Wskrzesili Bergmana i Królową Śniegu

Anna Guz - autorka monografii Bergmana, Studio Piosenki Swing oraz twórcy widowiska "Królowa Śniegu" to tegoroczni laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury. Specjalną nagrodę za całokształt twórczości otrzymał krośnieński poeta Józef Janowski.
Poeta Józef Janowski uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Krosna, zwołanej w czasie Dni Krosna (2.06).

Nagroda Prezydenta Miasta Krosna przyznawana jest osobom związanym ze środowiskiem naszego miasta, za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Nagroda wręczana jest już po raz dziesiąty. Obecnie w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności.

Wnioskodawcami nagród za 2011 r. były: instytucje kultury, stowarzyszenia, szkoły artystyczne oraz Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Zgłoszono 17 kandydatów. Ostatecznie przyznano trzy nagrody za wybitne osiągnięcia i jedną za całokształt twórczości.

Anna Guz

Szczególnie ważnym osiągnięciem Anny Guz było opracowanie publikacji naukowej pt. "Stanisław Wojciech Bergman wybitny malarz krośnieński". Książka została wydana w 2011 r. przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Monografia kompleksowo pokazuje życie oraz twórczość St. Bergmana - krośnianina, malarza, ucznia Jana Matejki. Jest to pierwsze tak obszerne wydawnictwo dotyczące artysty. Inspiracją do wydania książki była wcześniej przygotowana wystawa czasowa "Stanisław Wojciech Bergman - wystawa malarstwa w 80-tą rocznicę śmierci" przygotowana w Muzeum Podkarpackim.

- Byłem pod wrażeniem tego albumu, jakości wydania, profesjonalizmu opracowania - podkreślał w swoim wystąpieniu Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta.

- Ta postać została przeze mnie wskrzeszona. Przypomniałam, że Stanisław Wojciech Bergman był wybitnym krośnianinem, uczniem Jana Matejki, polskim monachijczykiem, wybitnym malarzem, który życie i twórczość w większości związał z naszym miastem i przyczynił się do jego rozsławiania - mówi Anna Guz. - Cieszę się, że ta publikacja spotyka się z uznaniem, zbiera dobre recenzje i staje się wizytówką Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie pracuję.

Anna Guz - autorka monografii "Stanisław Wojciech Bergman wybitny malarz krośnieński"

Studio Piosenki Swing

Studio Piosenki Swing działające przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie skupia dzieci i młodzież zainteresowane kształceniem wokalnym. Osoby te pod okiem instruktorki Lucyny Durał przygotowują się do udziału w wielu konkursach i przeglądach, programach artystycznych. Na tych konkursach godnie reprezentują Krosno, uzyskując zarówno nagrody zbiorowe jak i indywidualne. W 2011 r. największym osiągnięciem zespołu było znalezienie się członków zespołu w czołówce wielu przeglądów i konkursów, m.in.: XIII Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, V Spotkań Mistrzów Muzyki w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, 7. Ogólnopolskich Zamojskich Spotkań Wokalnych "Piosenka w teatralnej masce".

Twórcy widowiska "Królowa Śniegu"

Prapremiera przedstawienia dla dzieci bajki H.Ch. Andersena "Królowa Śniegu" miała miejsce w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza 11 grudnia 2011 r. Widowisko przygotowano pod opieką Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Przy realizacji przedsięwzięcia udział brało ok. 250 osób. Były to dzieci, młodzież, krośnieńskie zespoły, ale również osoby dorosłe związane z krośnieńskim środowiskiem twórczym. Przygotowana była piękna scenografia oraz kostiumy. Wszystko wzbogacone było doskonałymi efektami akustycznymi i oświetleniem. Nad całością czuwała reżyser - Kamila Ziemiańska-Staniek. Było to spotkanie pokoleń - osób, które brały udział we wcześniejszych przedstawieniach realizowanych kilkadziesiąt lat temu. Całe wydarzenie spotkało się z dużym uznaniem publiczności.

Nagrodę Prezydenta odbierają twórcy i aktorzy spektaklu "Królowa Śniegu"

Józef Janowski

Józef Janowski ur. 10 października 1928 roku w Warszawie, dr nauk humanistycznych, archeolog, muzeolog, poeta. Z Krosnem związany od 1957 r. Wieloletni pracownik Muzeum w Krośnie. Zasłużył się jako badacz dziejów średniowiecznego Krosna. Kierował badaniami archeologicznymi nie tylko na terenie miasta Krosna ale również w jego okolicach. Wyniki tych badań opisywał i publikował w czasopismach naukowych i popularnonaukowych - ok. 230 prac. Jest autorem wielu dzieł literackich oraz dziesięciu książek poetyckich, 200 wierszy opublikowanych w prasie literackiej, almanachach i gazetach codziennych.

Podczas wręczenia nagrody za całokształt działalności pan Józef przypomniał, że w dawnych czasach Muzeum posiadało własny statek "Skierkę": - Tym statkiem przewożone były z Krosna do Nowego Jorku lampy i kalendarze. Tam Polonia kupowała te lampy, które są zgromadzone w Muzeum w Krośnie. Zdarzały się wypadki, że "Skierka" potrafiła płynąć też do Japonii - dodał Józef Janowski.

Mimo podeszłego wieku, pan Józef prowadzi nadal działalność społeczną, aktywnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach kulturalnych miasta, a tym samym przyczynia się do rozwoju społeczno-intelektualnego lokalnej społeczności.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)