wybory 2024

Przytocki przedstawił swój program. Oto jego wizja Krosna 2024-29

Piotr Przytocki - prezydent Krosna, który stara się o ponowny wybór na tę funkcję - oraz jego kandydaci na radnych przedstawili obszerny program wyborczy. Jeśli wygrają wybory (7.04), oto czego można się spodziewać w Krośnie w latach 2024-2029.
Adrian Krzanowski
Konferencja prasowa Piotra Przytockiego i jego komitetu w sprawie programu wyborczego odbyła się w poniedziałek (25.03) w Pałacu Polanka
Damian Krzanowski

Piotra Przytockiego przedstawiać zbytnio nie trzeba, bo od 22 lat (to już 1/3 jego życia) rządzi niepodzielnie miastem. Kto jednak chce sobie przypomnieć, jak bardzo zmienił Krosno, może przejrzeć archiwum portalu. Patrząc na ręce władzy na bieżąco prowadzimy kronikę zmian w mieście od 2002 roku: krosno24.pl/archiwum.

W oficjalnym podsumowaniu jego działań jest jedna liczba, która robi wrażenie: administracja Przytockiego ze wsparciem jego radnych zrealizowała 1000 inwestycji na łączną kwotę 1 miliard 400 mln zł.

Przytocki jest znany z tego, że raczej nie rzuca słów na wiatr. Na przykład, jego program wyborczy z 2018 roku został zrealizowany w dość dużym zakresie. Można to sprawdzić tutaj.

Od lewej: Hanna Wajda-Lawera, Grzegorz Rachwał, Anna Galert - kandydaci do Rady Miasta. Po prawej Marek Winiarski z TVP
damian krzanowski

Przyglądamy się zatem szczegółowo jego planom na kolejne 5 lat, aby każdy mieszkaniec miał świadomość, co go czeka, jeśli wizję prezydenta po raz kolejny podzieli większość wyborców.

W bardzo szczegółowym i wszechstronnym programie wyborczym są zarówno kwestie dotyczące seniorów, jak i młodzieży. Są też wielkie inwestycje (drogi, kolej, mieszkania), jak i te pomniejsze, ale społecznie użyteczne (schronisko dla zwierząt, nowe centrum kultury). Nie brakuje też propozycji związanych z kulturą, rekreacją i zielenią (np. nowy park). Zwrócił też uwagę na bezpieczeństwo w kontekście wojny w Ukrainie (podziemny schron, który na co dzień może pełnić rolę parkingu).

Co ważne, wszystkie te propozycje wpisują się w Strategię Miasta, nie są więc oderwane od zdiagnozowanych problemów i potrzeb (o tym często zapominają inne komitety wyborcze przedstawiając pojedyncze pomysły, które są dalekie od realizacji celów strategicznych Miasta). Strategię Miasta do roku 2030 przedstawiliśmy tutaj.

Jedyną rzeczą, jaką można mu zarzucić, to niechęć lub brak innowacyjnych pomysłów do efektywnego i systemowego "ożywiania" Rynku, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Program wyborczy

Podnoszenie jakości życia w Krośnie

Wysoka jakość życia w mieście determinuje decyzje o osiedleniu się w nim. Wygodne życie, w zdrowym otoczeniu, z dostępem do wartościowych atrakcji będzie jednym z naszych priorytetów.

Piotr Przytocki o budowie schroniska dla zwierząt:

O walce ze smogiem mówią Adam Charzewski (kandydat na radnego) oraz Piotr Przytocki:

Od lewej: Marcin Niepokój, Dominika Biernacka, Adam Charzewski - kandydaci do Rady Miasta. Po prawej: Piotr Przytocki - prezydent, który stara się o reelekcję
damian krzanowski

Polityka społeczna - seniorzy

Edukacja

Program komitetu wyborczego "Samorządne Krosno Piotra Przytockiego" to szczegółowy plan, który jest także realizacją Strategii Miasta na kolejne lata
damian krzanowski

Przedsiębiorcy

Im więcej dochodowych firm, tym bogatsze miasto. Dlatego w dalszym ciągu wspierać będziemy zarówno firmy inwestujące w Krośnie, jak też początkujących przedsiębiorców. Dalsza dynamika rozwoju Krosna zależeć będzie od nowych innowacyjnych firm, dlatego chcąc przyciągnąć nowych inwestorów:

Kultura

Hanna Wajda-Lawera (kandydatka na radną) o propozycjach w sferze kultury:

Piotr Przytocki o pomysłach na zagospodarowanie dawnego Pałacu Kaczkowskich na nowe centrum kultury:

Hanna Wajda-Lawera - kandydatka na radną
damian krzanowski

Mieszkalnictwo a zatrzymanie tendencji spadku liczby mieszkańców

Stworzymy lepsze warunki do osiedlania się i zamieszkania w Krośnie. Mamy przygotowane plany powstania nowego osiedla mieszkaniowego. Do pracy w Krośnie dojeżdża codziennie około 17 000 osób. Jeśli będą mieli dobrą ofertę do osiedlenia się w Krośnie, zastanowią się, czy nie warto zostać jego mieszkańcem.

