje ochronę przyrody poprzez tę aktywność
Kacper Krzanowski

Siedem lat temu założył "Dzikie Życie RunTeam". Projekt ma promować ochronę przyrody poprzez bieganie. Obecnie do zespołu przynależy ponad 40 osób. Aby do nich dołączyć, trzeba przestrzegać pewnych zasad. – Mamy swój regulamin, według którego m.in. nie startujemy w zawodach, które w jakiś sposób źle wpływają na środowisko. Są biegi, które bojkotujemy, bo np. sponsorują je osoby, które niszczą przyrodę.

Kilka tygodni temu Grzegorz urządził pierwszy bieg dookoła naszego miasta „Krosno na granicy”. Pokonanie 47 km zajęło jemu i kilku kolegom ponad 6 godzin. Opis trasy znajdzie się w książce, nad którą pracuje od półtora roku. Na razie można ją zobaczyć tutaj.

Krosno na granicy

Od ponad roku Grzegorz zaangażował się w pisanie książki o Krośnie. – Mam już swoje refleksje na pewne tematy. Chcę pozostawić po sobie moje spojrzenie na to miasto – mówi.

Ostatnie miesiące to dla Grzegorza praca nad pierwszą autorską książką o Krośnie
Damian Krzanowski

Pisze głównie dla siebie, ale też dla osób spoza miasta. Chce przedstawić Krosno inaczej niż dotychczas i poruszyć tematy, które do tej pory nie były opisywane. Niektóre teksty ma już gotowe, do innych zebrał materiały i nad nimi pracuje. Wątków, które chce opisać, jest mnóstwo, dlatego książkę podzielił na bloki. Jest np. sportowy, muzyczno-kulturalny, literacki czy przyrodniczo-ekologiczny.

Grzegorz chce się skupić na rzeczach, które mieszkańcom umykają. Będzie więc o najstarszej w powiecie kapliczce, o zespole The Decapitated, który jest światową gwiazdą muzyki metalowej czy o tym, że w latach 50. XX wieku istniał pomysł, aby Krosno zostało uzdrowiskiem. Nie zabraknie też tematu związanego z cmentarzem żydowskim w Krośnie, którym krośnianin opiekuje się od lat. Pisaliśmy o tym tutaj. Efekty jego pracy poznamy prawdopodobnie za rok.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
CECULA
10.01.2022 11:17

Brawo Grzegorz!!!

CECULA
na forum od listopada 2017
mikser
10.01.2022 07:35

Człowiek z pasją, Powodzenia Grzegorz!

mikser
na forum od listopada 2017
wed
09.01.2022 20:11

wokolkrosna: chyba coś się konsultuje bo np. skład gatunkowy kwietnego ogrodu (Grodzka/Podkarpacka) był konsultowany właśnie z panem Łuczajem, przynajmniej tak czytałam. Ale oczywiście to bardzo cenna uwaga bo szykuje się robienie "czegoś" wzdłuż Wisłoka i warto to poddać szerszej konsultacji, żeby wyszło fajnie.

wed
na forum od listopada 2017
wokol_krosna
09.01.2022 16:33

Rownież życzę wytwałości w dzialaniach.

Poza tym dobrze by było, żeby osoby kompetentne w temacie ekologii, jak p. Bożek czy przedstawiany niedawny p. Łuczaj, czy przedstawiciele organizacji proekologicznych uczestniczyli w konsultacjach projektow miejskich związanych z zielenią. W Krakowie od dłuższego czasu "zielone" projekty sa przedstawiane do wzglądu mieszkancom, a potem na spotkaniach można przekazać swoje uwagi (np. na temat planowanej rewitalizacji bulwarow: www.krakow.pl/aktualnosci/246719,29,komunikat,stwo(...)).

W Krośnie są jeszcze zielone tereny, np. wzdłuż rzek, i trzeba zadbać o to, by je tak udostępniać w sposób zrównoważony, nie niszczyć, a może dosadzić roślin. Nie wszędzie są potrzebne siłownie, czasem wystarczy tylko ścieżka i ławka.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
NUK2009
09.01.2022 11:28

Podziwiam i życzę wytrwałości i konsekwencji w działaniach.

A działania są potrzebne, bo dziwne sytuacje związane z naturalnym funkcjonowaniem natury, w ostanich czasach wręcz się mnożą, np.: od wczoraj nad Wisłokiem w okolicy "morsowni" i kładki do "zakładu górniczego" rozwieszone zostały elementy mające chronić zimujące ryby przed drapieżnymi ptakami wodnymi (działania dokonał PZW okręg Krosno).

Zastanawiam się czy takie postępowanie ma sens?

NUK2009
na forum od listopada 2017
foks9
08.01.2022 13:35

Grzegorz, jesteś WIELKI. Powodzenia w twoich pasjach.

foks9
na forum od listopada 2017
wed
08.01.2022 13:00

Życzę powodzenia w walce o ochronę przyrody. Piszę walka bo z tą władzą nie da się inaczej. Od 7 lat trwa hejt władzy na ekologię, wprowadzili nawet nazwę ekologizm by zohydzić ideę ochrony przyrody i wmawiać ludziom, że ekolodzy walczą z "dobrą zmianą". Przykre że leśnicy nie protestują tylko udają, że nie widzą jak PiS dewastuje przyrodę. Wyczyny śp Szyszki i jego siepaczy w Puszczy Białowieskiej są powszechnie znane (szacunek dla pana Wajraka), ostatnio wzięli się za dewastację Świętokrzyskiego Parku Narodowego oddając kościołowi jego część. Wolę nie mysleć jaka dewastacja się tam zacznie. Niszczą stare drzewastany , podsadzają szajs i na papierze się zgadza. Jeszcze raz powodzenia.

wed
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)