Tomasz Tatrzański z Wisłokiem jest związany od dziecka. Często spaceruje lub biega w okolicy rzeki. Widząc zaśmiecone brzegi w 2011 roku rozpoczął akcję, którą organizuje do dzisiaj. „Czysty Wisłok” to inicjatywa, która mieszkańców Krosna zachęca wiosną i jesienią do sprzątania nadbrzeży.
Mogą w niej wziąć udział osoby w różnym wieku: dorośli, osoby starsze oraz młodzież i dzieci. Każde spotkanie kończy się zebraniem kilkudziesięciu worków wypełnionych szkłem, opakowaniami, foliami, starymi ubraniami, różnymi drobiazgami. Nieraz znajdowano również śmieci sporych rozmiarów: opony, elementy samochodów, beczki, dywany, a nawet telewizory.
W tym roku pierwsza akcja odbyła się w kwietniu. Brzegi sprzątało wtedy około 40 osób. Wśród wolontariuszy byli też uchodźcy z Ukrainy, którzy w ten sposób chcieli odwdzięczyć się krośnianom za pomoc. Ochotnikom udało się zebrać około 80 worków odpadów na różnych odcinkach rzeki, m.in. w okolicach mostów przy ul. Okrzei, Konopnickiej i Asnyka, a także przy ujściu Lubatówki. Pisaliśmy o tym tutaj.
Na razie nie wiadomo, które dokładnie fragmenty będą sprzątane w najbliższą sobotę (22.10). – Zachęcam mieszkańców do zgłaszania wybranych odcinków rzeki, które chcieliby posprzątać. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, będziemy też sprzątać w wodzie, dlatego proszę o zabranie nie tylko rękawiczek i gumowych butów, ale również woderów – mówi Tomasz Tatrzański.
Akcja rozpocznie się o godzinie 9:00, potrwa do 12:00. Uczestnicy spotkają się za halą widowiskowo-sportową koło siłowni. Tym, którzy będą chcieli sprzątać w innym miejscu niż okolice hali, pan Tomasz dowiezie worki na śmieci w wyznaczone miejsca, a później je odbierze.
Pomysł na to, żeby wolontariusze sami wybierali fragmenty rzeki do posprzątania, narodził się w czasie pandemii, kiedy nie można było przebywać w większych skupiskach ludzi. Krośnianin zauważył wtedy, że mieszkańcy chętnie porządkują miejsca, w pobliżu których mieszkają lub je odwiedzają.
Po posprzątaniu na ochotników będzie czekał mały poczęstunek. Worki jak co roku zapewni Urząd Miasta, a odbierze MPGK. Z organizatorem można kontaktować się pod numerem tel. 608 527 616.
Ta akcja powinna zostać jakoś wyróżniona przez UM. Chylę czoła wszystkim zaangażowanym.