O budowie nowych mieszkań mówią Dominika Biernacka (kandydatka na radną) oraz Piotr Przytocki:

Infrastruktura

Grzegorz Rachwał (kandydat na radnego) i Piotr Przytocki o inwestycjach lotniskowych:

Grzegorz Rachwał - obecny radny oraz kandydat na radnego kolejnej kadencji
damian krzanowski

Bezpieczeństwo

Grzegorz Rachwał (kandydat na radnego) o planach w zakresie bezpieczeństwa:

Piotr Przytocki o budowie parkingu podziemnego, który pełniłby także rolę schronu:

Zielone miasto

Dbanie o zieleń w mieście i rozszerzanie zagospodarowanych, funkcjonalnych obszarów zielonych jest naszym oczkiem w głowie. Wykorzystamy potencjał miasta i jego mieszkańców w powiększeniu obszarów zielonych w Krośnie.

O tym wydarzeniu mówi Adam Charzewski (kandydat na radnego):

Dyskusja dziennikarza portalu z Piotrem Przytockim o "zazielenianiu" miasta:

Marcin Niepokój i Dominika Biernacka - kandydaci do Rady Miasta
damian krzanowski

Inwestycje wypracowujące oszczędności

Poszukiwać będziemy oszczędności poprzez dążenie do samowystarczalności energetycznej miasta i energooszczędności obiektów, wykorzystując nowoczesne narzędzia informatyczne i środki z KPO.

Marcin Niepokój (kandydat na radnego) o polityce energetycznej Miasta:

Piotr Przytocki o pomyśle przeniesienia Urzędu Miasta z ul. Lwowskiej na Bieszczadzką:

Młodzież szkolna

Piotr Przytocki może być prezydentem Krosna jeszcze jedną kadencję (5 lat)
damian krzanowski

Co z "ożywianiem" Rynku

Konferencja prasowa Piotra Przytockiego i jego kandydatów na temat programu trwała stosunkowo długo, bo aż 1,5 godziny. Był też czas na pytania dziennikarzy, również te trudne. Kandydat punkt po punkcie starał się rozwiewać wątpliwości (piszemy o tym nie bez powodu, bo np. Prawo i Sprawiedliwość w ogóle nie zaprosiło redakcji portalu na jakąkolwiek swoją konferencję, uciekając od pytań Krosno24).

Jedną z trudniejszych kwestii omawianych na konferencji Piotra Przytockiego była sprawa tzw. ożywiania Rynku. To temat, który został zaniedbany przez władze miasta w ostatnich latach. Trzeba jednak rzetelnie przyznać, że pandemia, trudne warunki gospodarcze (szczególnie dla gastronomii) oraz zmiany społeczne w sposobie robienia zakupów nie pomagały w rozwiązaniu problemu.

Mieszkańcy widzą to gołym okiem: - Mamy ładny Rynek, ale pusty – przyznają często. Niemalże wszystkie komitety wyborcze mają na to "gotowe" rozwiązania w swoich programach: "ożywimy Rynek", "chcemy bezpłatnych parkingów", "będziemy robić cykliczne imprezy" itp.

A co na to Przytocki? – To się dzieje, tylko małymi krokami – twierdzi i wymienia inwestycje w kamienice: Rynek 5 i 6 (wspólny projekt Miasta i PANS, pisaliśmy o tym tutaj), Blich 1 (będzie tam siedziba Muzeum Rzemiosła, pisaliśmy o tym tutaj), czy dotacje na renowacje prywatnych budynków zabytkowych.

- Nie zgadzam się, że ożywiane Rynku to tylko kamienice. Chodzi o to, żeby tam wprowadzić życie – zwróciłem uwagę i przypomniałem, że w 2016 roku zrealizowałem innowacyjne przedsięwzięcia społeczne takie jak Dzień Grilla, Dzień Deserów czy Noc Zakupów. - Gdybyśmy takie wydarzenia organizowali systematycznie, byłby to już samograj - argumentowałem. Ale prezydent sukces 2016 roku szybko spacyfikował.

Dzień Grilla (13.07.2016):

Noc Zakupów (29.07.2016):

Tłumaczyłem też prezydentowi, że konkretna oferta może przyciągnąć na Rynek mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego (to potencjał ok. 150 tysięcy mieszkańców). Przytocki uważa jednak, że "lokalsi" nie są odpowiednią grupą docelową: - Krosno powinno przyciągać turystów. Chcemy, aby w Krośnie turysta spędził przynajmniej jedną dobę korzystając z noclegu i licznych atrakcji – uważa.

Dyskusji kandydata na prezydenta i dziennikarza Krosno24 na ten temat można wysłuchać tutaj:

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: