Zekranizowali opowiadanie Mirandoli. Chcą przypomnieć twórczość pisarza

Mieszkańcy Krosna nakręcili film na podstawie opowiadania Franciszka Mirandoli. W ten sposób chcą przybliżyć szerszej publiczności zapomnianą postać krośnieńskiego prekursora fantastyki grozy. Adaptację „Zatrutej studni” można zobaczyć online.
W role Nieznajomego i Nosiwody w adaptacji "Zatrutej studni" Franciszka Mirandoli wcielili się (od lewej) Wojciech "Frost" Mróz i Łukasz Zych
ARCHIWUM EKIPY GRATY

Franciszek Pik, pseudonim literacki Mirandola, był pochodzącym z Krosna poetą, pisarzem okresu Młodej Polski, a przede wszystkim prekursorem polskiej fantastyki naukowej oraz fantastyki grozy (tzw. weird fiction). Jego dzieła i tłumaczenia europejskiej literatury są czytane w szkołach, ale on sam nigdy nie zyskał dużego rozgłosu.

Ekipa GraTy (pisaliśmy o nich tutaj) postanowiła przypomnieć jego postać i zrealizowała projekt poświęcony twórczości pisarza. - Wybraliśmy Franciszka Mirandolę, bo warto pielęgnować pamięć o lokalnych artystach – mówi Damian Piórko Ziemba, inicjator projektu. – Zwłaszcza, kiedy są postaciami tak barwnymi, ciekawymi, ale też przełomowymi.

Zdjęcia trwały trzy dni. To pierwsza taka produkcja ekipy GraTy
ARCHIWUM EKIPY GRATY

Głównym zadaniem projektu była adaptacja jednego z opowiadań Mirandoli Pika. „Zatruta studnia” to opowieść o mężczyźnie, który pełni wartę przy studni i podaje wodę spragnionym rolnikom, wędrowcom, próżniakom i dzieciom. Pewnego razu dosiada się do niego nieznajomy podróżnik, który nie chce pić wody. Dzięki temu spotkaniu Nosiwoda odkrywa jej pochodzenie. Opowiadanie można przeczytać tutaj.

- „Zatruta studnia” jest krótką, bardzo metaforyczną opowieścią. To historia, z której każdy może wyciągnąć inne wnioski, podobne lub różne. Znajdziemy w niej sporo rzeczy, o których można porozmawiać i podyskutować – mówi Artur Janiszewski, reżyser filmu, który czuwał również nad scenariuszem, montażem i postprodukcją.

Premiera filmu odbyła się 10 października w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, teraz film można zobaczyć online:

Zanim jednak ekipa filmowa weszła na plan, mieszkańcy Krosna, którzy wzięli udział w projekcie, uczestniczyli w szeregu różnych warsztatów. Były to zajęcia ze scenopisarstwa, aktorstwa, fotografii oraz projektowania i szycia strojów, które przygotowały ich do realizacji filmu.

Uczestnicy nauczyli się m.in. tworzenia fabuły filmu, pracy na planie filmowym, gry aktorskiej, projektowania ubrań i rekwizytów oraz wykorzystywania światła do robienia zdjęć.

Plan filmowy miał miejsce w Węglówce (gmina Korczyna)
ARCHIWUM EKIPY GRATY

Adaptacja opowiadania „Zatrutej studni” to największe przedsięwzięcie filmowe, jakie dane było nam organizować do tej pory. Myślę, że podołaliśmy zadaniu - mówi Gabriela Kościelniak, kierowniczka planu, która koordynowała pracę 70-osobowej grupy.

Zdjęcia do filmu odbyły się od 23 do 25 lipca w Węglówce (gmina Korczyna). Główne role w ok. 12-minutowej adaptacji zagrali Łukasz Zych i Wojciech "Frost" Mróz, którzy wcielili się w role Nosiwody i Nieznajomego.

Nie mogło zabraknąć odpowiedniej charakteryzacji
ARCHIWUM EKIPY GRATY

O charakteryzację aktorów zadbały Joanna Janiszewska, Karolina DżońAnna Zając, Enia Pacuta i Oliwia Dżoń. Stroje przygotowała Barbara Płaza (pisaliśmy o niej tutaj), natomiast scenografie wykonali osadzeni w Zakładzie Karnym Łupków - Oddział Zewnętrzny Moszczaniec. Na planie pomagała grupa filmowa ViArt, która niedawno zorganizowała Visual Art Festival w Krośnie.

Na podstawie opowiadania „Zatruta studnia”, oprócz filmu, powstało też słuchowisko, które opracował i zmontował Wojciech Kozdrój. Dodatkowo Piotr Kuliga stworzył artbook z biografią Mirandoli i zdjęciami z planu filmowego, a Robert Jurczyk (pisaliśmy o nim tutaj) zdjęcia do wystawy fotografii portretowej. Można je zobaczyć jako slajdy w słuchowisku. Dostępny jest również reportaż z planu zdjęciowego autorstwa Nikodema "Pikczersa" Wróbla.

Reżyserii podjął się Artur Janiszewski, który był również jednym z operatorów, zaś w role aktorów wcielili się głównie amatorzy wyłonieni w castingu
ARCHIWUM EKIPY GRATY

Słuchowisko "Zatruta studnia" jest również dostępne na Youtube: 

O PROJEKCIE:
  • Partnerami projektu byli Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Miejski Zespół Szkół nr 7. Wsparcie okazało też BWA Krosno, Muzeum Rzemiosła i akcja "Masz Głos". Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
mscgs24
28.10.2021 18:18

Duże WOW za chęci i twórczość bo jest to z pasji i to bardzo cenne.

Skoro jeszcze do poprawy w części mówionej (styl, dykcja, intonacja) ale początki są i myślę, że każda kolejna produkcja będzie coraz lepsza. Powodzenia :)

mscgs24
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)