Nagrody dla zasłużonych miastu i kulturze 2014

Prezydent miasta co roku nagradza osoby za osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz te, które szczególnie zasłużyły się miastu. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się w trakcie obchodów Dni Krosna (14.06). Publikujemy sylwetki nagrodzonych w 2014 r.
Osoby nagrodzone medalem "Za zasługi dla Krosna" są wpisywane do specjalnej księgi pamiątkowej

Nagroda prezydenta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie miasta Krosna wręczana była po raz 12. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności.

Wnioskodawcami nagród mogły być: instytucje kultury, stowarzyszenia, szkoły artystyczne oraz Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta. W tym roku zgłoszono 17 kandydatów. Łukasz Kyc, Czesław Nowak, Natalia Niedziela, Krzysztof Brynecki, Ignacy Błażejowski, Zespół The Friends, Magdalena Wyżykowska-Figura, Daniel Eibin - to grono osób, które w minionym roku najmocniej zaznaczyło się na mapie kulturalnej miasta.

Łukasz Kyc i Czesław Nowak

Łukasz Kyc

Pracownicy Działu Historycznego Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. W swojej pracy zajmują się gromadzeniem, opracowaniem i dokumentacją zbiorów oraz prowadzeniem kwerend źródłowych. Szczególnie poszukują pamiątek i eksponatów związanych z regionem krośnieńskim. Od kilku lat prowadzili prace nad zachowaniem i udostępnianiem kolekcji dokumentów królewskich z okresu XIV-XVIII w. W 2013 r. pod ich redakcją powstała publikacja "Dokumenty królewskie miasta Krosna" zawierająca pełne tłumaczenia tekstów oraz barwne ilustracje zachowanych dokumentów.

Natalia Niedziela

Natalia Niedziela

Młoda i zdolna wokalistka, od kilku lat aktywnie uczestniczy w zajęciach Studia Piosenki Swing. Znakomity głos, umiejętności interpretacji utworów oraz wyczucie sceny przekładają się na sukcesy osiągane przez młodą wokalistkę w konkursach i przeglądach, w których uczestniczy, zarówno w lokalnych i ogólnopolskich.

Krzysztof Brynecki

Krzysztof Brynecki

Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego na specjalizacji malarstwo. Zajmuję się rysunkiem i grafiką komputerową, a w szczególności tworzeniem komiksów i ilustracji do animacji filmowych. Autor wielu wystaw indywidualnych. W 2013 r. z okazji 90-lecia hutnictwa szkła w Krośnie został wydany Komiks "90" w którym znalazły się ilustracje jego autorstwa.

Ignacy Błażejowski

Ignacy Błażejowski

Uczeń kl. IV Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie. To uzdolniony chłopiec, który aktywnie uczestniczy w zajęciach Studia Piosenki Swing. Jest laureatem wielu nagród m.in. w 2013 r.: I miejsce w III Ogólnopolski Festiwalu Piosenki Polskiej i Anglojęzycznej O'beeBok w Warszawie, III miejsce w XIII Konkursie Piosenki Anglojęzycznej w Tarnobrzegu, wyróżnienie w X Podkarpackim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Na skrzydłach muzyki".

Zespół The Frends

Zespół The Friends

Grupa muzyczna w składzie Paweł Kafel, Jakub Chodyniecki, Mateusz Kapitan, Bartłomiej Bykowski wykonuje i komponuje utwory stylizowane na lata 50/60 XX wieku. Biorą udział w wielu koncertach w całej Polsce, uczestniczą również chętnie w akcjach charytatywnych.

W 2013 r. zespół reprezentował Krosno w programach: Must Be The Music oraz Mam Talent, Dzień Dobry TVN oraz w koncercie na żywo emitowanym w Radio Rzeszów.

Magdalena Wyżykowska-Figura

Magdalena Wyżykowska-Figura

Otrzymała nagrodę za całokształt działalności.

Absolwentka Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie na specjalizacji malarstwo. Pracę artystyczną łączy z edukacją artystyczną dzieci i młodzieży. Uprawia malarstwo olejne, akwarelowe, pastele, tworzy collage, maluje na aksamicie. Jej prace, zarówno nastrojowe pejzaże, martwe natury, kwiaty, subtelne portrety kobiet, jak i tworzone w ostatnich latach kompozycje abstrakcyjne są łatwo rozpoznawalne.

Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Bierze udział w wielu plenerach, sympozjach, biennale, gdzie nieustannie doskonali swój warsztat. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów, galerii oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, USA, Francji, Anglii, Holandii, Słowacji, Dani i Watykanie. Za szczególne osiągnięcia została odznaczona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz dwukrotnie nagrodą Ministra Edukacji, Medalem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Srebrnym Krzyżem "Za długoletnią Służbę".

Daniel Eibin

Daniel Eibin

Prezydent miasta przyznał mu specjalną nagrodę za wkład w rozwój kultury krośnieńskiej.

To znakomity pianista, akompaniator, kameralista i artysta młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Nagrał płyty CD z utworami fortepianowymi w duecie z Michałem Drewnowskim "Doppio espresso" oraz z preludium F.Chopina na historycznym fortepianie Pleyela. Odnosi wybitne sukcesy, koncertuje w Polsce i Europie. Jako doskonały pedagog wspiera kształcenie młodych talentów. Prowadzi Fundację imienia Ignacego Jana Paderewskiego i inicjuje ciekawe wydarzenia muzyczne w Krośnie. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Wykazał duże zaangażowanie w pozyskanie fortepianu koncertowego dla Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.


Medal "Za zasługi dla Krosna" to najbardziej prestiżowa nagroda miejska. W tym roku otrzymał ją ks. Karol Bryś - za trud i pracę włożoną w przywrócenie do dawnej świetności krośnieńskiej perły - Bazyliki Kolegiackiej Fara w Krośnie.

Ks. Prałat Karol Bryś

Ks. Karol Bryś - proboszcz parafii farnej

Ksiądz katolicki, duszpasterz i misjonarz. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W Paryżu ukończył studium języka, kultury i cywilizacji francuskiej. W latach 1978-1989 oraz 1992-1993 przebywał na misjach w Kamerunie. Od 1989 roku pełnił funkcję dyrektora Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Piastował także stanowisko Delegata Episkopatu Polski ds. Misjonarzy. W 1994 roku przybył do Krosna.

Na terenie dzielnicy Białobrzegi rozpoczął organizację nowej parafii pw. Miłosierdzia Bożego i przygotował ją do budowy nowego kościoła. Od 2002 roku proboszcz parafii przy Bazylice Trójcy Świętej w Krośnie. Kustosz Krośnieńskiej Kapituły Kolegiackiej i dziekan Dekanatu Krosno I. W trakcie pełnionej posługi duszpasterskiej przystąpił do odrestaurowania kościoła farnego i towarzyszących mu obiektów. Zakres prac objął kompleksową renowację i konserwację całego obiektu, łącznie z uporządkowaniem krypt. Dzięki życzliwości i wsparciu księdza Brysia renowacji poddana została również kaplica Emaus przy ul. Kletówka.

Na uroczystej sesji ks. Karol Bryś podkreślał, że jego dokonania wynikają przede wszystkim z dobrej współpracy zespołowej w mieście. Jako były misjonarz opowiadał obrazowo: - W tropikach mówiono tak: jak weźmiesz jedną laskę drzewa i spróbujesz ją złamać - pójdzie ci łatwo. Ale weź ich 10 i spróbuj je złamać jednocześnie - nie dasz rady. I tak jest we współpracy - jeśli jest dobry zespół, to naprawdę można wiele zrobić. Wszystkim urzędnikom różnych szczebli bardzo gorąco i serdecznie dziękuje za otwarcie i współpracę.

Władze miasta podziękowały także innemu księdzu - Tadeuszowi Pobiedzińskiemu, franciszkaninowi. Medalem "Za zasługi dla Krosna" został odznaczony już w ubiegłym roku. Tym razem przekazano mu wyrazy szacunku, bo po 12 latach aktywnej pracy w Krośnie zmienia miejsce posługi. Ojciec Tadeusz Pobiedziński bardzo zapisał się w zarówno w życiu duchowym, jak i społecznym miasta. Przez ostatnie lata pełnił rolę m.in. duszpasterza akademickiego, był inicjatorem Jarmarków Franciszkańskich oraz organizatorem koronacji obrazu Matki Bożej Murkowej oraz ustanowienia jej patronką miasta.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU - nagrodzeni w latach ubiegłych:

 

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)