W artKinie (ul. Bieszczadzka) do 27 marca (niedziela) trwa zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy na Ukrainę. Tym razem dary zostana przekazane mieszkańcom w Dnieprze.
Potrzebne są:
W tygodniu dary można przynosić w godz. 8:30-20:00, w sobotę 14:00-20:00, a w niedzielę 10:30-20:00. Miejsca na rzeczy znajduje się na górze przy wejściu na salę.
Osoby, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy w związku z wojną przebywają w Polsce, mogą starać się o świadczenie finansowe.
Świadczenie przyznawane jest za okres nie dłuższy niż za okres 60 dni licząc od dnia 24 lutego. Wysokość wsparcia wynosi 40 zł na osobę dziennie. Szczegóły i formularz dostępne są tutaj.
Od środy (16.03) w Urzędzie Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28 obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL. Numer identyfikacyjny pozwoli im na korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji.
Wnioski przyjmowane są w godzinach pracy urzędu w pok. 102 (dowody osobiste) przy ul. Lwowskiej 28a. Aby uniknąć niepotrzebnych kolejek i długiego czasu oczekiwania, najlepiej umówić wizytę w urzędzie pod numerem telefonu 13 47 43 102.
Muzeum Rzemiosła w Krośnie we współpracy z Instytutem Humanistycznym KPU w Krośnie zapraszają na bezpłatne lekcje języka polskiego dla osób dorosłych i młodzieży z Ukrainy w małych, maksymalnie 10-osobowych grupach. Zajęcia odbywać się będą w każdy wtorek o godz. 14:00 w budynku Krośnieńskiej Państwowej Uczelni przy ul. Kazimierza Wielkiego 6. W tym czasie studenci w sąsiedniej sali zapewnią opiekę i zabawy dla dzieci.
Zapisy telefoniczne: 508 390 031, 13 43 241 88 wew. 40.
Krośnieńska Fundacja GraTy oraz współpracujące z nią organizacje pozarządowe z Krosna nadal poszukują miejsc, w których można rozlokować uchodźców. Poszukiwane są mieszkania, pokoje i wolne łóżka nie tylko z Krosna i okolic, ale także w okolicach Rzeszowa, Sanoka i Jasła. Osoby, które chcą przyjąć kogoś pod swój dach, mogą dokonać zgłoszenia poprzez ten formularz.
Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy, możesz zgłosić swoją ofertę pracy do Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie. Placówka uruchomiła punkt kontaktowy:
Więcej szczegółów tutaj.
Od czwartku do niedzieli (10-13.03) w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się zbiórka na rzecz mieszkańców Ukrainy.
Potrzebne są:
Zbiórka prowadzona będzie w godzinach od 8:00 do 22:00 w budynku RCKP przy ul. Kolejowej 1 - portiernia (wejście A).
Fundacja Wielkie Serce Dla Dzieci z Krosna informuje, że dysponuje produktami dla ukraińskich rodzin z dziećmi. Fundacja posiada m.in.:
Po odbiór darów można zgłaszać się pod numerem telefonu 533 211 555.
W siedzibie Dzielnicowego Domu Ludowego "Puchatek" przy ulicy Chopina 8 zbierane są dary dla miasta Tarnopol. W ostatnich dniach przybyli tam uchodźcy ze wschodniej części Ukrainy, z terenów najbardziej dotkniętych wojną, między innymi z Charkowa. W większości są to matki z małymi dziećmi. Są w bardzo trudnej sytuacji. Brakuje podstawowych środków do życia.
Pilnie potrzebne są:
Produkty najlepiej dostarczać w zgrzewkach, bo to znacznie ułatwia pakowanie. Bus z pomocą do Tarnopola w Ukrainie odjeżdża w najbliższą sobotę, 12 marca. Punkt odbioru darów w "Puchatku" czynny jest do piątku w godz. 16:00 - 20:00.
Akcję organizują władze dzielnic: Śródmieście, Zawodzie i Krościenko Niżne oraz osiedla ks. Bronisława Markiewicza.
W budynku Zakonu Sióstr Klawerianek w Krośnie przebywa w tej chwili 25 osób, w tym 15 dzieci. Najmłodsze ma niespełna 2 lata. Siostry zabezpieczyły uchodźcom noclegi i wyżywienie, ale każdego dnia potrzeba podstawowych produktów typu: mleko, wędliny, ser, konserwy, jogurty itp.
