Prezydent nagradza twórców i animatorów kultury już po raz szósty. Zawsze wyróżnienie to otrzymują osoby związane ze środowiskiem naszego miasta, za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
W tym roku do nagrody zgłoszono 16 kandydatów. Wnioskodawcami były instytucje kultury, stowarzyszenia, organizacje społeczne, szkoły artystyczne oraz Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Ostatecznie nominowano następujące osoby:
W kategorii "animator" nagrodę otrzymała Stanisława Raus. "Nauczyciel w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Przejawia duże zaangażowanie przy współpracy z placówkami oświatowymi, wychowawczymi i kulturalnymi. Jest autorką Przeglądu Młodzieżowych Wieczorów Rozrywkowych "Blaga" - napisano w uzasadnieniu.
- Ta nagroda jest dla mnie wielką przyjemnością, myślę że i satysfakcją, bo jednak przez 30 lat w tej kulturze - różnorako - ale bywam. Staram się, lubię pracować, a szkoła daje mi szansę, żeby na swój sposób pobudzić młodzież i dorosłych. Czasem to się udaje lepiej, czasem gorzej, ale zawsze mi się chce. Ta nagroda chyba docenia to, że mi się po prostu zawsze, autentycznie chce pracować - mówiła po wręczeniu nagród Stanisława Raus.
Laureatka nagrody zwróciła również uwagę na mnogość imprez odbywających się w naszym mieście. - Dzieje się tak dużo, że czasami mamy problem z wyborem imprezy. Krosno umie ze sobą współpracować i może dlatego w mieście jest taka różnorodność kulturalna - podkreśliła.
W kategoria „twórca” nagrodę zdobyła Janina Rostkowska. „Uprawia malarstwo olejne, grafikę, akwarelę, ceramikę. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Dzieła Pani Niny cechują się niezwykłością i bogactwem. Zaskakują odbiorców niekonwencjonalnymi rozwiązaniami graficznymi. To dzięki jej zaangażowaniu wiele osób odkryło możliwość realizowania się poprzez twórczość artystyczną” - uzasadniono werdykt.
- To bardzo miłe, że została uznana moja praca. Może jestem jakąś cząsteczką kultury krośnieńskiej. To fajnie tak o sobie pomyśleć – powiedziała Janina Rostkowska. - Maluję, pracuję z dziećmi, dorosłymi. Zazwyczaj nie robi się tego dla nagród, ale jak się jakaś po drodze trafi to fajnie - dodała.
Wanda Belcik otrzymała nagrodę prezydenta w kategorii „pracownik samorządowych jednostek organizacyjnych i szkół artystycznych”. Uzasadnienie nagrody brzmi: „Pracownik Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej od roku 1978. Jej działalność zawodowa koncentruje się na dokumentowaniu historii, życia społecznego i kulturalnego Krosna oraz Podkarpacia. Popularyzuje wiedzę o Krośnie i regionie poprzez działalność: edukacyjną, inicjowanie i organizowanie konkurów o tematyce regionalnej. Była odznaczana Srebrnym Krzyżem zasługi i Odznaką Honorową Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego „zasłużony dla Polskiej kultury”.
Laureatka nie kryła zaskoczenia faktem, iż nagroda w tej kategorii przypadła właśnie jej: - Jestem tylko bibliotekarką i moja praca jest właściwie mało zauważalna, ale myślę, że jak w każdym zawodzie można zrobić coś więcej. Staram się to robić poprzez dokumentowanie bibliograficzne dziejów Krosna i regionu, włączanie się do organizacji imprez oświatowych oraz przybliżanie ludziom dóbr kultury w takim zakresie, w jakim mogę to czynić w bibliotece.
Od kilku lat Jarmark Krośnieński jest też okazją do ogłoszenia wyników konkursu na projekt koszulki promocyjnej miasta "Kochajmy KROSNOludki". Tak było i tym razem.
Konkurs już po raz czwarty zorganizowany został przez Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej, działający przy Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Co roku głównym założeniem jest wymyślenie takiego projektu, aby w grafikę wkomponowane zostało znane już hasło promocyjne naszego miasta - "Kochajmy KROSNOludki".
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 47 prac nadesłanych przez 19 autorów. Laureatem konkursu została Joanna Szubra z Krosna, która oprócz nagrody pieniężnej otrzymała album o Krośnie oraz koszulkę z zaprojektowanym przez siebie wzorem.
Zwyciężczyni jest absolwentką Liceum Plastycznego w Krośnie, a obecnie studentką Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na kierunkach: Dziennikarstwo oraz Grafika komputerowa w mediach. Projektowanie to jej wielka pasja. - Uwielbiam to robić - mówiła po ogłoszeniu wyników konkursu. Zgłosiła aż 4 projekty koszulek i cieszy się, że to akurat ten pomysł jurorom spodobał się najbardziej.
Joanna Szubra dodała jeszcze, że nie jest to jej pierwszy sukces na tym polu: - Miesiąc temu sprzedałam prawa autorskie Regionalnemu Centrum Kultur Pogranicza. Moje logo będzie reprezentować Krośnieńskie Spotkania Teatralne.
Koszulkę z nowym wzorem można zakupić w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej, ul. Rynek 5.