Młodzi obudzą Krosno. Potrzebne są tylko fajne pomysły

Mirella i Janka zbudowały biblioteczkę z książkami o klimacie, a Melania wraz ze swoimi znajomymi zorganizowała wydarzenie, na którym każdy mógł zaprezentować swój muzyczny talent. Teraz kolejne młode osoby mogą realizować fajne pomysły. Ruszył nabór do piątej edycji "ObudźMY Miasto!".
W ciągu czterech edycji "ObudźMY Miasto!" zrealizowano kilkadziesiąt inicjatyw
Artur Michelis

To pierwsza taka biblioteczka w Krośnie. Znajduje się w Centrum Aktywności Młodzieży i można w niej wypożyczyć książki poświęcone klimatowi i ekologii. Na pomysł jej stworzenia wpadły trzy nastolatki: Mirella, Janka i Monika, które chciały zainteresować mieszkańców edukacją klimatyczną. Oprócz tego zorganizowały konkurs literacki na utwory związane z ekologią. – Podkreślały, że udział w programie nauczył ich zarządzania swoim czasem – mówi Agata Warywoda, specjalistka ds. rozwoju w BWA Krosno i koordynatorka piątej edycji "ObudźMY Miasto!".

Także Karolowi i Zuzie, uczniom jednej z krośnieńskich szkół udało się zrealizować pomysł, który dotyczy trudnego tematu – neuroatypowości. To z inicjatywy nastolatków zostały zorganizowane spotkania z psycholożką, która tłumaczyła jak funkcjonują osoby neuroatypowe - np. w spektrum autyzmu lub z ADHD. Skorzystali przede wszystkim rodzice takich dzieci. Można było też wziąć udział w warsztatach, na których tworzono zabawki antystresowe.

Melania Gnap jest uczennicą Szkoły Muzycznej w Krośnie. Razem ze szkolnym kolegą oraz innymi znajomymi z Krośnieńskiej Rady Młodzieży zorganizowała Krośnieński Dzień Muzyki. To wydarzenie o charakterze talent show było skierowane do osób, które śpiewają lub grają na instrumencie i chcieliby się zaprezentować przed szerszą publicznością.

Jeden z występów na Krośnieńskich Dniach Muzyki
Artur Michelis

- Nie było podziału na kategorie, po prostu każdy, kto chciał wystąpić, mógł pokazać swój muzyczny talent na deskach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Naszym celem było pokazanie osób, które nie mają się gdzie zaprezentować – mówi Melania Gnap i już zapowiada kolejną edycję wydarzenia.

Rusłan i Daniel, uczniowie Kopernika interesują się programowaniem i postanowili zainteresować nim swoich rówieśników. Przeprowadzili więc zajęcia z podstaw robotyki i programowania w sali komputerowej BWA. – Młodzież, która uczestniczyła w zajęciach, chciała jeszcze więcej, więc sądzę, że będzie to kontynuowane – mówi Agata Warywoda.

Na zajęciach z programowania i robotyki
Damian krzanowski

Korzyści dla młodych

Wszystkie te inicjatywy nie powstałyby, gdyby nie "ObudźMY Miasto!". Program jest realizowany w Krośnie od 2021 roku. Wspiera młodzież w realizacji różnych pomysłów: kulturalnych, sportowych, edukacyjnych, społecznych, w tym także takich, które dotyczą naprawdę trudnych tematów. Celem jest nie tylko ożywienie Krosna i zaangażowanie mieszkańców do różnych wydarzeń, ale również wzbudzenie w młodzieży poczucia, że mają wpływ na swoje miasto.

Najbardziej podobało mi się przygotowywanie naszego wydarzenia. Czułam satysfakcję, że nasza inicjatywa się udała, a widowni i występującym się podobało. Program daje dużo możliwości osobom, które mają pomysły na jakieś inicjatywy i chcieliby je zrealizować, a nie mają funduszy. Dzięki niemu zdobywa się też doświadczenie –  mówi Melania Gnap.

- Dzięki programowi jeszcze raz przekonałam się w tym, że bardzo lubię pracę z ludźmi. To mi daje moc i miłość do życia - dodaje Zoia, także jedna z uczestniczek "ObudźMY Miasto!".

W ostatniej edycji udało się zrealizować 12 pomysłów. Na to, że jest to bardzo potrzebny program zwracają uwagę Ewelina Jurasz, dyrektorka BWA w Krośnie, które jest inicjatorem tego programu oraz koordynatorka piątej edycji Agata Warywoda.

