12 maja bieżącego roku nad Krosnem latał samolot, który fotografował z góry miasto. 6 kamer zainstalowanych na samolocie wykonało łącznie 15 tysięcy zdjęć. Równolegle do nalotu trwało fotografowanie 160 km ulic miasta. Samochód ze specjalnym zestawem kamer zamontowanym na dachu wykonał 32 355 panoram. Miasto zostało też "zeskanowane" laserowo. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.
Teraz możemy już podziwiać efekt finalny tych prac. Pod adresem: https://krosno.obliview.com powstał serwis z całą paletą możliwości.
- Krosno to pierwsze miasto w Polsce, które ma pełny zapis przestrzeni. Nie tylko widok pionowy z góry, ale także widoki ukośne i z dołu. Trzeba pochwalić miasto za tak innowacyjne podejście - mówi Sławomir Mleczko z firmy MGGP Aero.
Głównym produktem jest ortofotomapa, czyli fotograficzna mapa terenu. To na niej możemy zobaczyć aktualne zdjęcia lotnicze miasta w bardzo dobrej jakości. Według firmy, która je wykonała, jeden piksel na zdjęciu odpowiada 5 cm w rzeczywistości.
Umożliwia ona także wykonanie pomiarów takich jak długość czy powierzchnia danego terenu.
Jedna z opcji to archiwalne zdjęcia lotnicze: - Poprzez porównanie nowych i starych zdjęć możemy zobaczyć, jak miasto rozwijało się przez ponad 20 lat. Widać tu nie tylko rozwój miasta, ale też skok technologiczny i jakość zdjęć - mówi Sławomir Mleczko.
Następną opcją są zdjęcia ukośne, które są wykonywane pod kątem około 45 stopni. W czasie lotu samolotem obraz był rejestrowany z czterech kamer skierowanych w cztery kierunki geograficzne. Dzięki temu możemy oglądać np. wybrany zabytek z różnych stron. Internetowy serwis umożliwia dodatkowo synchroniczne oglądanie wybranego obiektu z czterech kierunków.
- Dzięki nim możemy mierzyć wysokość budynków czy powierzchnie. Możemy na przykład sprawdzić, ile potrzeba materiału na elewację do termomodernizacji wybranego budynku - wyjaśnia przedstawiciel MGGP Aero.
Powstał także trójwymiarowy model miasta, który zawiera bryły geometryczne budynków oraz realistyczne zdjęcia fasad. Taka opcja pomaga między innymi w zarządzaniu zurbanizowaną przestrzenią. Możemy z dowolnego pułapu oglądać trójwymiarowe miasto oraz zobaczyć ukształtowanie terenu z różnych perspektyw.
- Możemy tu zobaczyć ruch cienia, jaki pada w ciągu dnia. Jeśli ktoś chce kupić nieruchomość, może ją nie tylko zobaczyć z każdej strony, ale także sprawdzić, czy dom sąsiada nie będzie rzucał cienia na działkę - wyjaśnia Sławomir Mleczko.
Mamy też możliwość zobaczyć potencjał solarny dachów mierzony w kWh/m2. Wybierając interesujący nas budynek, zobaczymy jakie jest nachylenie dachu oraz jego nasłonecznienie, poznamy też jego wydajność dla instalacji fotowoltaicznych.
Miasto zamówiło taże usługę "street view", czyli widok ulic z samochodu, który wykonał zdjęcia panoramiczne. Jest to usługa podobna do Google Street View, jednak wykonana dla miejscowego urzędu i bez ograniczeń co do jej wykorzystania. Zdjęcia mają jeszcze jedną zaletę - są świeże, tegoroczne. Te w usłudze Google były aktualizowane ostatnio w 2017 roku.
- Serwis jest nowym narzędziem pracy wydziału geodezji Urzędu Miasta - mówi Piotr Przytocki, prezydent miasta. Będzie też pomocny dla inwestorów, geodetów czy architektów, którzy mogą dokonać szczegółowych pomiarów terenu czy budynków. Usługa posiada też takie dane jak: ewidencja działek i uzbrojenie terenu. Wiele informacji można eksportować jako pliki jpg lub pdf.
Skorzystają z niej również mieszkańcy. Według zapewnień władz miasta, mogą to zrobić zupełnie bezpłatnie i w dowolnym celu. - Na przykład jeśli ktoś chce sprzedać dom, może wykorzystać zdjęcia z serwisu na portalach aukcyjnych. Jeśli ktoś chce przebyć podróż sentymentalną, może sprawdzić na mapie jak zmieniało się miasto w czasie.
Koszt całego przedsięwzięcia to 230 tys. zł. Inwestycja została sfinansowana w ramach projektu "Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = Krosno" w ramach tzw. Funduszy Norweskich na lata 2014-21.
Niesamowite
Dramatycznie to działa, baardzo baardzo wolno, niby fajnie, nowoczesna technologia 3d, ale realizacja jak 30 lat temu. Żeby zobaczyć 2 chałupy na krzyż pobiera gigantyczne ilości danych, tak jakby od razu całe miasto ładowało. Zanim mi 3 chałupy załadowało i kawałek łąki to zdąrzyłbym na google maps pół Rzeszowa zobaczyć. Słabiutko.
Fajnie, że zrobili, ale optymalizacja ładowania tego jest bardzo słaba. Na średnim internecie mobilnym ciężko z tego korzystać. Natomiast google maps 3d na Rzeszowie ładuje się znacznie szybciej. Ale dobrze, że jest. To teraz apel do władz miasta. Żeby wszyscy w Krośnie mogli to oglądać, zróbcie coś z tematem internetu światłowodowego na ulicy Wisze. To jest skandal, żeby w roku 2022 w mieście tej wielkości nie było możliwości podłączenia światłowodu, bo jakieś gwarancje na drogę itp. Dzisiaj na każdej zapadłej wsi jest światłowód, a w Krośnie, 3km od rynku nie ma możliwości podłączenia światłowodu, bo miasto wybudowało drogę, w pasie której nie można kopać. Pomyślcie czasem o ludziach, którzy chcą tu żyć i pracować.
Jeden mankament. Bo street view nie działa najlepiej, ale działa. Natomiast ucięli wieżę farną ;)
Przyto, jak Ty mnie zaimponowałeś w tej chwili
Coś wspaniałego. Wreszcie mozna zobaczyć jak sie miasto prężnie rozwija.