Co oznacza napis na wieży farnej? Rozstrzygamy to raz na zawsze

Łacińska sentencja na północnej ścianie wieży farnej nie zwraca szczególnej uwagi mieszkańców, chociaż może interesuje trochę turystów. Ten krótki napis stał się jednak dla nas zagadką. Jej rozwiązanie okazało się nieoczywiste.
Sentencja na wieży farnej widoczna jest z ul. Piłsudskiego, idąc od strony Ronda Solidarności
ADRIAN KRZANOWSKI

Wieża farna z zegarem, dzwonami i baniastą kopułą to niejako symbol Krosna. Od 2010 roku można ją zwiedzać (pisaliśmy o tym tutaj), a od 2012 roku wyjść nawet na platformę widokową na wysokości 38 m, z której rozpościera się widok na całe miasto (pisaliśmy o tym tutaj).

Wieża, której budowa rozpoczęła się w 1637 roku (tak podaje wielu autorów tekstów z publikacji "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu") kryje w sobie wiele ciekawostek. Wiosną ub.r. wyjaśnialiśmy tutaj, dlaczego cyfra 4 na tarczy zegara jest oznaczona jako rzymska IIII, a nie IV.

Tym razem naszą uwagę przykuł łaciński napis, który znajduje się nad wejściem do wieży. Wygląda on tak: DEO VNI TRINO DICAT. 1637. Tu pierwsza uwaga: dawniej w łacinie litera V pełniła także często funkcję litery U. Zatem zapis VNI to w tym przypadku słowo UNI.

Inskrypcja wyryta jest w piaskowcu
adrian krzanowski

Co dokładnie oznacza cała inskrypcja? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie okazała się nie taka prosta i jednoznaczna. Dlaczego? - Łacina na przestrzeni wieków ewoluowała, zmieniały się zasady pisowni, znaczenia słów – tłumaczą nam różni badacze.

Pytamy o znaczenie napisu Muzeum Rzemiosła, którego przewodnicy oprowadzają po wieży. "Dzieło w Trójcy Świętej 1637" (data budowy) – odpowiada Muzeum na swoim fanpage’u na Facebooku.

Inną wersję przedstawia fanpage Genealogia Krośnian: "Bogu Jedynemu w Trójcy niech mówi 1637". Andrzej i Alicja Ryglowie powołują się na Jolantę Sejfried, lektorkę języka łacińskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, absolwentkę filologii klasycznej UJ (greka i starołaciński).

Inaczej widzi to Tadeusz Łopatkiewicz, etnograf i prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej: "Bogu w Trójcy Jedynemu poświęcono/poświęcona 1637". - W słowniku łacińsko-polskim warto zwrócić uwagę na dwa słowa, które stanowią skrót "dicat.": dicatio albo dicatus.

Alojzy Jougan, Słownik kościelny łacińsko-polski, Sandomierz 2013, s. 194
tadeusz łopatkiewicz

To wersje lokalnych badaczy, ich źródeł i dociekań. By jednak raz na zawsze wyjaśnić tę kwestię, zwróciliśmy się do autorytetów najwyżej rangi w Polsce w zakresie łaciny z czasów budowy wieży farnej.

Skontaktowaliśmy się z Pracownią Łaciny Średniowiecznej działająca przy Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Przesłaliśmy zdjęcia wieży i sentencji na niej, wyjaśniliśmy historyczny kontekst.

- Napis w tłumaczeniu brzmi: "Poświęcono Bogu W Trójcy Jedynemu 1637". Ta kropka czy kwadracik po dicat to skrót na 'um', czyli w rzeczywistości napis po łacinie należy czytać: Deo Vni Trino dicatum 1637 – odpisał prof. dr hab. Michał Rzepiela, zastępca dyrektora IJP PAN ds. naukowych, kierownik Pracowni Łaciny Średniowiecznej i redaktor Słownika łaciny średniowiecznej w Polsce.

Zatem od 1 lipca 2024 roku przewodnicy po wieży farnej powinni opowiadać: - Wieżę wybudowano w XVII wieku. Prawie 400 lat później portal Krosno24 rozstrzygnął znaczenie słów wyrytych w kamieniu.

Muzeum Rzemiosła zaprasza do zwiedzania wieży
adrian krzanowski

Można to sprawdzić od poniedziałku do piątku podczas bezpłatnego spaceru z przewodnikami Muzeum Rzemiosła. W jego trakcie odbywa się wspólne nakręcanie zegara wieżowego oraz opowieść o Krośnie i jego zabytkach przy makiecie miasta. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 12:00 przy Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej przy ul. Słowackiego.

WIĘCEJ CIEKAWOSTEK MIEJSKICH W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)