- Poprzez "ObudźMy Miasto!" pragniemy nie tylko ożywiać Krosno i  inspirować młode osoby do działania, ale także wzmacniać w nich wiarę we własny potencjał. Wiemy, że mogą tworzyć przestrzeń, w której chcą żyć - dziś i w przyszłości - tłumaczy Ewelina Jurasz.

- To jest bardzo potrzebny program. Uczy młodzieży samodzielności, odwagi, sprawczości, kontaktów z dorosłymi i załatwiania różnych spraw w urzędzie. Dzięki niemu odkrywają, w czym są dobrzy. W przyszłości będą się spełniać w innych rzeczach, ale też wspominać, że początkiem tego, co robią, było Krosno i "ObudźMY Miasto!" – mówi Agata Warywoda.

Ruszył nabór

Do 17 kwietnia (godz. 24:00) trwa nabór do piątej edycji "ObudźMY Miasto!". Swój udział mogą zgłosić osoby w wieku od 13 do 25 lat, które mieszkają lub uczą się w Krośnie. Mogą uzyskać dofinansowanie do 3 tys. zł, które zapewnia Urząd Miasta Krosna. Czekają też na nie warsztaty, które nauczą ich, jak realizować różne inicjatywy. Mają również zapewnione wsparcie mentora, a dla chętnych odbędą się indywidualne sesje tutoringowe (od 6 do 10 spotkań).

Wyjątkowe wspomnienia, nowe przyjaźnie, zdobyte doświadczenie - m.in. to młodzi ludzie wynoszą z programu
Damian Krzanowski

- Tutoring to metoda indywidualnej pracy, której celem jest wspieranie podopiecznego w rozwijaniu potencjału, talentów oraz kompetencji miękkich. Tutoring czerpie m.in. z psychologii pozytywnej, pomaga osiągać cele - mówi Agata Warywoda.

Aby wziąć udział, wystarczy zebrać grupę (min. 2-osobową) i wypełnić formularz. Wybranych zostanie minimum 10 pomysłów. A tak przedstawia się harmonogram programu:

  • do 17.04 - przyjmowanie zgłoszeń
  • 25.04 - ogłoszenie wyników
  • 25.04 - 31.05 - warsztaty wspierające w realizacji inicjatyw (warsztaty planowane są w terminie 30 kwietnia, 8 maja i 15 maja)
  • 1.05 – 30.09 - czas na realizację inicjatyw
  • 9-10.10 - uroczyste podsumowanie programu podczas wydarzenia "Youth CAMp".

 Ze szczegółowym opisem programu i zasad można się zapoznać w regulaminie. Można też śledzić fanpage "ObudźMY Miasto!" lub Instagram.

PARTNERZY INICJATYWY:
  • Partnerem Biura Wystaw Artystycznych w ramach V edycji programu “ObudźMY Miasto!” jest ORLEN.
  • V edycja “ObudźMY Miasto!” jest realizowana przy pomocy finansowej Miasta Krosna.
  • Patronat Honorowy: Podkarpacki Kurator Oświaty - Pani Dorota Nowak-Maluchnik.
  • Patronat medialny: Krosno24.pl, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów. 
ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
kurnachata
29.03.2025 14:09

Tak, to znany od ponad 20 lat problem że urząd Miasta wspiera tylko szkoły i młodzież, zamiast wspierać inwestorów z zewnątrz chcących postawić tutaj swoje placówki produkcyjne. Po czym zaktywizowana mocno młodzież po szkole średniej wyjeżdża na zachód europy i buduje dobrobyt Francji, Hiszpani, Niemiec bo może Angli już nie, bo wyszli z Unii za pomocą BREXIT.

kurnachata
na forum od listopada 2017
4196k
29.03.2025 11:23

"To jest bardzo potrzebny program. Uczy młodzieży samodzielności, odwagi, sprawczości, kontaktów z dorosłymi i załatwiania różnych spraw w urzędzie. Dzięki niemu odkrywają, w czym są dobrzy.".

Poznawanie siebie i uczenie się sprawczości jest rzeczywiście potrzebne, ale do obudzenia miasta potrzebne są pieniądze z własnych przedsiębiorczości w Krośnie. Przykładowo, młodzi ludzie z Kopernika umieją pięknie programować sterowniki? Super, ale to za mało. Te umiejętności trzeba socjalizować, czyli umieć sprzedawać. Do tego będą potrzebne własne firmy i w Krośnie. Jeśli te wszystkie warunki będą spełnione, Krosno się obudzi. Jeśli choć jeden warunek nie będzie spełniony - nic z tego nie będzie (albo talenty się rozproszą albo rozjadą poza Krosno).

4196k
na forum od stycznia 2018
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)