Przytocki przedstawił swój program. Oto jego wizja Krosna 2024-29
Piotr Przytocki - prezydent Krosna, który stara się o ponowny wybór na tę funkcję - oraz jego kandydaci na radnych przedstawili obszerny program wyborczy. Jeśli wygrają wybory (7.04), oto czego można się spodziewać w Krośnie w latach 2024-2029.
AdrianKrzanowski
Konferencja prasowa Piotra Przytockiego i jego komitetu w sprawie programu wyborczego odbyła się w poniedziałek (25.03) w Pałacu Polanka
Damian Krzanowski
Piotra Przytockiego przedstawiać zbytnio nie trzeba, bo od 22 lat (to już 1/3 jego życia) rządzi niepodzielnie miastem. Kto jednak chce sobie przypomnieć, jak bardzo zmienił Krosno, może przejrzeć archiwum portalu. Patrząc na ręce władzy na bieżąco prowadzimy kronikę zmian w mieście od 2002 roku: krosno24.pl/archiwum.
W oficjalnym podsumowaniu jego działań jest jedna liczba, która robi wrażenie: administracja Przytockiego ze wsparciem jego radnych zrealizowała 1000 inwestycji na łączną kwotę 1 miliard 400 mln zł.
Przytocki jest znany z tego, że raczej nie rzuca słów na wiatr. Na przykład, jego program wyborczy z 2018 roku został zrealizowany w dość dużym zakresie. Można to sprawdzić tutaj.
Od lewej: Hanna Wajda-Lawera, Grzegorz Rachwał, Anna Galert - kandydaci do Rady Miasta. Po prawej Marek Winiarski z TVP
damian krzanowski
Przyglądamy się zatem szczegółowo jego planom na kolejne 5 lat, aby każdy mieszkaniec miał świadomość, co go czeka, jeśli wizję prezydenta po raz kolejny podzieli większość wyborców.
W bardzo szczegółowym i wszechstronnym programie wyborczym są zarówno kwestie dotyczące seniorów, jak i młodzieży. Są też wielkie inwestycje (drogi, kolej, mieszkania), jak i te pomniejsze, ale społecznie użyteczne (schronisko dla zwierząt, nowe centrum kultury). Nie brakuje też propozycji związanych z kulturą, rekreacją i zielenią (np. nowy park). Zwrócił też uwagę na bezpieczeństwo w kontekście wojny w Ukrainie (podziemny schron, który na co dzień może pełnić rolę parkingu).
Co ważne, wszystkie te propozycje wpisują się w Strategię Miasta, nie są więc oderwane od zdiagnozowanych problemów i potrzeb (o tym często zapominają inne komitety wyborcze przedstawiając pojedyncze pomysły, które są dalekie od realizacji celów strategicznych Miasta). Strategię Miasta do roku 2030 przedstawiliśmy tutaj.
Jedyną rzeczą, jaką można mu zarzucić, to niechęć lub brak innowacyjnych pomysłów do efektywnego i systemowego "ożywiania" Rynku, o czym piszemy w dalszej części artykułu.
Program wyborczy
Podnoszenie jakości życia w Krośnie
Wysoka jakość życia w mieście determinuje decyzje o osiedleniu się w nim. Wygodne życie, w zdrowym otoczeniu, z dostępem do wartościowych atrakcji będzie jednym z naszych priorytetów.
Zainwestujemy w poprawienie atrakcyjności basenu krytego przy ul. Sportowej.
Poprawimy jakość działania komunikacji miejskiej, inwestując w nowe autobusy elektryczne i ulepszając rozkład jazdy.
Zbudujemy nowe przedszkole przy SP 8.
Będziemy kontynuować budowę i powstanie schroniska dla zwierząt przy ul. Drzymały.
Piotr Przytocki o budowie schroniska dla zwierząt:
Rozbudujemy istniejące ścieżki rowerowe i połączymy je w atrakcyjne szlaki rowerowe [pisaliśmy o tym tutaj].
Podniesiemy atrakcyjność kąpieliska przy ul. Bursaki (basen termalny, dodatkowa zjeżdżalnia) oraz krytego lodowiska (zwiększenie powierzchni tafli lodowej).
Zagospodarujemy zdegradowane tereny pomiędzy ul. Legionów, a rzeką Wisłok (parkingi, miejsca rekreacji).