Produkty można dostarczać do:
Krośnieński producent krzeseł i mebli biurowych opublikował na Facebooku oświadczenie Zarządu:
"Nowy Styl stoi po stronie obywateli Ukrainy oraz wszystkich osób, które na całym świecie apelują o natychmiastowe zakończenie bezprawnego i przerażającego ataku na Ukrainę i wolność jej mieszkańców. Z tego powodu Nowy Styl podjął decyzję o wycofaniu się z rynku rosyjskiego. Wierzymy, że to jedyna słuszna dzisiaj decyzja, która dołoży się do masowego głosu społeczności międzynarodowej apelującej o jak najszybsze zaprzestanie działań wojennych".
Nowy Styl ma m.in. w Moskwie swój showroom.
Krośnieńska huta szkła Krosno Glass ogłosiła, że zatrudni obywateli Ukrainy. Szuka osób na stanowiska: hutnik, operator automatów, konfekcjoner, pracownik produkcji, automatyk, młodszy specjalista ds. obsługi klienta, ślusarz mechanik, manager e-commerce, manager sprzedaży na rynek B2B, manager sprzedaży na rynki zagraniczne, specjalista ds. personalnych HR, transportowy międzyoperacyjny.
Kontakt: Monika Gładysiewicz - specjalista ds. HR, m.gladysiewicz@krosno.com, +48 13 432 8612, +48 692 416 541.
Pełny komunikat, także w języku ukraińskim, znajduje się tutaj.
Na cmentarzu wojskowym żołnierzy radzieckich przy Placu Konstytucji 3-go Maja ktoś przywiesił karton z napisem: "Dupin, zapraszamy! Mamy jeszcze wolne kwatery! Czekają na ciebie i na twoich zbrodniczych popleczników!". Zdarzenie udokumentował fotograf Tomasz Okoniewski.
Więcej o kontrowersjach związanych z tym miejscem pisaliśmy tutaj.
Władze miasta poinformowały o aktualnych potrzebach dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Bursie przy ul. Czajkowskiego:
Nie są natomiast już potrzebne ubrania - nie ma miejsca na ich przechowywanie.
Produkty można przynosić do Bursy miedzyszkolnej w dawnym CKU na ul. Czajkowskiego 49, codziennie w godz. 13.00 - 20.00.
Towarzystwo Przyjaciół Szpitala przy Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie zwraca się z apelem o wsparcie finansowe w zakupie potrzebne aparatury i wyrobów medycznych. Szpital w najbliższym czasie przewiduje zwiększenie hospitalizacji obywateli Ukrainy.
Towarzystwo jest organizacją pozarządową działającą non-profit, której celem statutowym jest wspieranie działalności krośnienskiego szpitala. Placówkę wesprzeć można na zrzutka.pl
W najbliższy piątek i sobotę, 4-5 marca, VIVO! Krosno wspólnie z Oddziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie zorganizuje na terenie Centrum Handlowego zbiórkę darów potrzebnych dla uchodźców z Ukrainy, którzy w wyniku okrutnej wojny opuścili swój kraj.
Dzięki PCK wszystkie zebrane w tym miejscu dary trafią do potrzebujących pomocy uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Krośnie i okolicy. Dary trafią również do punktów pomocowych PCK zlokalizowanych na granicy.
Na ten moment najbardziej potrzebne są: materiały opatrunkowe, środki dezynfekujące, apteczki pierwszej pomocy z wyposażeniem, środki higieny osobistej, środki czystości, kosmetyki, żywność długoterminowa oraz częściowo przetworzona (gotowa do odgrzania), nowe koce, śpiwory i karimaty, nowe termosy oraz kubki termiczne, nowe ręczniki, folia termoizolacyjna, nowa odzież oraz bielizna dla kobiet i dzieci, baterie, latarki, latarki czołowe, żelazka do prasowania, woda (zarówno duże, jak i małe butelki, produkty wzmacniające organizm (np. batony proteinowe), powerbanki, a także rzeczy dla małych dzieci (buty, czapki, beciki, smoczki, butelki niekapki, pieluchy, chusteczki nawilżające itp.).
Zbiórka darów odbędzie się w piątek (4 marca) w godz. 11.00-19.00 oraz w sobotę (5 marca) w godz. 9.00-17.00.
"Lwów potrzebuje pomocy! Pilna potrzeba dla organizującej się samoobrony Lwowa!" - alarmuje hufiec ZHP Krosno i ogłasza zbiórkę konkretnych środków medycznych:
Medykamenty można dostarczać do hufca ZHP przy ulicy Kolejowej 12 (naprzeciw Full Marketu), który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00.
Powiat Krośnieński tworzy Rejestr osób zainteresowanych przyjęciem uchodźców pod swój dach. Władze powiatu podkreślają, że przyjęcie uchodźców do swoich domów (lokali) wiąże się z obowiązkiem ponoszenia wszelkich kosztów związanych z ich utrzymaniem i funkcjonowaniem. Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości refundacji poniesionych kosztów ani zapewnienia innej możliwości finansowania.
Zadaniem zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie, ul. Bieszczadzka 1, a osoba do kontaktu: to pani Joanna Brzezińska tel. 13 43 75 766, godziny pracy: 7.30-15.30. Udziela ona wszelkich informacji z tym związanych.
Urząd Miasta poinformował, że uruchomił zbiórkę rzeczy potrzebnych dla ludności Użgorodu. To miasto partnerskie Krosna. Przyjmowane są tylko i wyłącznie nowe rzeczy, które będą przetransportowane bezpośrednio do miasta partnerskiego na Ukrainie.
Punkt zbiórki znajduje się w Hali MOSiR przy ul. Bursaki 29 (wejście od strony lodowiska). We wtorek (1.03) zbiórka będzie trwać do godz. 18:00 i w kolejne dni aż do odwołania.
Potrzebne są: łóżka, śpiwory, poduszki, pościel, płatki śniadaniowe, mąka, cukier, olej, makaron, apteczki pierwszej pomocy i wyposażenie dodatkowe, materiały opatrunkowe (bandaże i opatrunki sterylne), środki higieny osobistej, detergenty, naczynia jednorazowe, grzejniki elektryczne do ogrzewania pomieszczeń.
Urząd Miasta i Ekipa GraTy organizująca Wolontariat dla Ukrainy – "WspierajMy się razem" proszą organizacje pozarządowe i grupy nieformalne chętne do pomocy o wypełnienie ankiety. Ułatwi ona kontakt z nimi i kierowanie osób potrzebujących.
Urząd Miasta zamieścił na swojej stronie internetowej numery telefonów, pod którymi można uzyskać informacje na temat zbiórek, sytuacji kryzysowych, kwaterunku i wolontariatu:
Punkt informacyjny:
Kwaterunek:
Wolontariat:
Propozycje pomocy można wysyłać na adres p@um.krosno.pl.
Jak donosi nasz reporter, w bankach i kantorach nie jest skupowana ukraińska waluta - hrywna. To ogromny problem dla uchodźców, bo pozostają bez środków. Problem dotyczy nie tylko Podkarpacia.
We wtorek (1.03) mogą odbyć się wojskowe ćwiczenia na lotnisku z użyciem samolotów Casa i Bryza. Były one zaplanowane już w grudniu. Odbywać się będą w godzinach 11.00 - 22.00.
Otrzymujemy wiadomości i e-maile z informacjami o pomoc dla Ukrainy i uchodźców. Aby łatwiej wymieniać się informacjami o potrzebach lub możliwościach wsparcia uruchomiliśmy grupę Facebookową "Krosno Ukrainie - pomoc", która będzie służyła w tym celu.
Do Bursy Międzyszkolnej przy ul. Czajkowskiego przyjechali pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy, To grupa 61 osób, głównie kobiet i dzieci w wieku do 18 lat.
W nocy z piątku na sobotę (25/26.02) oraz z soboty na niedzielę (26/27.02) mieszkańcy Krosna i okolic mogli usłyszeć hałas przelatujących samolotów.
Oficjalnie trwają ćwiczenia międzynarodowych wojsk NATO pod nazwą Saber Strike 2022. W ramach działań wojskowych patrolowane są m.in wschodnie tereny przygraniczne Polski.
Nad okolicą przelatują m.in. myśliwce F15 i F35, a w niedalekiej odległości (okolice Nowego Sącza) w przestrzeni powietrznej porusza się także Boeing KC-135T, czyli tzw. latająca stacja benzynowa.
Część przestrzeni powietrznej została całkowicie wyłączona dla lotów cywilnych:
Oficjalnie nie są podawane szczegóły lotów, a samoloty nie są widoczne na radarach w internecie (poza Boeingiem).
Fundacja GraTy we współpracy z wieloma organizacjami krośnieńskimi prowadzi akcję WspierajMY się razem. Obecnie tworzy też bazę noclegową dla uchodźców na terenie Krosna i okolic.
Potrzebujemy:
• mieszkań,
• pokoi,
• łóżek.
Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz Google tutaj.
