Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna, zwołanej w czasie Dni Krosna (2.06).
Nagroda Prezydenta Miasta Krosna przyznawana jest osobom związanym ze środowiskiem naszego miasta, za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Nagroda wręczana jest już po raz dziesiąty. Obecnie w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności.
Wnioskodawcami nagród za 2011 r. były: instytucje kultury, stowarzyszenia, szkoły artystyczne oraz Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Zgłoszono 17 kandydatów. Ostatecznie przyznano trzy nagrody za wybitne osiągnięcia i jedną za całokształt twórczości.
Szczególnie ważnym osiągnięciem Anny Guz było opracowanie publikacji naukowej pt. "Stanisław Wojciech Bergman wybitny malarz krośnieński". Książka została wydana w 2011 r. przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Monografia kompleksowo pokazuje życie oraz twórczość St. Bergmana - krośnianina, malarza, ucznia Jana Matejki. Jest to pierwsze tak obszerne wydawnictwo dotyczące artysty. Inspiracją do wydania książki była wcześniej przygotowana wystawa czasowa "Stanisław Wojciech Bergman - wystawa malarstwa w 80-tą rocznicę śmierci" przygotowana w Muzeum Podkarpackim.
- Byłem pod wrażeniem tego albumu, jakości wydania, profesjonalizmu opracowania - podkreślał w swoim wystąpieniu Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta.
- Ta postać została przeze mnie wskrzeszona. Przypomniałam, że Stanisław Wojciech Bergman był wybitnym krośnianinem, uczniem Jana Matejki, polskim monachijczykiem, wybitnym malarzem, który życie i twórczość w większości związał z naszym miastem i przyczynił się do jego rozsławiania - mówi Anna Guz. - Cieszę się, że ta publikacja spotyka się z uznaniem, zbiera dobre recenzje i staje się wizytówką Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie pracuję.
Studio Piosenki Swing działające przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie skupia dzieci i młodzież zainteresowane kształceniem wokalnym. Osoby te pod okiem instruktorki Lucyny Durał przygotowują się do udziału w wielu konkursach i przeglądach, programach artystycznych. Na tych konkursach godnie reprezentują Krosno, uzyskując zarówno nagrody zbiorowe jak i indywidualne. W 2011 r. największym osiągnięciem zespołu było znalezienie się członków zespołu w czołówce wielu przeglądów i konkursów, m.in.: XIII Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, V Spotkań Mistrzów Muzyki w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, 7. Ogólnopolskich Zamojskich Spotkań Wokalnych "Piosenka w teatralnej masce".
Prapremiera przedstawienia dla dzieci bajki H.Ch. Andersena "Królowa Śniegu" miała miejsce w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza 11 grudnia 2011 r. Widowisko przygotowano pod opieką Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Przy realizacji przedsięwzięcia udział brało ok. 250 osób. Były to dzieci, młodzież, krośnieńskie zespoły, ale również osoby dorosłe związane z krośnieńskim środowiskiem twórczym. Przygotowana była piękna scenografia oraz kostiumy. Wszystko wzbogacone było doskonałymi efektami akustycznymi i oświetleniem. Nad całością czuwała reżyser - Kamila Ziemiańska-Staniek. Było to spotkanie pokoleń - osób, które brały udział we wcześniejszych przedstawieniach realizowanych kilkadziesiąt lat temu. Całe wydarzenie spotkało się z dużym uznaniem publiczności.
Józef Janowski ur. 10 października 1928 roku w Warszawie, dr nauk humanistycznych, archeolog, muzeolog, poeta. Z Krosnem związany od 1957 r. Wieloletni pracownik Muzeum w Krośnie. Zasłużył się jako badacz dziejów średniowiecznego Krosna. Kierował badaniami archeologicznymi nie tylko na terenie miasta Krosna ale również w jego okolicach. Wyniki tych badań opisywał i publikował w czasopismach naukowych i popularnonaukowych - ok. 230 prac. Jest autorem wielu dzieł literackich oraz dziesięciu książek poetyckich, 200 wierszy opublikowanych w prasie literackiej, almanachach i gazetach codziennych.
Podczas wręczenia nagrody za całokształt działalności pan Józef przypomniał, że w dawnych czasach Muzeum posiadało własny statek "Skierkę": - Tym statkiem przewożone były z Krosna do Nowego Jorku lampy i kalendarze. Tam Polonia kupowała te lampy, które są zgromadzone w Muzeum w Krośnie. Zdarzały się wypadki, że "Skierka" potrafiła płynąć też do Japonii - dodał Józef Janowski.
Mimo podeszłego wieku, pan Józef prowadzi nadal działalność społeczną, aktywnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach kulturalnych miasta, a tym samym przyczynia się do rozwoju społeczno-intelektualnego lokalnej społeczności.