wybory 2024

"Jesteśmy krośnieńską trzecią drogą". Społecznicy kandydują do Rady Miasta

Charakterystyczne cechy tego komitetu to angielsko-polska nazwa oraz społecznicy z organizacji pozarządowych. Chcą być alternatywą wobec kandydatów obecnego prezydenta i partii politycznych. Na ostatniej prostej kampanii wyborczej zaprezentował się (3.04) komitet Safe Next Generation - Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie. Wybory samorządowe odbędą się już w najbliższą niedzielę (7.04).
Adrian Krzanowski
Konferencja prasowa komitetu Safe Next Generation - Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie w hotelu Portius (3.04)
ADRIAN KRZANOWSKI

Sami o sobie mówią: - Jesteśmy gronem społeczników bardzo zaangażowanych w życie miasta. Trudno temu zaprzeczyć. Gdy przygotowywaliśmy ten tekst, byliśmy zaskoczeni liczbą artykułów o działalności poszczególnych osób, które na przestrzeni wielu lat opublikowaliśmy w portalu. Linki do niektórych z nich zamieściliśmy poniżej, przy nazwiskach kandydatów.

Przykład: "Piórko"

Jedna z twarzy komitetu to Damian "Piórko" Ziemba, który nie jest rodowitym krośnianinem, ale przybył do Krosna kilka lat temu dla swojej żony. W Krośnie założył Fundację GraTy. Początkowo promowała ona gry planszowe i fabularne w niewielkim pomieszczeniu przy ul. Słowackiego. Pisaliśmy o tym tutaj. Inicjatywa tak się rozrosła, że jego ekipa zaczęła organizować Festiwal Gier i Fantastyki KrosCon. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jest mieszkańcem osiedla Tysiąclecia. Zauważył, że boryka się ono z szeregiem różnych wyzwań. Doprowadził więc do powstania makiety osiedla, na której mieszkańcy mogli zaznaczyć miejsca wymagające interwencji i napraw. Na podstawie ich zgłoszeń zostały opracowane rozwiązania wybranych problemów. Damian chciał dzięki temu projektowi sprawić, by osiedle było lepsze. Pisaliśmy o tym tutaj.

Damian "Piórko" Ziemba - październik 2021
DAMIAN KRZANOWSKI

To nie koniec jego działań na osiedlu Tysiąclecia. Doprowadził też do utrwalania wspomnień związanych z tym miejscem. Pisaliśmy o tym tutaj. A gdy doszło do nieporozumień między młodzieżą korzystającą z jednego z boisk, a mieszkańcami bloków, zorganizował konsultacje społeczne przy stoliku. Pomogły one później załagodzić konflikt. Pisaliśmy o tym tutaj.

Gdy w 2020 roku wybuchła epidemia, nie wahał się zorganizować grupę wolontariuszy, którzy przy zachowaniu ostrożności pomagali osobom starszym i z obniżoną odpornością w załatwianiu różnych spraw. W ramach akcji "Pomoc sąsiedzka" koronowolontariusze robili zakupy, odbierali leki z apteki, wyprowadzali psy i załatwiali inne sprawy. Pisaliśmy o tym tutaj

W dniu wybuchu wojny w Ukrainie od razu przewidział, że nastąpi kryzys migracyjny. - Trzeba będzie pomagać nie tylko słowem i poparciem, ale też konkretnymi działaniami. I tak zrobił. Skrzyknął organizacje pozarządowe, zorganizował platformę internetową, na której aktywiści wymieniali się informacjami, potrzebami, możliwościami. Pisaliśmy o tym tutaj.

W czerwcu ub.r. sprowadził do Krosna niecodzienną atrakcję dla dzieci i dorosłych - instalację artystyczną i nowoczesną rzeźbę w jednym. W Parku Jordanowskim stanęła karuzela napędzana siłą mięśni. Pisaliśmy o tym tutaj.

Trzecia droga po krośnieńsku

Ich program wyborczy nie zawiera obietnic wielkich inwestycji. Ma za to szereg postulatów "miękkich", czyli takich, które poprawiają jakość życia mieszkańców na najniższym poziomie: od instalacji koszy na śmieci, poprzez pomoc zwierzętom, po rozwój zieleni i tras rowerowych.

Na konferencji prasowej kandydaci omawiali szczegółowo poszczególne sprawy. Byli pytani o "ożywianie" Rynku. Mówi Laura Starowiejska, która jest jednocześnie kandydatką na prezydentkę Miasta:

Laura Starowiejska
adrian krzanowski

Damian "Piórko" Ziemba obiecał, że po wygranych wyborach na Rynek wróci Dzień Grilla: - Będzie nawet kiełbasa wyborcza – żartował.