W budynku Bursy Międzyszkolnej przy ulicy Czajkowskiego (dawne CKU) organizowane jest miejsce schronienia dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Na początek przebywać tu będzie grupa około 60 kobiet i dzieci w różnym wieku z miejscowości Enerhodar - 1300 km od naszej granicy. Ich przyjazd spodziewany jest w sobotę późnym popołudniem.
Jest tam zorganizowany punkt przyjmowania najważniejszych rzeczy. Potrzebne są:
• środki higieny i czystości - papier toaletowy, mydło, szampon, ręczniki papierowe, środki higieny osobistej intymnej (podpaski, tampony) oraz chusteczki higieniczne;
• długoterminowa żywność - makarony, kasze, mleko, płatki, konserwy;
• do spania - koce, pościel, kołdry;
• środki opatrunkowe - bandaże, plastry, opaski uciskowe, leki przeciwbólowe, maseczki jednorazowe i rękawiczki nitrylowe.
Punkt zbiórki czynny jest w sobotę (26.02) do godz. 17:00, ale najprawdopdoobniej dyżury odbywać się będą w kolejne dni.
Zbiórkę rzeczową dla uchodźców wojennych ogłosił Legion Gerarda – Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza. Najbardziej potrzebne są:
• woda w butelkach 0.5l,
• koce, śpiwory,
• żywność długoterminowa,
• środki opatrunkowe: bandaże, plastry, opaski uciskowe, leki przeciwbólowe, maseczki jednorazowe i rękawiczki nitrylowe.
Ich Grupa została poproszona o pomoc mieszkańcom Ukrainy, którzy znajdą schronienie w Krośnie.
Dary można przywieźć bezpośrednio do siedziby ich Fundacji w Korczynie (Rynek 8). Można też wpłacać pieniądze na zrzutka.pl
Fundacja GraTy we współpracy z krośnieńskimi organizacjami rozpoczęła akcję WspierajMY się razem. Obecnie szuka wolontariuszy, którzy pomogą im nieść wsparcie uchodźcom:
• nauczycielki języka polskiego (ze znajomością ukraińskiego / rosyjskiego),
• prawników,
• medyków,
• psychologów,
• tłumaczy,
• opiekunów/opiekunek do dzieci i innych osób.
Zgłoszenia są przyjmowane poprzez ankietę: tutaj.
W sieci pojawiły się informacje, jakoby w sobotę o 14:00 w całej Polsce miały zostać włączone syreny alarmowe. "Ale nie będzie miało to związku z wojną. Służba Więzienna upamiętni w ten sposób psycholog zamordowaną w Zakładzie Karnym w Rzeszowie" - czytamy dalej w wiadomości przekazywanej w social mediach.
To nieprawda. Faktem jest, że w sobotę (26.02) odbędą się uroczystości pogrzebowe zmarłej psycholożki, ale Służba Więzienna upamiętni ją tylko w ten sposób, że na 3 minuty zostaną włączone sygnały świetlne i dźwiękowe w samochodach służbowych zaparkowanych przed zakładami karnymi i aresztami śledczymi. Źródło tutaj.
Fundacja "Nasz Wybór" z Warszawy prowadzi akcję łączenia ludzi, którzy chcą dać tymczasowe zamieszkanie dla uchodźców z Ukrainy. Wystarczy wypełnić formularz Google tutaj.
Fundacja została założona w 2009 roku przez Ukraińców i ich przyjaciół Polaków, aby pracować na rzecz ukraińskich migrantów w Polsce, pomagać im w integracji z polskim społeczeństwem i polską kulturą, a także zapoznawać Polaków z kulturą ukraińską. Więcej o organizacji tutaj.
Na sesji rady miasta (25.02) prezydent Piotr Przytocki poinformował o działaniach dotyczących ewentualnych grup uchodźców, które przybędą do Krosna. Zapewnił, że już od kilku dni urząd pracuje nad możliwymi lokalizacjami dla obywateli Ukrainy.
- Jedzie do nas grupa matek z dziećmi z miasta Enerhodar, ale mają problemy z dotarciem do granicy. Są to osoby, które nieraz odwiedzały nasze miasto. Mamy dla nich miejsce i wszystko to, co niezbędne – mówił prezydent.
Do Urzędu Miasta zgłosiły się firmy, instytucje i osoby prywatne, które zadeklarowały udział i wsparcie w organizacji pomocy dla uchodźców. Dodał, że samorząd nie otrzyma pomocy finansowej od Wojewody, o którą prosił. Magistrat musi polegać na sobie, ale będzie się starał o środki na doraźne działania, jeśli takie byłyby konieczne. Obecnie brakuje łóżek polowych.
