Na obwodnice Krosna jeszcze poczekamy. Wciąż trwają prace projektowe

Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są prace związane z budową obwodnic Krosna. Pod lupę wzięliśmy obwodnicę zachodnią oraz północną: odcinki Krakowska-Białobrzeska i Kopernika-Korczyńska.
W tym miejscu będzie się zaczynała obwodnica północna - odcinek od ul. Krakowskiej do Białobrzeskiej
Adrian Krzanowski

Obwodnica zachodnia

Droga będzie przebiegać między ulicami Bema i Zręcińską. W przygotowaniu jest odcinek między ulicą Wyspiańskiego a Zręcińską. Obecnie w trybie odwoławczym trwa postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Wojewoda Podkarpacka przedłużyła termin rozpatrzenia odwołań mieszkańców do 10 listopada. Szacowane koszty budowy obwodnicy zachodniej to ponad 88 mln zł brutto. 

Przebieg obwodnicy zachodniej
urząd miasta Krosno

Charakterystyka drogi:

 • droga typu Z
 • jednozdniowa z dwoma pasami ruchu
 • budowa jednego ronda turbinowego o dwóch pasach ruchu na skrzyżowaniu z ul. Zręcińską
 • czterowlotowe skrzyżowania z włączeniami na lewoskrętach z ulicami: Baczyńskiego, ks. Kojdera, Klonowa i Wyspiańskiego
 • dokumentacja projektowa jest przygotowywana na zasadzie specustawy

Obwodnica Północna Krakowska-Białobrzeska

Droga będzie przebiegać w północno-wschodniej części miasta w dzielnicy Białobrzegi na odcinku między ulicą Krakowską a Białobrzeską. Obecnie wykonawca dokumentacji projektowej uzupełnia braki w złożonym wniosku o wydanie decyzji ZRID. Termin uzupełnienia wyznaczono na 30 marca 2020 r.

Przebieg obwodnicy północnej - odcinek Krakowska-Białobrzeska
urząd miasta krosno

Charakterystyka drogi:

 • droga klasy Z
 • jednojezdniowa po jednym pasie w obu kierunkach, pas ruchu 3,5 m, jezdnia o szerokości 7 m
 • budowa mostu na rzece Wisłok
 • budowa pasu ruchu dla rowerów
 • budowa dwóch rond na skrzyżowaniach: z ulicą Krakowską oraz z ulicą Moniuszki
 • skrzyżowania z ulicami: Drzymały, Kopernika, Białobrzeską
 • na potrzeby inwestycji przewiduje się rozbiórkę trzech cieplarni przy ulicy Kopernika, budynków gospodarczych na trzech działkach przy ul. Drzymały i na jednej działce przy ulicy Skrajnej oraz dwóch garaży przy ul. Drzymały

Obwodnica północna Kopernika-Korczyńska

Droga będzie przebiegać w północnej części miasta Krosna. Połączy ze sobą ul. Kopernika z Korczyńską. Obecnie trwają prace projektowe.

Obwodnica północna - odcinek Białobrzeska-Korczyńska
urząd miasta krosno

Charakterystyka drogi:

 • droga klasy Z o długości ok. 3,46 km, z czego odcinek o długości ok. 670 m ma przebiegać po istniejącej ulicy Białobrzeskiej
 • budowa małego ronda na skrzyżowaniu z ulicą Korczyńską
 • dwa skrzyżowania: z drogą dojazdową i ulicą Zieloną
SŁOWNIK
 • Droga klasy Z – jest to droga zbiorcza, może należeć do kategorii dróg wojewódzkich, powiatowych lub gminnych. Powinna mieć powiązania z drogami wszystkich klas. Dopuszcza się dla niej trzy prędkości projektowe na terenie zabudowanym: 40, 50 i 60 km/h oraz trzy prędkości projektowe poza terenem zabudowanym: 40, 50 i 60 km/h

  źródło: Dz.U.2016.0.124 t.j. - Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie

Po uzyskaniu ostatecznych decyzji ZRID zadania zostaną wprowadzone do projektu budżetu miasta. Ich realizacja będzie uzależniona od możliwości finansowych magistratu. Miasto będzie szukało dofinansowania dla każdego z zadań, w tym również w programach rządowych.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person popieram
23.10.2019 13:53

Oby obwodnica powstała jak najszybciej. Po co w ogóle była rozbudowa ul. Podkarpackiej. Lepiej było zrobic porządną obwodnicę. Co najmniej 1/3 pojazdów jadących Podparpacką, zwaną nie wiedzieć dlaczego obwodnicą, zmierza w kierunku Rymanowa czy dalej Sanoka. Aż żal, gdy popatrzymy na pięką obwodnicę budowaną w Sanoku.

person
popieram
na forum od listopada 2017
starstar
person Gafa
23.10.2019 12:55

poczekamy, poczekamy.................. na spotkaniach przed wyborami Kuchciński mówił o Przemyślu, Jaśle, Sanoku ...... a Krosno i tak na niego zagłosowało........... Zajacowa zaszczycała swoją obecnoscią wszelakie imprezy, uroczystosci nawet nic krosnianom nie obiecując i Krosno ja wybrało ............. Piotrowicz bywał, ale nie obiecywał i Krośnianie nie zagłosowali na niego, wybierając mało znanych w Krośnie posłów................... Babinetz chyba przez zasiedzenie został wybranym, bo bywał w TV, prowadził spotkanie z Kaczynskim, cos wspomniał o łącznicy z Rzeszowem i łaściwie tyle, cos tam dla szpitala, coś tam dla........ ale to kropla w morzu potrzeb Krosna i Krośnian, a zreszta sam jeden wiele nie zrobi.. Pani Frydrych z PO została wybrana, ale podobnie niewiele może................Krosno to dziwne miasto, nie umie, nie potrafi promować swoich, a wybiera dla ościennych powiatów, gmin...... tacy już jesteśmy w tym "krośnieńskim piekiełku" że swoich hejtujemy i ściągamy 'za nogo to tej smoły"..............

person
Gafa
na forum od listopada 2017
star
person Burn
23.10.2019 06:21

Jak na razie to nie ma ani obwodnicy Krosna, ani S19 do Barwinka, ani łącznicy kolejowej do Rzeszowa ani nawet przebudowy skrzyżowań kolejowych na zetce czy Lwowskiej.....Za to obiecanek mamy tyle, że pięćset plus się chowa.

person
Burn
na forum od listopada 2017
star
person kkoza
22.10.2019 23:09

@vip1

To o czym piszesz (droga do Vivo) też jest w planie jako droga G.

person
kkoza
na forum od listopada 2017
star
person vip1
22.10.2019 19:15

Niestety ale to nie jest żadna obwodnica a budowa drogi miejskej. Jeżeli projekt jest taki że "prędkości projektowe poza terenem zabudowanym: 40, 50 i 60 km/h" to czym się chwalić w dzisiejszych czasach gdzie każdy chce szybko i bezpiecznie przejechać . Dlaczego ta droga zaczyna się od Turaszówki a nie od drogi 28 prowadzącej do Jasła w Potoku? czy tylko dlatego że tam jest teren niezabudowany i nie było by problemu i dlaczego ukończono ją na końcu lotniska a nie łączy się z 28 przy Vivo.

person
vip1
na forum od listopada 2017
star
person jednoserce
22.10.2019 18:23

Jak można przedstawiać projekt obwodnicy północnej na wadliwej mapie - rzuciło mi sie w oczy, że pomiędzy ulicą Graniczną a Trębacką umieszczono napis SPORNE. To przecież w zupełnie innym miejscu. Natomiast ludzie z Trębackiej mieli przed wprowadzeniem nazw ulic adres: Załęże.

Kto za to bierze pieniądze? Mapa z Kosmosu????

person
jednoserce
na forum od grudnia 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (13) forward