Program „ObudźMy Miasto!” w Krośnie jest organizowany od dwóch lat. Jego głównym celem jest stworzenie możliwości zrealizowania inicjatyw przez młodych ludzi, które przyczyniają się do kulturowego, edukacyjnego i społecznego rozwoju miejskiej społeczności.
- W tym roku przed nami trzecia edycja, która wspiera młodych i ich głos w Krośnie, aby mogli tworzyć miasto według swojej wizji i pomysłu. Aby jak najbardziej sprzyjało ono młodym i było tworzone właśnie przez nich – zapewnia Alicja Menet, jedna z koordynatorek.
W tym roku zwiększono kwotę dofinansowania. Grant na jedną inicjatywę będzie mógł maksymalnie wynieść 3 tys. zł. W programie mogą wziąć udział osoby w wieku od 13 do 25 lat, które muszą stworzyć przynajmniej dwuosobowe grupy. Muszą być też mieszkańcami Krosna lub uczniami krośnieńskich szkół i uczelni.
Dla osób, które wciąż szukają inspiracji na własną inicjatywę lub projekt, zostaną zorganizowane w kwietniu warsztaty design thinking. – Pomogą w wymyśleniu kreatywnych pomysłów, które później młodzi będą mogli zgłosić do programu – tłumaczy Alicja.
Zmieni się też formuła warsztatów przygotowujących dla uczestników naboru. –W tym roku będzie to trzydniowy zjazd, w trakcie którego uczestnicy będą się uczyć, integrować i poznawać lokalne instytucje kultury – Biuro Wystaw Artystycznych, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Rzemiosła, Etnocentrum czy Krośnieńską Bibliotekę Publiczną.
Dla osób, które nie chcą realizować inicjatyw, ale chciałyby uczestniczyć w programie, przygotowano rozwiązania w postaci wolontariatu lub promocji programu w mediach społecznościowych.
– Dajemy szansę młodym ludziom na poznanie naszego działania oraz organizacji programu i różnych inicjatyw od środka. Nie jest to zobowiązujące, mogą w każdej chwili zrezygnować. Ale takie udzielanie się może sprawić, że w przyszłości sami stworzą własną inicjatywę bądź zainteresują się taką działalnością – mówi Bartosz Dylewski, koordynator do spraw wolontariatu.
Aby zostać wolontariuszem w programie, wystarczy skontaktować się z organizatorami.
– Chcemy też stworzyć zespół promocyjny, który będzie się składał z młodych osób. To one będą decydowały o tym, w jakich sposób będą przekazywane informacje o programie i inicjatywach odbiorcom, np. w mediach społecznościowych - tłumaczy Gabriela Smyka, koordynatorka do spraw promocji i kultury.
W trakcie wernisaży, pokazów mody czy innych artystycznych spotkań będzie możliwość posłuchania lokalnych wykonawców. - Pragniemy wspierać młodych artystów i muzyków - dodaje Gabriela.
Zgłoszenia do programu należy dokonać za pomocą formularza online, w którym trzeba opisać plan wykorzystania grantu. Regulamin jest dostępny tutaj. Wnioski będzie oceniać komisja konkursowa, składająca się z osób niezwiązanych z programem.
do 30.04 – nabór
kwiecień - warsztaty z metody Design Thinking
19.05-21.05 - warsztaty przygotowujące „PoznajMY się w Krośnie”
19.05 – 30.09 - wsparcie tutorskie
1.06 – 30.09 – realizacja inicjatyw
23 czerwca - start muzykowań
po zakończeniu inicjatyw - Gala Podsumowanie III edycji Programu
Wybrane pomysły zostaną przeanalizowane, dopracowane, a na końcu zrealizowane podobnie jak te z lat wcześniejszych. W poprzednich edycjach zrealizowano kilkanaście inicjatyw, m.in. Rolkowisko, Pokaz Mody Różnej, Krosno VisualArt Festival, turniej piłkarski „Of The Kort” czy inicjatywa „(o)Kres ubóstwa menstruacyjnego”. W wydarzeniach wzięło udział tysiące osób, zarówno uczestników, jak i odbiorców. Było mnóstwo emocji, pozytywnej energii i poczucia, że młodzi mogą ożywić Krosno.
Młodych wspierają Urząd Miasta Krosna, BWA i Fundacja GraTy. Uczestnictwo jest bezpłatne. Działania programu można śledzić na Facebooku.
Dwa festiwale w europie, organizowane dla młodzieży, warto zobaczyć i porównać, bo różnią się znacznie, oficjalne trailery.
polandrock- www.youtube.com/watch?v=Mp4e_ZYJvoo
intents - www.youtube.com/watch?v=F8KtE6TGrq0
Fundacja GraTy to ta sama która obkleja wszystkie słupy oświetleniowe i całą okolicę zanieczyszczając miasto? Gdzie jest Straż Miejska, i co na to Urząd Miasta? Przecież miasto powinno ich zmusić żeby oczyścili przestrzeń publiczną ze swoich vlepek
Tego miasta już nic nie obudzi. Niestety.
Miasto ok. 30 aptek i żadnego porządnego klubu muzycznego, po zakończeniu lokalnej edukacji albo od razu grupa inwalidzka, albo trzeba wyjeżdzać za pracą. Źle skomunikowane, nawet lokalnie, bez perspektyw (z paroma sezonami w elicie żużlowej, do czasu kiedy Rzeszow i Tarnów się nie podniosą).
14-latku obudź miasto... Spróbuj, bo władze miasta nie potrafią...