Będziemy rozwijać ekologiczne formy korzystania z transportu w mieście (ścieżki rowerowe, kolej, komunikacja miejska, parkingi park&ride).
Walka z niską emisją i smogiem będzie pierwszoplanowym zadaniem.
O walce ze smogiem mówią Adam Charzewski (kandydat na radnego) oraz Piotr Przytocki:
Od lewej: Marcin Niepokój, Dominika Biernacka, Adam Charzewski - kandydaci do Rady Miasta. Po prawej: Piotr Przytocki - prezydent, który stara się o reelekcję
damian krzanowski
Polityka społeczna - seniorzy
Powstanie Dzienny Dom Seniora przy ul. Czajkowskiego, Klub 65+, Centrum Zdrowia 75+.
Wsparcie działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Będziemy dofinansowywać i realizować programy profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców oraz opieki wytchnieniowej.
Edukacja
Utrzymamy wysoki poziom kształcenia w szkołach, motywując najlepszych pedagogów i wspomagając uczniów z deficytami.
Rozwijając współpracę z Państwową Akademia Nauk Stosowanych (PANS), wzbogacimy i uatrakcyjnimy zajęcia z młodzieżą i seniorami.
Zwiększymy dopłaty i poprawimy jakość wyżywienia dzieci w szkołach.
Zapewnimy w szkołach branżowych przygotowanie kadr z kompetencjami potrzebnymi na lokalnym rynku pracy. Branżowe Centra Umiejętności, dzięki środkom z KPO pozwolą na kształcenie kadr dla gospodarki na najwyższym poziomie.
Wybudujemy salę gimnastyczną przy SP4 i przy Liceum Kopernika, a także zmodernizujemy stare sale gimnastyczne.
Program komitetu wyborczego "Samorządne Krosno Piotra Przytockiego" to szczegółowy plan, który jest także realizacją Strategii Miasta na kolejne lata
damian krzanowski
Przedsiębiorcy
Im więcej dochodowych firm, tym bogatsze miasto. Dlatego w dalszym ciągu wspierać będziemy zarówno firmy inwestujące w Krośnie, jak też początkujących przedsiębiorców. Dalsza dynamika rozwoju Krosna zależeć będzie od nowych innowacyjnych firm, dlatego chcąc przyciągnąć nowych inwestorów:
Zwiększymy atrakcyjność inwestycyjną Miasta poprzez uzbrojenie 100 ha strefy inwestycyjnej Krosno II [dawne lotnisko w okolicy Łężan - przyp. red.] .
Kultura
Wypracujemy atrakcyjne formy całorocznych, cyklicznych wydarzeń kulturalnych dla osób w każdym wieku. Będziemy wspierali w tym zakresie inicjatywy organizacji pozarządowych.
Korzystając ze środków zewnętrznych, utworzymy Centrum Integracji i Kreatywności, dając mieszkańcom wybór formy spędzania czasu wolnego. Oferta Centrum umożliwi wykreowanie i organizację wydarzeń kulturalnych, społecznych, wystaw, spotkań, szkoleń przez pasjonatów z organizacji pozarządowych z różnych dziedzin.
Reaktywujemy w Centrum klub nawiązujący do legendarnej "Szklanej Groty", proponując mieszkańcom miejsce spotkań i relaksu.
Powołamy do życia Krośnieński Teatr "Vitrum".
Hanna Wajda-Lawera (kandydatka na radną) o propozycjach w sferze kultury:
Piotr Przytocki o pomysłach na zagospodarowanie dawnego Pałacu Kaczkowskich na nowe centrum kultury:
Hanna Wajda-Lawera - kandydatka na radną
damian krzanowski
Mieszkalnictwo a zatrzymanie tendencji spadku liczby mieszkańców
Stworzymy lepsze warunki do osiedlania się i zamieszkania w Krośnie. Mamy przygotowane plany powstania nowego osiedla mieszkaniowego. Do pracy w Krośnie dojeżdża codziennie około 17 000 osób. Jeśli będą mieli dobrą ofertę do osiedlenia się w Krośnie, zastanowią się, czy nie warto zostać jego mieszkańcem.
Zabiegając o zewnętrzne wsparcie finansowe, kontynuować będziemy budowę mieszkań czynszowych, w ramach TBS oraz lokali socjalnych.
Razem z Krajowym Zasobem Nieruchomości stworzymy nowe możliwości budowy mieszkań przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową (SIM).
