"Krosno to My". Młodzi ponownie obudzili miasto swoimi pomysłami

Sukces pierwszej edycji programu „ObudźMy Miasto!” sprawił, że w tym roku młodzi ludzie postanowili zrealizować kolejne pomysły na „ożywienie” Krosna. W kilkudziesięciu wydarzeniach uczestniczyło około 1,5 tys. osób. Młodzież oprócz koncertów i festiwali przygotowała też ważne społecznie akcje, takie jak ratowanie boiska na Tysiąclecia czy walka z ubóstwem menstruacyjnym.
"ObudźMy Miasto!" to program, dzięki któremu młodzież zrealizowała kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych i społecznych
Konrad Wołczański

„ObudźMy Miasto!” to program, dzięki któremu młodzież przy wsparciu Biura Wystaw Artystycznych może realizować ważne dla nich kulturalne i społeczne inicjatywy. Mają one pozytywny wpływ na życie naszego miasta. Zachęcają zarówno młodych, jak i starszych mieszkańców do uczestnictwa w wydarzeniach, sprawiając, że nasze miasto zaczyna ożywać.

Na tegorocznych wydarzeniach frekwencja okazała się większa. Sądzę, że hasło „ObudźMy Miasto!” stało się bardziej rozpoznawalne wśród krośnian, a to przełożyło się na ich sporą obecność – mówi Alicja Menet, koordynatorka programu.

Alicja Menet po razu drugi była koordynatorką programu "ObudźMy Miasto!". Pomimo ogromu pracy, ta funkcja sprawia jej mnóstwo satysfakcji 
Konrad wołczański

Jednak zaangażowanie kulturalne i społeczne mieszkańców Krosna to niejedyny cel „ObudźMy Miasto!”. Bardzo dużo zyskuje sama młodzież, która nie tylko realizuje swoje pomysły, ale także uczy się cierpliwości, regularności, samodyscypliny, pracy w grupie, kreatywnego myślenia, marketingu i finansów. Tej wiedzy nabiera w trakcie warsztatów, które pomagają w przygotowaniu inicjatyw.

- Bez względu na to, czego dotyczą inicjatywy, ale jeśli wynikają z wewnętrznej potrzeby działania, którą w młodzieży rozbudzamy, to wierzę, że ci młodzi ludzie będą chcieli z Krosnem związać swoją przyszłość  – mówi Ewelina Jurasz, dyrektorka BWA Krosno.

Co się udało?

Podsumowanie drugiej edycji odbyło się w poniedziałek (19.09) w Regionalnym Centrum Kultury Pogranicza. Około 50 osób zrealizowało siedem inicjatyw i blisko 30 wydarzeń z nimi związanych. Koncerty, turnieje, wykład, festiwale i akcje społeczne odbywały się na wakacjach.

Wśród nich dwa zasługują na wyróżnienie. Pierwszym był turniej piłkarski „Of The Kort” zorganizowany na boisku na osiedlu Tysiąclecia, który od pewnego czasu był źródłem sporu między mieszkańcami. Pisaliśmy o tym tutaj. - Dzięki temu projektowi zmieniliśmy nastawienie wielu ludzi do naszej pasji i tego miejsca – mówi Remigiusz Matejićka, który po realizacji inicjatywy dostał propozycję przystąpienia do Rady Osiedla jako przedstawiciel młodzieży z osiedla. Remigiusz już myśli o kolejnej edycji turnieju.

Drugą taką inicjatywą był „(o)Kres ubóstwa menstruacyjnego” zorganizowany przez trzy osoby: Zuzannę Jurasz, Karmel Kreslins i Łucję Kanię. Dzięki nim w toaletach kilku instytucji w Krośnie pojawiły się środki higieny menstruacyjnej. - Dotychczas rozdaliśmy już ponad 1000 podpasek i ponad 700 tamponów – mówi Zuzanna. Więcej o tej inicjatywie pisaliśmy tutaj.

Oprócz tego po raz drugi na Krosno VisualArt Festival zaprosiła mieszkańców grupa filmowa ViArt (pisaliśmy o niej tutaj). – Podczas naszego festiwalu filmowego pokazywaliśmy filmy zrealizowane przez pasjonatów z całej Polski. Była to szansa na przedsykutowanie ich dzieł z publicznością. Przy tej okazji poznaliśmy mnóstwo młodych twórców – mówił Nikodem „Pikczers” Wróbel, członek grupy.

W ramach programu zorganizowano również koncerty, m.in. muzyki filmowej i wiolonczelowy. Z inicjatywy Alicji Menet pod Muzeum Rzemiosła przez wakacje odbywało się muzykowanie, które promowało lokalnych artystów.

Ostatnią inicjatywą był wykład Joanny Ostrowskiej „Oni. Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej”. Pomysł wydarzenia wyszedł od Róża Kasprzyckx, o którym pisaliśmy tutaj.

Podczas tej edycji młodym w realizacji ich zamierzeń pomagali: Zuzanna Kania, Wioletta Malinowska, Adrian Krzanowski, Agnieszka Kaszczyszyn, Przemek Polański i Damian „Piórko” Ziemba. - Wspierali młodzież, podpowiadali co i jak robić, znajdowali sposoby, aby realizować ich pomysły – mówi Alicja.

Kolejna edycja przed nami

Praca przy programie bywa wyczerpująca. – Wymaga ona dużego zaangażowania, ale przynosi też satysfakcję. Mimo ogromnego zmęczenia cieszy widok uśmiechniętych ludzi, którzy doceniają to, co robimy. To sprawia, że trudności przestają mieć znaczenie – mówi Alicja Menet.

Program „ObudźMy Miasto!” doczekał się pozytywnego odbioru nie tylko ze strony mieszkańców, ale również włodarzy Krosna. - Było was widać w mieście i widać było zainteresowanie tymi projektami – mówił na gali Piotr Przytocki, prezydent Krosna i zachęcał: - Każdy pomysł, który rozwija miasto, będę wspierał, więc nie wahajcie realizować swoich marzeń i pomysłów.

Gala podsumowująca drugą edycję odbyła się w RCKP w Krośnie. Na zdjęciu wręczanie upominków tutorom i tutorkom, którzy wspierali młodzież w realizacji ich pomysłów
Kacper krzanowski

- Te inicjatywy wpiszą się w całokształt działalności w mieście. Możemy śmiało patrzeć w przyszłość, bo młodzież, która w tym mieście jest, zadba o to, żeby Krosno było obudzone i żeby jak najwięcej się działo – mówi Robert Hanusek, który reprezentował Radę Miasta.

Kolejną edycję na 2023 rok zapowiedziała Ewelina Jurasz. – Jest jeszcze szansa na realizację swoich inicjatyw w kolejnych edycjach, więc warto spróbować swoich sił.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
trw_krosno
22.09.2022 07:30

Z przyjemnąścią czyta się o inicjatywach i działaniu młodych ludzi z Krosna. Młodzi potrafią, są bardzo kreatywni.

Pozwólmy IM działać i wspierajmy we wszystkich ICH projektach.

BRAWO WY! Serdecznie pozdrawiam. KD

trw_krosno
na forum od stycznia 2018
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)