Pewne spojrzenie Jana Szczepanika. Tak powstaje mural na kamienicy

Ku końcowi zbliżają się prace nad muralem Jana Szczepanika, który ozdobi ścianę jednej z kamienic przy ul. Piłsudskiego w Krośnie. Upamiętni on wybitnego wynalazcę w 150. rocznicę jego urodzin. O powstaniu ściennego obrazu opowiadają nam jego wykonawcy, dwaj artyści z Radomia.

Wizerunek Jana Szczepanika, wybitnego wynalazcy (pisaliśmy o nim tutaj) ozdobi kamienicę przy ul. Pisłudskiego 18. Za jego powstanie odpowiadają Łukasz Rudecki i Paweł Witkowski. To dwaj artyści pochodzący z Radomia, którzy na ściany budynków przenieśli już kilka obrazów Jacka Malczewskiego, wybitnego polskiego malarza z przełomu XIX i XX wieku.

Szkic malowidła został przeniesiony na ścianę z projektora
marta rymar

Prace nad malowidłem w Krośnie rozpoczęli w poniedziałek (8.08), a planują zakończyć sobotę (13.08). Artyści tworzą mural na podstawie fotografii Jana Szczepanika, której szkic w odpowiedniej skali przenieśli na ścianę za pomocą rzutnika. – Zdecydowaliśmy się na projekt, który przedstawia postać młodego wynalazcy na tle podkarpackiego pejzażu. Z lewej strony będzie widoczna kamera, jeden z jego wynalazków – mówi dr hab. Łukasz Rudecki, prodziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Na tym zdjęciu urzekło nas jego spojrzenie, w którym widać taką pewność siebie, przenikliwość i pozytywną energię. Widać, że patrzy w przyszłość bez lęku

- dodają artyści.

Mural malują od góry do dołu. Używają specjalnych farb elewacyjnych o podwyższonej trwałości. Do dyspozycji mają określoną paletę podstawowych kolorów, które mieszają tak jak zwykli malarze, aby uzyskać odpowiednią barwę. Zazwyczaj przy takich projektach zużywają kilkadziesiąt litrów.

Łukasz Rudecki jest profesorem Uniwersytetu w Radomiu i zapoczątkował cykl murali "obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL". Teraz tworzy mural w Krośnie
damian krzanowski

Są fragmenty ściany, które musimy pokryć gęstą farbą ze względu na stan nawierzchni. Są też miejsca, gdzie musimy nałożyć 2-3 razy przeźroczystą lub półprzeźroczystą farbę, aby wydobyć tę konkretną barwę czy detal. To się nazywa laserunek. Dodatkowo całość pokrywamy specjalnym lakierem z filtrem UV  – mówi Paweł Witkowski i dodaje: - Są to specjalne, trwałe farby do murali więc sądzimy, że mieszkańcy Krosna przez wiele lat będą cieszyli się jego wizerunkiem.

Artyści są wdzięczni Marcie Rymar, dyrektorowi Muzeum Rzemiosła w Krośnie, że obdarzyła ich zaufaniem i powierzyła realizację projektu, a mieszkańcom Krosna za bardzo pozytywne przyjęcie
damian krzanowski

Przechodnie bardzo pozytywnie reagują na nowy mural. – Pozdrawiają nas i mówią, że im się podoba, że jest super – mówią artyści.

- Obecnie miasta bardzo chętnie korzystają z murali jako formy przekazu kultury. Są osoby, które są wykluczone kulturalnie i nie chodzą do muzeów. Dzięki muralistom mogą zobaczyć pracę danego artysty i szerzej zainteresować się sztuką. Dodatkowo jest to świetna promocja dla miasta, które w ten sposób może prezentować swoich miejscowych bohaterów. Sam dzięki temu projektowi więcej dowiedziałem się o Janie Szczepaniku – mówi Paweł Witkowski.

Wizerunek Jana Szczepanika to drugi mural w Krośnie. Ma upamiętnić wynalazcę w 150. rocznice jego urodzin
damian krzanowski

Wykonanie muralu zleciło Muzeum Rzemiosła, które pozyskało na ten cel dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Oficjalne odsłonięcie malowidła nastąpi w trakcie Karpackich Klimatów.

Mural to drugie tego typu malowidło, które powstanie w Krośnie w ostatnim czasie. Pierwszy przedstawia Ignacego Łukasiewicza i znajduje się po przeciwnej stronie ulicy. Pisaliśmy o nim tutaj.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
45niki45
13.08.2022 19:08

Tylko przyklasnąć za taką decyzją, ale jak zwykle znajdą się malkontenci którym wszystko co upiększa nasze miasto się nie podoba. Lepiej nic nie robić - prawda? Też mieliby o czym ponarzekać - bo nic się nie robi. Ci, co im nigdy nic nie dogodzisz mają chyba jakieś kompleksy.

45niki45
na forum od października 2021
TLo
13.08.2022 12:36

Dla jakich powodów oba murale mają różnych wykonawców? Przecież te różne maniery wykonawcze już widać i estetycznie wyje to lekko... Już nie wspominam, że obie postaci z murali powinny być ku sobie zwrócone, a nie odwrócone plecami.A rzutnik - cóż! Michał Anioł i setki autorów historycznych dekoracji ściennych rzutnika nie używali...

TLo
na forum od listopada 2017
kardiodzik
12.08.2022 16:23

No na pewno lepsze to niż odrapane ściany bo w okolicy rynku to koszmar... A i reklama cudowna dla miasta z pewnością na imprezie, która ożywi ten rynek na 3 dni i to by było na tyle w roku...

kardiodzik
na forum od lipca 2021
WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)