Tworzyli i animowali - teraz dostali nagrody

Prezydent Krosna przyznał coroczne nagrody dla twórców i animatorów kultury. Nagroda nadawana jest za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz dokonania na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Tradycyjnie już, prezydent wręczył nagrody na Jarmarku Krośnieńskim, który odbywał się (11.06) na Rynku.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: animator, twórca, pracownik samorządowych jednostek organizacyjnych i szkół artystycznych. Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać instytucje kultury, stowarzyszenia, organizacje społeczne, szkoły artystyczne, a także Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta.

W tym roku zostało zgłoszonych 20 kandydatów. Zespół powołany przez prezydenta nominował do nagrody następujące osoby:
- kategoria "animator": Halina i Andrzej Orszulakowie, Łukasz Szmyd, Lucyna Durał, Ryszard Sudyka
- kategoria "twórca": Ryszard Kryński, Janina Rostkowska, ks. Dariusz Wilk
- kategoria "pracownik samorządowych jednostek organizacyjnych i szkół artystycznych": Ewa Mańkowska, Dorota Cząstka, Zbigniew Gleń, Bogusława Bęben, Antoni Tełewiak.

W kategorii "animator" nagrodę otrzymała Lucyna Durał. W werdykcie podkreślono, że nagrodzona jest związana z kulturą w Krośnie od 32 lat. "Była i jest założycielką, inspiratorką i prowadzącą wiele zespołów tanecznych, instrumentalnych i wokalnych. Uznanie budzą jej układy choreograficzne wykonywane przez grupy baletowe podczas koncertów w kraju i za granicą organizowanych przez Prywatną Szkołę Muzyczną "Pro Musica". Szeroki zakres działań na niwie kultury od recytacji poprzez piosenkę po balet, który z takim zaangażowaniem realizowała w różnych środowiskach na terenie naszego miasta - budzi uznanie i szacunek".

- Na pewno wiele osób kojarzy mnie z "okrąglakiem" [nieistniejący już dom kultury fabryki amortyzatorów przy ul. Okulickiego - przyp. red.], w którym przepracowałam 20 lat. Nadal pracuję w kulturze. Bardzo miło jest robić to, co się kocha robić. Taniec, piosenka i muzyka towarzyszyły mi od wczesnych lat życia i będą mi towarzyszyć do końca życia - powiedziała Lucyna Durał po otrzymaniu nagrody.

W kategorii "twórca" nagrodę zdobył artysta-malarz Ryszard Kryński. "Malarstwem zajmuje się od 30 lat. Swoje wystawy prezentuje zarówno w kraju jak i za granicą. Bierze udział w lokalnych wystawach oraz przeglądach twórczości. Często daruje swoje prace na aukcje charytatywne. Jest twórcą niezależnym, nie ulega modom i trendom" - brzmiało uzasadnienie nagrody.

Jedna z prac Ryszarda Kryńskiego

Ryszard Kryński jest rodowitym krośnianinem, obecnie mieszka w Krościenku Wyżnym. Jego dzieła są bardzo charakterystyczne - przedstawiają metafizyczne, często groteskowe i ironiczne sceny zawierające takie elementy jak: kobiece akty, kaczki, grajkowie, globusy i inne.

- To dla mnie duże zaskoczenie i piękne wyróżnienie - powiedział artysta po odebraniu nagrody.

W kategorii "pracownik samorządowych jednostek organizacyjnych i szkół artystycznych" nagrodę otrzymała Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła. "Ściśle związana z życiem kulturalnym miasta. Jest autorką wielu wydawnictw o tematyce regionalnej. Pomysłodawczyni i organizatorka sesji naukowych poświęconych zabytkom Krosna i okolic oraz Ogólnopolskiego Biennale Fotografii, a także Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna"." - brzmiał werdykt.

- Chciałabym tę nagrodę zadedykować zmarłemu kilka dni temu panu Józefowi Cisowskiemu [był głównym założycielem Muzeum Rzemiosła w Krośnie - przyp. red.]. Byłam bardzo młoda, gdy mi zaufał i zaproponował na stanowisko dyrektora tworzącego się muzeum. Praca w muzeum pozwoliła mi wymyślać, tworzyć i realizować wiele pomysłów - powiedziała Ewa Mańkowska po odebraniu nagrody.

- Jest to chyba najważniejsza nagroda. W ubiegłym roku otrzymałam nagrodę marszałka województwa podkarpackiego, ale ta nagroda jest dla mnie ważniejsza i bardziej wzruszająca, ponieważ działam w Krośnie - dodała.

Nagrodzeni otrzymali środki finansowe. Była to już piąta edycja konkursu.

Komentuje Piotr Przytocki - prezydent Krosna
- Kultura jest ważna dla rozwoju miasta. Ona tworzy jego wizerunek i klimat. To powoduje, że ludzie chcą w nim żyć i do niego przyjeżdżać. Żeby temu wszystkiemu sprostać i osiągnąć wysoki poziom życia kulturalnego i artystycznego, potrzebni są ludzie - ludzie zaangażowani, ludzie pełni inspiracji, pomysłów, wiedzy. Dlatego takich ludzi doceniamy.

Podczas Jarmarku Krośnieńskiego rozstrzygnięto także konkurs na nowy wzór koszulki promocyjnej miasta. Zwycięzcą została Katarzyna Bigoś, która zaproponowała, aby na koszulkach znalazł się wizerunek krasnoludków i hasło promocyjne Krosna "Kochajmy Krosnoludki".

Ten wzór promocyjnej koszulki Krosna wygrał konkurs

- Koszulka sprawdziła się jako nośnik reklamowy. Na targach turystycznych w Warszawie ludzie zwracali uwagę na hasło i pytali się gdzie to Krosno leży - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Jarmark Krośnieński, podczas którego przyznano nagrody i rozstrzygnięto konkurs, organizowany jest corocznie przez Krośnieński Dom Kultury. Podczas tegorocznego Jarmarku odbyło się szereg imprez, m.in.: parada bajek, kiermasz twórczości artystycznej, występy młodzieżowych zespołów tanecznych, występ kabaretu Rak oraz koncert zespołu Pod Budą. Przez krośnieński Rynek przewinęło się kilka tysięcy osób.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)