O budowie nowych mieszkań mówią Dominika Biernacka (kandydatka na radną) oraz Piotr Przytocki:
Infrastruktura
Zakończymy budowę połączeń drogowych z drogą ekspresową S19 i rozpoczniemy budowę obwodnicy wschodniej od ul. Słonecznej do szpitala i obwodnicy północnej pomiędzy ul. Korczyńską i Białobrzeską [o planowanych obwodnicach pisaliśmy tutaj].
Wybudujemy zaprojektowaną drogę od ul. Polnej w stronę ul. Sikorskiego i skomunikujemy nowe tereny mieszkaniowe.
Kontynuować będziemy prace nad budową, bądź renowacją kanalizacji deszczowej oraz retencji wód opadowych w różnych obszarach miasta.
Dzięki wsparciu środkami z UE i porozumieniu z PKP PLK rozwiążemy problemy komunikacyjne na skrzyżowaniach dróg z linią kolejową nr 108 - obniżymy tory kolejowe od ul. Hallera do ul. Grodzkiej [o tych planach pisaliśmy tutaj].
Zadbamy o należyte wykorzystanie linii kolejowej nr 108 do skomunikowania Krosna z Rzeszowem, okolicą i resztą kraju.
Poprzez sukcesywne inwestycje w poprawę infrastruktury lotniska stworzymy nowe możliwości komunikacyjne.
Grzegorz Rachwał (kandydat na radnego) i Piotr Przytocki o inwestycjach lotniskowych:
Grzegorz Rachwał - obecny radny oraz kandydat na radnego kolejnej kadencji
damian krzanowski
Bezpieczeństwo
Przywrócimy do działania miejskie służby Obrony Cywilnej, wspomagające społeczeństwo w sytuacjach kryzysowych.
Zaplanujemy remonty istniejących i budowę nowych 2-funkcyjnych schronów dla mieszkańców krośnieńskich dzielnic i osiedli.
Grzegorz Rachwał (kandydat na radnego) o planach w zakresie bezpieczeństwa:
Piotr Przytocki o budowie parkingu podziemnego, który pełniłby także rolę schronu:
Poprawimy dostępność w budynkach publicznych oraz w infrastrukturze miejskiej.
Zwiększymy bezpieczeństwo pieszych na przejściach przez jezdnie.
Kontynuować będziemy budowę zatok przyszkolnych kiss&ride (pocałuj i jedź).
Zielone miasto
Dbanie o zieleń w mieście i rozszerzanie zagospodarowanych, funkcjonalnych obszarów zielonych jest naszym oczkiem w głowie. Wykorzystamy potencjał miasta i jego mieszkańców w powiększeniu obszarów zielonych w Krośnie.
Zrealizujemy plan rewitalizacji zieleni na Rynku Starego Miasta [pisaliśmy o tym tutaj].
Zaprojektujemy i rozpoczniemy, przy udziale społeczeństwa, budowę parku miejskiego przy ul. Ostaszewskiego i parków kieszonkowych na osiedlach oraz nad rzeką Wisłok i Lubatówką.
Krośnieński Dzień Zieleni połączymy z Wiosennym Kiermaszem Ogrodniczym jako imprezę cykliczną.
O tym wydarzeniu mówi Adam Charzewski (kandydat na radnego):
Kontynuować będziemy sadzenie drzew miododajnych.
Dyskusja dziennikarza portalu z Piotrem Przytockim o "zazielenianiu" miasta:
Marcin Niepokój i Dominika Biernacka - kandydaci do Rady Miasta
damian krzanowski
Inwestycje wypracowujące oszczędności
Poszukiwać będziemy oszczędności poprzez dążenie do samowystarczalności energetycznej miasta i energooszczędności obiektów, wykorzystując nowoczesne narzędzia informatyczne i środki z KPO.
Po uruchomieniu Bloku Energetycznego opalanego wysegregowanymi odpadami energetycznymi pozyskamy tańszy prąd na cele komunalne (do ładowania autobusów elektrycznych, oświetlenia ulicznego) i obniżymy koszt podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Będziemy dążyć do ograniczania uzależnienia miasta od dostawców energii, dzięki projektom Krośnieńskiego Klastra Energii (budowa magazynów energii oraz OZE, systemy zarządzania energią).
