Medale dla "Portiusów" za zasługi dla Krosna

Zbigniew Ungeheuer oraz Maciej Syrek związani ze Stowarzyszeniem Portius otrzymali Medale Prezydenta Miasta Krosna "Za zasługi dla Krosna". Należą do najbardziej uhonorowanych krośnian - za dbałość o przyjacielskie kontakty z Węgrami mają już na koncie także państwowe odznaczania. Zobacz zdjęcia.

W sobotę (28.08) miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta. Poświęcona była 20-leciu samorządu terytorialnego w Polsce, a w szczególności współpracy zagranicznej Krosna w latach 1990-2010. W posiedzeniu uczestniczyły delegacje zaprzyjaźnionych z Krosnem miast, dlatego była to doskonała okazja do uhonorowania osób, które znacząco przysłużyły się współpracy międzynarodowej. Zbigniew Ungeheuer - prezes Stowarzyszenia Portius i Maciej Syrek - artysta rzeźbiarz, wiceprezes Stowarzyszenia otrzymali medal "Za zasługi dla Krosna".

- W Krośnie mamy przyjemność współpracować z blisko 70 organizacjami pozarządowymi. To przywilej i korzyść dla miasta, bo ludzie działający w tych organizacjach wypełniają zadania gminy, niejednokrotnie nawet o tym nie wiedząc. To liderzy, którzy emanują aktywnością, są inicjatorami wielu pomysłów. Dziś chcemy uwypuklić dwie postaci, których działalność osobista zazębia się z działalnością społeczną, opartą na pasji, miłości do miasta. To osoby, które z pełnym zaangażowaniem przyczyniały się do rozwoju stosunków polsko-węgierskich - mówił do zebranych podczas posiedzenia prezydent miasta Piotr Przytocki.

Nagrodzeni otrzymali okolicznościowe grawertony sporządzone przez... Macieja Syrka. - Proszę zerknąć czy dobrze wykonane - żartował podczas wręczania Stanisław Słyś, przewodniczący Rady Miasta

Zbigniew Ungeheuer medal otrzymał za pełną zaangażowania działalność na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego Krosna oraz twórcze inicjatywy kulturalne, a Maciej Syrek za popularyzację Krosna w twórczości artystycznej prezentowanej w kraju i za granicą.

- Myślę, że są ludzie godniejsi, ale bardzo dziękuję - stwierdził jak zwykle skromnie artysta. - Mam nadzieję moja praca dla miasta będzie dalej podążać we właściwym kierunku i przyniosę jeszcze jakiś pożytek dla lokalnej społeczności i nie tylko, bo też dla przyjaciół Węgrów, Słowaków czy Niemców.

- Krosno to wielka rzecz. Razem z moją rodziną i przyjaciółmi od wielu lat robię wszystko dla mojego miasta. Czasami mi się to udaje, czasami mniej - mówił z kolei Zbigniew Ungeheuer. - Moim wielkim marzeniem, a jednocześnie wyzwaniem jest, by nasze Krosno stało się znaczącym miejscem w Euroregionie Karpackim, w tyglu wielu narodowości, które żyły przy Karpatach, tworzyły niepowtarzalną historię i przyjaźnie, mimo tak ogromnej różnicy religii, kultur i przyzwyczajeń.

Zbigniew Ungeheuer do swoich licznych odznaczeń może dołożyć dwa kolejne: "Za zasługi dla Krosna" i "Pro Memoria"

To nie jedyne odznaczenie, które tego dnia otrzymał Zbigniew Ungeheuer. Obecny na posiedzeniu oraz na organizowanej w tym czasie imprezie - Karpackich Klimatach i Festiwalu Win Węgierskich - minister Jan Stanisław Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył prezesowi Stowarzyszenia medal "Pro Memoria".

Pro Memoria

To odznaczenie ustanowione w 2005 r. z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Jest nadawane w uznaniu zasług w pielęgnowaniu pamięci o walce narodu polskiego o niepodległość.

Zbigniew Ungeheuer to miłośnik i znawca historii, kultury oraz stosunków polsko-węgierskich na przestrzeni wieków. Założyciel Stowarzyszenia Portius. Organizator polsko-węgierskich przedsięwzięć, które wpisały się w tradycje królewskiego miasta Krosna. Pomysłodawca budowy pomnika Marszałka J. Piłsudskiego w Krośnie. Inicjator wznowienia tradycji Traktu Węgierskiego. Otrzymał wysokie węgierskie i polskie odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi Republiki Węgierskiej nadany przez prezydenta Węgier László Sólyoma oraz Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej nadany przez prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu udało się doprowadzić do organizacji w Krośnie Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (23 marca 2009 r.) z udziałem prezydentów obydwu krajów.

Maciej Syrek to wybitny krośnieński artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizuje się w rzeźbie w drewnie, łączy metal ze szkłem i kamieniem, ale jego największą pasją jest tworzenie w brązie. Jego prace znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych na Węgrzech, Japonii, we Francji, w Niemczech, Kanadzie, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Polsce. W środowisku twórczym znany i ceniony za rzetelność artystyczną. Ważną rolę w pracach artysty odgrywa miasto Krosno i jego okolice. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Krosna w 2007 r. za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2009 r. obchodził 40-lecie twórczości artystycznej. Jako aktywny działacz Stowarzyszenia Portius, za zaangażowanie w zacieśnianie przyjaźni polsko-węgierskiej, odznaczony został przez prezydenta Węgier László Sólyoma Złotym Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)