- Działamy konkretnie, współpracując ze służbami wojewody. Grupa związana z zarządzaniem kryzysowym wszystko koordynuje. Będziemy informować, jak to będzie przebiegało. Teraz czekamy na konkretne grupy – mówił prezydent.
Z powodu sytuacji na Ukrainie mieszkańcy Krosna zaczęli nie tylko masowo tankować na stacjach benzynowych, ale również wybierać pieniądze z banków i bankomatów. Kolejki są m.in. pod PKO, Bankiem Nowym (dawny PBS), Pekao, GetinBankiem, ING.
Stojące w niej starsze osoby boją się, że nie wystarczy pieniędzy i nie będą miały za co opłacić leków i rachunków. Z powodu nadmiaru klientów pieniędzy już zabrakło w wybranych bankomatach. Banki wprowadziły więc limity. W kasach niektórych placówek można wybrać tylko 500 zł.
Gotówkę można wybierać również w Żabce, ale i tam już brakuje pieniędzy. – Ok. 30-letnia kobieta stojąca przede mną w kolejce wybrała ostatnie 300 zł z Żabki przy „starym rondzie”. Poszła do innej Żabki, bo w banku podobno się już nie da – relacjonuje nasz dziennikarz.
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie ogłosił zbiórkę potrzebnych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Najbardziej potrzebne są materiały opatrunkowe, środki higieniczne i kosmetyki, żywność długoterminowa, nowa odzież, koce i śpiwory. Miejsce zbiórki to siedziba oddziału w budynku przy ul. Rynek 2, na I piętrze. Potrzebne rzeczy można oddawać od godz. 7:00 do 15:00. Telefony kontaktowe: 13 43 24 197, 13 43 23 618.
Zbiórkę na najpotrzebniejsze rzeczy ogłosiła również Galeria Staroci przy ul. Kolejowej 23 w Krośnie. Odbędzie się ona w sklepie w piątek i sobotę (25-26.02). Zebrane materiały zostaną przekazane w niedzielę (27.02) uchodźcom w okolicy przejścia granicznego w Medyce.
Ponad sto osób spotkało się wieczorem na krośnieńskim Rynku wyrazić solidarność z narodem ukraińskim i sprzeciw wobec wojny.
Na krośnieńskich stacjach paliw ustawiają się kolejki aut do tankowania. Kierowcy boją się, że zabraknie paliwa lub znacznie ono podrożeje. - Paliwa nie zabraknie. Wiemy, że jest wzmożony ruch, reagujemy i zwiększamy dostawy zgodne z zapotrzebowaniem. Mamy świadomość zwiększonego zapotrzebowania - mówi Interii Joanna Zakrzewska, rzeczniczka PKN Orlen.
Władze miasta planują przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy. Trwają uzgodnienia szczegółów z wojewodą podkarpackim.
Schronienie dla uchodźców może być zorganizowane m.in. w dawnym budynku Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego przy ul. Czajkowskiego - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Nie ma jednak ostatecznych decyzji.
Na Rynku w Krośnie odbędzie się spontaniczne i nieformalne spotkanie mieszkańców Krosna, którzy chcą solidaryzować się z Ukrainą i jej mieszkańcami. Czwartek (24.02), godz. 19:00 przy studni.
Szpital ze względu na swoje umiejscowienie może być istotnym punktem strategicznym w związku z sytuacją na granicy ukraińsko-rosyjskiej, a to powoduje, że musi być przygotowany na potencjalnie zwiększoną liczbę pacjentów wymagających diagnostyki oraz hospitalizacji. Mogą również zapaść decyzje administracyjne skutkujące modyfikacją systemu funkcjonowania Szpitala - poinformował jeszcze w środę (23.02) Piotr Czerwiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.
W najbliższym czasie w województwie lubelskim i podkarpackim przy polsko-ukraińskiej granicy powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców – informuje wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. W każdym punkcie będzie zapewnione wyżywienie, pomoc medyczna i informacja dotycząca ewentualnej dyslokacji w skali kraju. Na początek na granicy powstanie osiem takich punktów. Jesteśmy gotowi na to, żeby pomóc naszym sąsiadom, aby znaleźli miejsce w Polsce. W zależności od potrzeby, będziemy realizować kolejne etapy planu zarządzania kryzysowego. Mamy także plan medyczny na wypadek przyjęcia ewentualnych rannych – powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.