Marcin Niepokój (kandydat na radnego) o polityce energetycznej Miasta:
Wypracujemy optymalny system zbiórki odpadów biodegradowalnych od mieszkańców bloków mieszkalnych, co wpłynie na obniżkę kosztów przetwarzania odpadów w Regionalnym Centrum Przetwarzania Odpadów.
Będziemy w dalszym ciągu wspierać mieszkańców w pozyskiwaniu środków na wymianę źródeł ciepła i instalowanie OZE.
Obniżymy koszty obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta i usprawnimy obsługę poprzez skoncentrowanie większości wydziałów w jednym miejscu oraz poprzez upowszechnienie e-usług i wdrażanie narzędzi sztucznej inteligencji.
Piotr Przytocki o pomyśle przeniesienia Urzędu Miasta z ul. Lwowskiej na Bieszczadzką:
Młodzież szkolna
Będziemy rozszerzać ofertę zajęć pozalekcyjnych rozwijającą zainteresowania młodzieży szkolnej, a także zapewnimy zajęcia wyrównawcze dla uczniów z deficytami.
Zwiększymy wsparcie psychologiczne w szkołach.
Utrzymamy bezpłatne treningi z różnych dyscyplin sportowych na MOSiR-ze dla uczniów krośnieńskich szkół.
Centrum Aktywności Młodzieży w Rynku 6 będzie miejscem inspiracji i realizacji pomysłów [o CAM pisaliśmy tutaj].
Piotr Przytocki może być prezydentem Krosna jeszcze jedną kadencję (5 lat)
damian krzanowski
Co z "ożywianiem" Rynku
Konferencja prasowa Piotra Przytockiego i jego kandydatów na temat programu trwała stosunkowo długo, bo aż 1,5 godziny. Był też czas na pytania dziennikarzy, również te trudne. Kandydat punkt po punkcie starał się rozwiewać wątpliwości (piszemy o tym nie bez powodu, bo np. Prawo i Sprawiedliwość w ogóle nie zaprosiło redakcji portalu na jakąkolwiek swoją konferencję, uciekając od pytań Krosno24).
Jedną z trudniejszych kwestii omawianych na konferencji Piotra Przytockiego była sprawa tzw. ożywiania Rynku. To temat, który został zaniedbany przez władze miasta w ostatnich latach. Trzeba jednak rzetelnie przyznać, że pandemia, trudne warunki gospodarcze (szczególnie dla gastronomii) oraz zmiany społeczne w sposobie robienia zakupów nie pomagały w rozwiązaniu problemu.
Mieszkańcy widzą to gołym okiem: - Mamy ładny Rynek, ale pusty – przyznają często. Niemalże wszystkie komitety wyborcze mają na to "gotowe" rozwiązania w swoich programach: "ożywimy Rynek", "chcemy bezpłatnych parkingów", "będziemy robić cykliczne imprezy" itp.
A co na to Przytocki? – To się dzieje, tylko małymi krokami – twierdzi i wymienia inwestycje w kamienice: Rynek 5 i 6 (wspólny projekt Miasta i PANS, pisaliśmy o tym tutaj), Blich 1 (będzie tam siedziba Muzeum Rzemiosła, pisaliśmy o tym tutaj), czy dotacje na renowacje prywatnych budynków zabytkowych.
- Nie zgadzam się, że ożywiane Rynku to tylko kamienice. Chodzi o to, żeby tam wprowadzić życie – zwróciłem uwagę i przypomniałem, że w 2016 roku zrealizowałem innowacyjne przedsięwzięcia społeczne takie jak Dzień Grilla, Dzień Deserów czy Noc Zakupów. - Gdybyśmy takie wydarzenia organizowali systematycznie, byłby to już samograj - argumentowałem. Ale prezydent sukces 2016 roku szybko spacyfikował.
Dzień Grilla (13.07.2016):
Noc Zakupów (29.07.2016):
Tłumaczyłem też prezydentowi, że konkretna oferta może przyciągnąć na Rynek mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego (to potencjał ok. 150 tysięcy mieszkańców). Przytocki uważa jednak, że "lokalsi" nie są odpowiednią grupą docelową: - Krosno powinno przyciągać turystów. Chcemy, aby w Krośnie turysta spędził przynajmniej jedną dobę korzystając z noclegu i licznych atrakcji – uważa.
Dyskusji kandydata na prezydenta i dziennikarza Krosno24 na ten temat można wysłuchać tutaj: