Żydzi nagrodzili Bożka

Grzegorz Bożek z Krosna został nagrodzony (3.07) przez ambasadora Izraela w Polsce za działalność na rzecz ratowania cmentarza żydowskiego w Krośnie oraz popularyzację historii Żydów.
Remont bramy cmentarza żydowskiego w Krośnie (2002 r.). Grzegorz Bożek po prawej stronie.

Nagrodę dla Grzegorza Bożka za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce przyznała kapituła złożona z przedstawicieli Ambasady Izraela w Polsce oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wyróżnienia te są przyznawane niezwykłym Polakom, polskim organizacjom i miastom, które czynią wiele dla mówienia o wspólnej przeszłości.

Grzegorz Bożek otrzymał swoje wyróżnienie za wieloletnią pracę na rzecz ratowania cmentarza żydowskiego w Krośnie oraz popularyzację historii Żydów poprzez organizację zajęć edukacyjnych.

Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się 3 lipca br. w Synagodze Tempel w Krakowie podczas trwania Festiwalu Kultury Żydowskiej. Nagrodę osobiście wręczał ambasador Izraela David Peleg w obecności konsula USA.

Dyplomy za zasługi w ochronie dziedzictwa kultury żydowskiej oraz ceremonie wręczenia zostały zapoczątkowane 7 lat temu dzięki inicjatywie Michaela Traisona jako sposób na uhonorowanie Polaków, nie Żydów, zaangażowanych w różnorodne projekty ochrony pamięci żydowskiej w Polsce. Uhonorowani są niezwykłymi osobami, które przedsięwzięły działania unikalne i wartościowe dla historii dziedzictwa żydowskiego w Polsce.

Za rok 2005 przyznano 10 nagród, a od początku istnienia tej inicjatywy w ciągu 7 lat wyróżniono ponad 100 osób i instytucji.

Nagrody w tym roku dostali m.in. Miasto Stołeczne Warszawa (za wspieranie idei powstania Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie), Miasto Łódź (za zorganizowanie uroczystości upamiętniających 60 rocznicę likwidacji łódzkiego getta) oraz różne inne osoby, głównie za opiekę nad cmentarzami żydowskimi (np. w Skaryszewie, Zduńskiej Woli, Wielowiesi, Bodzanowie, Strzegomiu oraz w Krośnie) i realizowanie projektów edukacyjnych związanych z kulturą żydowską.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)