Jan, Urban i Marian czekają. Wieża otwarta

Jest nowa atrakcja do zwiedzania - wieża farna. Nie można co prawda jeszcze wejść na jej szczyt, ale można dojść do poziomu, gdzie mieszczą się zabytkowe dzwony. Przewodnik czeka od południa.
Jan, Urban i Marian - trzy zabytkowe krośnieńskie dzwony. Legenda mówi, że środkowy (Urban) powstał ze złota znalezionego w jednej z beczek z winem

O pomyśle udostępnienia wieży kościoła farnego dla zwiedzających mówi się w mieście co najmniej od kilku lat. Wejście na jej szczyt, z którego można podziwiać panoramę miasta, z pewnością stanowiłoby nie lada atrakcję. Jest już zrobiony w tym kierunku kolejny krok. Wejście na sam taras widokowy jest co prawda ciągle niemożliwe, ale turyści i tak mogą zwiedzać wieżę.

Oprowadzaniem zajmuje się Muzeum Rzemiosła. Grupy wchodzą z przewodnikiem od poniedziałku do piątku od 12:00 do 13:30 co pół godziny. Codziennie przewidziane są cztery wejścia. Bilet kosztuje 3 złote.

Mechanizm zegara znajdującego się na wieży. Będzie uruchomiony po remoncie wieży

- Chcieliśmy uatrakcyjnić turystyczny wizerunek Krosna, w czasie wakacji pokazać turystom coś więcej. Wchodzimy jednak tylko do poziomu dzwonów - mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Czyli mniej więcej do połowy wieży.

Znajdujące się w tym miejscu dzwony należą do najsłynniejszych zabytków miasta. Urban, Jan i Marian odlane zostały w 1639 roku - tak jak cała wieża - zostały ufundowane przez Wojciecha Roberta Portiusa. Największy z nich - Urban mierzący w dolnym obwodzie 490 cm, jest jednym z największych dzwonów w Polsce. - Bijące dzwony dają taką wesołą tonację C-dur. Ale muszą bić wszystkie naraz - zdradza ciekawostkę Marta Rymar z Muzeum Rzemiosła.

Galeryjka na dachu zostanie udostępniona dla turystów po rewitalizacji całej wieży

Na wieży znajduje się także zegar, wykonany w fabryce Mięsowicza. Od półtora roku jednak wskazuje tę samą godzinę. - Zegary wieżowe mają specjalne systemy nakręcania. To jest dość skomplikowane, wymaga odpowiedniej wiedzy i wprawy. Osób zajmujących się zegarami wieżowymi już w Krośnie niestety nie ma - tłumaczy Marta Rymar.

Przewodnicy przy okazji tej wycieczki opowiadają o historii kościoła farnego, dzwonów, przedstawiają postać ich fundatora, mówią też o Pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza i pochodzących z niej zegarach. Odpowiedzą na każde pytanie zainteresowanych dziejami miasta.

- Z dnia na dzień coraz więcej osób dowiaduje się o możliwości zwiedzania wieży. Jest coraz większe zainteresowanie - mówi przewodnik - Turyści są zadowoleni, pytają dlaczego nie można wejść wyżej, na galeryjkę.

- Cała wieża w dalszym ciągu nie jest przygotowana do pełnego ruchu turystycznego, nie jest zabezpieczona na tyle, żebyśmy mogli z pełną odpowiedzialnością wpuszczać tam zwiedzających. Wieża czeka na remont i wyposażenie - tłumaczy Ewa Mańkowska.

Wieża musi być odpowiednio zabezpieczona, aby turyści mogli bezpiecznie podziwiać panoramę miasta

Wejście na pierwszą kondygnację, na której znajdują się dzwony, odbywa się po solidnych kamiennych schodach, ale na hełm wieży już po bardzo stromych, wąskich i drewnianych. Pomieszczenia nie są też oświetlone. Taras widokowy stanowi sam dach, brakuje dodatkowej podłogi, wzmocnienia konstrukcji. To dlatego wejście, za zgodą proboszcza, mieli dotąd tylko historycy czy pojedynczy goście.

O środki na rewitalizację wieży stara się miasto, które obiekt dzierżawi od parafii. - Przygotowujemy projekt obejmujący renowację i przystosowanie obiektu do celów turystycznych. W galeryjce hełmu wieży chcemy utworzyć punkt widokowy, pomieszczenia zaadaptować na ekspozycje. Projekt przewiduje też renowację bryły z zewnątrz, odnowienie instalacji elektrycznej, montaż monitoringu i iluminacji świetlnej - informuje Paulina Hanczyn z Biura Projektów Pomocowych Urzędu Miasta Krosna.

Schody prowadzące do kondygnacji, na której znajdują się dzwony

Remont wieży jest częścią znacznie większego projektu pod nazwą Rewitalizacja Zespołu Staromiejskiego. - Prace obejmą Rynek i część Starówki od Rynku do Placu Konstytucji 3 Maja. Uliczki będą wybrukowane, jak w pozostałej części zespołu staromiejskiego - dodaje Paulina Hanczyn.

Wniosek o dofinansowanie zostanie złożony jesienią, kiedy ogłoszony zostanie nabór do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Na razie zwiedzanie wieży farnej przewidziane jest na czas wakacji. Nie wykluczone jednak, że będzie przedłużone o miesiąc.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)