Kandydaci komitetu Safe Next Generation - Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie liczą, że mają zaufanie społeczne i część z nich wejdzie do Rady Miasta. - Mówi się o nas, że jesteśmy czarnym koniem w tych wyborach i że przez to psujemy statystyki oraz wszelkie przewidywania – mówi Laura Starowiejska.

Izabela Fularz dodaje, że dla niezdecydowanych wyborców są alternatywą wobec partii i komitetu Piotra Przytockiego:

Niecodzienne wykorzystanie baneru. Przy okazji kampanii wyborczej kocia aktywistka szuka kogoś, kto mógłby zaadaptować uratowaną kotkę Zuzię
materiał wyborczy kandydatki

Pełna lista kandydatów

Okręg 1 (dzielnice: Śródmieście, Krościenko Niżne, osiedla: Ks. Bronisława Markiewicza, Stefana Grota-Roweckiego)

  1. Tomasz Dubis (59 lat, prowadzi lokal Ranczo na ul. Parkowej, pisaliśmy o nim tutaj)
  2. Izabela Fularz (60 lat, protestowała w obronie demokracji w KOD, ławniczka Sądu Najwyższego, ratuje koty - pisaliśmy o niej tutaj)
  3. Urszula Golanowska-Frydrych (48 lat, założycielka grupy Śmieciarka na Facebooku - pisaliśmy o niej tutaj)
  4. Marta Grodecka (37 lat, szkoli medyków oraz firmy z branży medycznej)
  5. Artur Michelis (29 lat, fotograf, kreator mody, aktywista młodzieżowy - pisaliśmy o nim tutaj)
  6. Laura Starowiejska (36 lat, prowadzi fundację Lanka i przedsiębiorstwo społeczne o tej samej nazwie - pisaliśmy o niej tutaj)
  7. Tomasz Wajda (55 lat, fotograf, od wielu lat prowadzi Kuźnię Światła, organizuje Święto Fotografii - pisaliśmy o nim tutaj)

Okręg 2 (dzielnice: Białobrzegi, Zawodzie, osiedla: Południe, Turaszówka, Tysiąclecia)

  1. Wiesław Dymiński (68 lat, były prezes Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie)
  2. Zoriana Dziugan (58 lat)
  3. Remigiusz Matejička (20 lat, organizator turnieju piłkarskiego na osiedlu Tysiąclecia)
  4. Anida Płaza (59 lat, była urzędniczka, zajmuje się rękodzielnictwem - pisaliśmy o niej tutaj)
  5. Magdalena Rapta (43 lata, jedna z założycielek OTOZ Animals, pisaliśmy o niej tutaj)
  6. Irina Wojtaniec (43 lata)
  7. Damian Ziemba (35 lat, prowadzi Fundację GraTy, organizator wielu inicjatyw w mieście - pisaliśmy o nim m.in. tutaj)

Okręg 3 (dzielnice: Polanka, Suchodół, osiedle Traugutta)

  1. Joanna Baran (34 lata, pedagożka, działa w Szlachetnej Paczce, pomagała uchodźcom z Ukrainy - pisaliśmy o niej tutaj)
  2. Weronika Cierniak (27 lat, doradca zawodowy, zajmuje się mentoringiem dla młodych osób w trudnej sytuacji)
  3. Michał Ginalski (43 lata, nawigator naprowadzania lotnictwa wojskowego, były żołnierz zawodowy)
  4. Artur Janiszewski (34 lata, działa w fundacji GraTy, współorganizator KrosCon - Festiwalu Gier i Fantastyki, twórca filmowy - pisaliśmy o nim tutaj)
  5. Hubert Owsiany (23 lata, działa w OSP Polanka)
  6. Agnieszka Victorinii (45 lat, wybudowała dom ze słomy, drewna i gliny - pisaliśmy o niej tutaj)
  7. Anna Zielińska (39 lat, prowadzi stowarzyszenie Kogel Mogel w Polance, współtworzy Fundację Lanka)

Program wyborczy

1. Bezpieczne oraz czyste Krosno

2. Partycypacja społeczna

3. Promocja Krosna i angażująca turystyka: szkło, lotnictwo, historia

4. Wsparcie dla kobiet oraz dla osób starszych

5. Komunikacja i ruch: podróż tam i z powrotem po Krośnie

6. Krosno przyjazne zwierzętom, szanujące i chroniące przyrodę

7. Rozwiązania wspierające i angażujące dziecięcą i młodzieżową energię oraz pomysły

8. Zrównoważony rozwój: rewitalizacja oraz współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: