Nagrody wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta zwołanej podczas Dni Krosna - Miasta Szkła (15.06).
Medal "Za zasługi dla Krosna" to najbardziej prestiżowa nagroda miejska. Jest przyznawana osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu lub dzięki którym zostało ono zauważone w kraju i poza jego granicami. W tym roku laureatami nagrody zostali: Anna i Adam Münzbergerowie, Władysław Tlałka oraz o. Tadeusz Pobiedziński.
Anna i Adam Münzbergerowie - nagroda za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz krzewienia kultury muzycznej oraz za popularyzację Krosna.
Anna i Adam Münzbergerowie to organizatorzy życia kulturalnego w mieście. Założyciele Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica, wychowawcy i pedagodzy krzewiący kulturę muzyczną wśród dzieci i młodzieży. W trakcie swej pracy pedagogicznej gromadzili wokół siebie uzdolnionych muzycznie uczniów, tworząc chóry, orkiestry szkolne oraz zespoły instrumentalne i wokalne. Anna Münzberger kierowała m. in. Chórem Echo ZNP oraz Chórami Studium Nauczycielskiego, z kolei Adam Münzberger przez wiele lat prowadził zespół "Jacy-tacy" i słynny zespół "Vitro-Band", który wielokrotnie reprezentował miasto Krosno na imprezach ogólnopolskich oraz poza granicami kraju. Patronował pracy artystycznej Lory Szafran czy Iwony Konieczkowskiej.
Za swoją działalność dydaktyczną i artystyczną Anna Münzberger odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi, a małżonek Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Państwo Münzbergerowie uhonorowani zostali tytułem "Człowiek roku"oraz otrzymali nagrodę Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury.
Władysław Tlałka - nagroda za pracę społeczną na rzecz propagowania idei krwiodawstwa, ochrony zdrowia i wolontariatu wśród mieszkańców miasta Krosna.
Władysław Tlałka to wybitny lekarz, radny Krosna w latach 1998-2002, działacz społeczny od wielu lat związany z organizacją czerwonokrzyską. Od dziewięciu kadencji pełni funkcję prezesa PCK w Krośnie. W latach 2001-2004 zastępca prezesa Zarządu Podkarpackiego PCK w Rzeszowie. Inicjator powołania dwudziestu klubów HDK PCK na terenie Krosna i powiatu krośnieńskiego. Pomysłodawca nadania imienia Ronda Honorowych Dawców Krwi w Krośnie. Od 1961 roku zaangażowany w tworzenie i rozwijanie działalności Punktów Opieki nad Chorym w Domu.
Wyróżniony licznymi odznaczeniami, m. in. "Zasłużony dla Wolontariatu", "Zasłużony dla Zdrowia Narodu", "Kryształowym Sercem", Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2013 roku medalem "Wierny Przysiędze Hipokratesa".
O. Tadeusz Pobiedziński - nagroda za zaangażowanie w utrwalenie kultu Matki Bożej Murkowej zwieńczone Aktem Koronacji Obrazu oraz ustanowieniem Matki Bożej Murkowej Patronką Miasta Krosna.
O. Tadeusz Pobiedziński - franciszkanin, absolwent teologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 2001 roku przybył do klasztoru Franciszkanów w Krośnie, gdzie pełni obowiązki wikariusza. Jako duszpasterz akademicki sprawuje pieczę duchową nad młodzieżą studiującą w PWSZ w Krośnie. Inicjator i współtwórca konferencji naukowej "Siedem wieków obecności Franciszkanów w Krośnie oraz sympozjum teologicznego "Matka Boża Murkowa - Obrończyni Wiary". Od 2007 roku organizator Jarmarku Franciszkańskiego, który na stałe wpisał się w miejskie kalendarium. Główny inicjator i organizator koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Murkowej oraz ustanowienia Matki Bożej Murkowej w 2010 roku Patronką Miasta Krosna.
Po raz jedenasty wręczono nagrody prezydenta w dziedzinie kultury. Otrzymują je osoby za szczególne osiągnięcia artystyczne, dokonania na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Obecnie nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności. Wnioskodawcami nagród były: instytucje kultury, stowarzyszenia, szkoły artystyczne oraz Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Zgłoszono 16 kandydatów.
Jarosław Sereda - nagroda za wybitne osiągnięcia
Nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w klasie saksofonu. Jest propagatorem kultury muzycznej - prowadzi Krośnieński Zespół Saksofonowy, który aktywnie włącza się w życie kulturalne naszego miasta. Wychował wielu instrumentalistów, którzy odnoszą sukcesy w kraju i za granicą. W 2012 r. razem z Krośnieńskim Zespołem Saksofonowym zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych "Wokół Beethovena" w Krakowie, I miejsce w Makroregionalnych Przesłuchaniach Kameralnych Zespołów Instrumentów Dętych w Rzeszowie, III miejsce w X Sochaczewskich Spotkaniach Kameralnych, III miejsce w VIII Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Zespołów Kameralnych w Rzeszowie.
Zespół redakcyjny miesięcznika Croscena - Anna Bryła, Wacław Turek - nagroda za wybitne osiągnięcia
Miesięcznik Croscena jest doskonałą formą prezentacji poetów, fotografików, plastyków oraz twórców pogranicza. Wydawnictwo stanowi swego rodzaju kompendium wiedzy, podanej w przystępnej formie. Dostępne jest nieodpłatnie czytelnikom indywidualnym i instytucjom kultury. Swoją poczytność Croscena zawdzięcza redaktorom: Annie Bryle i Wacławowi Turkowi, którzy dbają o kształt, treść i formę periodyku. W 2010 r. Związek Literatów Polskich przyznał redaktorom Crosceny honorową nagrodą "Złote pióra". W 2012 r. został wydany 100. numer Crosceny.
Krośnieńska Biblioteka Publiczna - nagroda za wybitne osiągnięcia
Podejmowane przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną działania sprawiają, że biblioteka jest znana nie tylko w regionie, co potwierdzają nagrody i wyróżnienia otrzymane w ostatnich latach.
Biblioteka utrzymuje wysokie wskaźniki czytelnictwa i zapewnia mieszkańcom miasta i regionu dostęp do nowości wydawniczych oraz Internetu na poziomie znacznie przekraczającym średnie ogólnopolskie. Istotne miejsce w podejmowanych działaniach zajmuje powstałe Centrum Multimedialne. W 2012 r. projekt ten był prezentowany jako dobry przykład praktyk na Kongresie Regionów w Świdnicy, w Warszawie na konferencji "Kultura - integracja społeczna - rozwój" oraz na I Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów Multimedialnych w Warszawie. Ponadto KBP została wyróżniona za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną pn. "Cała Polska czyta dzieciom" oraz otrzymała wyróżnienie w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa.
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół "Kleks" - nagroda za wybitne osiągnięcia
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Taneczny Kleks działa od 1992 r. Założycielem, kierownikiem, instruktorem i choreografem jest Dagmara Krzanowska-Szelc. Zespół liczy obecnie około 170 osób. Reprezentuje miasto na wielu imprezach w kraju i za granicą. Kleksy są laureatami wielu nagród i wyróżnień. W 2012 r. obchodziły 20 lecie swojej działalności. Specjalnie na tę okazję wszystkie obecnie działające grupy pod kierownictwem instruktorów przygotowały spektakl taneczny pod nazwą "Czarnoksiężnik z krainy Oz".
Henryk Wichniewicz - za całokształt działalności
Od wielu lat związany jest ze środowiskiem artystycznym Krosna, jest pomysłodawcą i organizatorem wielu przedsięwzięć. Jego pasją jest teatr i upowszechnianie kultury żywego słowa, zajmuje się również malarstwem, reprezentując swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Działalność artystyczna Henryka Wichniewicza znajduje uznanie w mediach lokalnych i branżowych. Obecnie obchodzi jubileusz 40-lecia pracy zawodowej. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2009 r. uhonorowany przez Prezydenta RP Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.