"W podobnej sytuacji znalazły się wszystkie samorządy. Ościenne gminy już wcześniej ograniczyły czas działania oświetlenia. Rozumiemy, że te ograniczenia najbardziej dotkną osoby przemieszczające się w godzinach nocnych, zwłaszcza pracujące w nietypowych godzinach. Mamy jednak nadzieję, że wprowadzone ograniczenia nie wpłyną znacząco na komfort życia mieszkańców. Przepraszamy za niedogodności z tym związane" - czytamy w komunikacie magistratu.
Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, o planowanych wyłączeniach zostały poinformowane również służby czuwające nad bezpieczeństwem: Policja i Straż Pożarna.
Miasto Krosno, dla potrzeb obiektów miejskich i oświetlenia ulicznego kupuje energię elektryczną poprzez grupę zakupową organizowaną przez Krośnieński Holding Komunalny. W zakończonym kolejnym postępowaniu przetargowym najkorzystniejszą cenę zaproponował dotychczasowy sprzedawca energii - firma Tauron Sprzedaż Sp. z o.o.
Dla oświetlenia ulicznego cena netto wynosi 1,69 zł/kWh, dotychczas wynosiła ona 0,34 zł/kWh. "Jest to zatem ogromny wzrost, który ukazuje dużą niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej w nadchodzącym czasie" - tłumaczy Urząd Miasta.
A czy to Przytocki ma kontrolę nad cenami energii elektrycznej? Bo zdaje mi się że to domena pis...
Niedługo wrócimy do lamp naftowych
Już wyłączyli nie czekali do 11 .09 .
Ciekawe czemu przy wymianie latarni nie przewidzieli możliwości zaświecania co drugiej albo istotnego zmniejszenia jasności?
Co za róznica wyłączyć o 23 (23:30) a włączyć o 5 (4:30), przecież i tak miasto jest puste o tej porze, pieszych raczej już nie widać a samochody mają światła.
Piesi powinni mieć odblaski jak po nocy łażą.
W przyszłym roku Bydgoszcz ma zapłacić prawie 600 procent więcej za energię elektryczną dla przedszkoli, szkół czy urzędów. W czwartek poinformowali o tym urzędnicy podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał prezydent Bydgoszczy.
- Cena na budynki za megawatogodzinę wzrosła o 600 procent, analogicznie na tramwaje i oświetlenie ulic. To jest 3400 złotych za megawatogodzinę za budynki brutto, oświetlenie to 2800 złotych brutto. Jeszcze nigdy w historii miasta nie było tak drogo - załamał ręce.
Z drugiej strony czeka kolejny wydatek czyli montaż termowizyjnych i noktowizyjnych kamer monitoringu miejskiego skoro światła będą wygaszone.
Wobec szalejących stawek bardzo dobra decyzja, brawo.
Tak niedawno wymieniono wszystkie latarnie na energooszczędne i okazuje się, że takie oszczędne to one nie są ...
BRAWO! Świetna decyzja! Skorzysta nie tylko budżet miasta ale wszystkie żywe organizmy, noc jest do regeneracji a sztuczne światło ją wyklucza.
Prąd mają tylko w jednej taryfie? Nie mają taryfy dziennej i nocnej?
Dziwne. W TVP Info mówili, że już kryzys zażegnany i wszystko jest w najlepszym porządku, a przejściowe problemy to wina Tuska
Czy wy serio myślicie, że przydrożne latarnie są po to, aby było bezpieczniej czy żeby ładniej wyglądało ? Nie! Po to się świecą, aby zrównoważyć zużycie energii produkowanej przez elektrownie, które to siłą rzeczy w nocy jest mniejsze niż w dzień, a że elektrownia ma określoną moc, którą wysyła, to jak myślicie ? Co się stanie jak nagle kilka miast wielkosci Krosna zacznie sobie gasić światła ? Co się stanie z tą energią, która jest wysyłana, ale nie odbierana ?! Elektrownia to nie dynamo rowerowe, które sobie można w każdej chwili wyłączyć i cześć. Swoją droga popytajcie tych co mają fotowoltaikę czy przypadkiem nie mają skoków napięcia, czy nie wywala im falownika czytaj inwertera i dlaczego.
Najpierw to niech elektrownie odpowiednio się przygotują do takiego "oszczędzania" przez miasta, bo później przy naszych super instalacjach elektrycznych może być ciekawie...
Brawo dla naszych urzędników, noc jest do spania a nie do spacerowania po mieście.
Czy przypadkiem na początku zarazy w 2020 światła nie były wyłączane wcześniej niż o północy? Wtedy nie było aż takiego kryzysu (choć było wiadomo że to się odbije w przyszłości), ale po mieście jeździło się w zupełnych ciemnościach chyba już od 22:00 (lub 23:00, nie pamiętam).
Ostatnio przejechałem 600 km, a jak wjechałem do Korczyny i Krosna to jak na zawołanie na drogach pojawiały się i rowery i hulajnogi i samochody bez włączonych świateł. Ludzie tu mają jakąś manię jazdy tak, żeby nikt ich nie widział...
Będą jeszcze lepsze warunki do fotografowania nocnego nieba :)
Super, niech miasto oszczędza. Ale może najpierw niech zacznie od oszczędności tam gdzie to nie będzie miało znaczenia dla życia. Niejednokrotnie światła świecą się w południe. Tak było np. przez conajmniej 2 dni w pierwszych dniach września na ulicy korczyńskiej - zjazd z górki Wojciecha w stronę szpitala. Ale w inne dni w innych miejscach też tak bywa.
Po drugie, wzrost z 0,34 jest do 1,69, faktycznie duży bo aż pięciokrotny. Ale z drugiej strony o ile się nie mylę, miasto w ostatnim czasie na większości ulic zamontowało oświetlenie led? Skoro tak ilość zużytej energii też jakoś tak 5-krotnie albo nawet więcej powinna spaść. Nie wiem jak jest w lampach ulicznych, ale w zwykłych żarówkach to jest przelicznik 1:7. Tutaj może trochę mniejszy, może 4-5 razy, jak ktoś wie to niech napisze dokładnie. Ale skoro mniej więcej jedno z drugim się znosi, to niech mi ktoś wyjaśni, jakim cudem kilka lat temu miasto było stać na oświetlenie, a teraz go nie stać. To trochę tak jak na stacjach paliw, jak ropa drożeje, to w ten sam dzień na stacjach benzyna też drożeje, a jak ropa spada, to benzyna nie zmienia ceny, bo jest przecież sprzedawana ta kupiona jeszcze wcześniej, ta droga, albo wręcz rośnie benzyna, bo przecież skoro teraz spada ropa, to za chwilę ropa będzie drożeć, a jak będzie drożeć to benzyna musi drożeć.
Żeby nie było, jestem za tym żeby skrócić czas gdy oświetlenie jest włączone.
Poza tym, najważniejsze że miasto stać na rozbudowę stadionu, wszak nie ważne, czy ulice dziurawe, koło można zgubić na niektórych ulicach, ważne żeby krośnioki w niedzielę mogli w godnych warunkach podziwiać wilków kręcących sie bez sensu w kółko na żużlu. Nie wspomnę już, że piniendzy nie ma i nie będzie, na sport masowy, dla dzieci, na różne sekcje w krośnie, np. klub biegacza. Panowie na motorach najważniejsze.
Bardzo dobra decyzja. Niestety trzeba ciąć koszty.
Bardzo dobry ruch ze strony miasta, poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców, bo po nocy teraz nikt już łaził nie będzie, a wiadomo nie od dziś że "najciemniej jest pod latarnią".