Posłuchaj audycji na ten temat:
Mija prawie pięć lat od momentu, kiedy program "ObudźMY Miasto!" narodził się w murach Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie. Projekt zaowocował już pięcioma edycjami i dziesiątkami zrealizowanych inicjatyw. W ostatniej edycji spośród ok. 30 zgłoszonych pomysłów do realizacji wybrano 17, które dofinansowano łącznie kwotą blisko 23 tys. zł z budżetu miasta.
Tegoroczne inicjatywy są bardzo różnorodne. Realizuje je ok. 40 osób, które jednocześnie rozwijają swoje liderskie umiejętności. – Od zajęć z robotyką i klockami Lego przez debaty oksfordzkie po warsztaty artystyczne jak plener malarski. Dużo jest też inicjatyw związanych z występami i odkrywaniem talentów – mówi Agata Warywoda, koordynatorka programu.
19-letnia Oliwia Zborowska, uczennica jednej z krośnieńskich szkół od pięciu lat tworzy rapowe teksty. – Do tej pory pisałam w ukryciu – mówi. – Wiedziałam też, że inni również ukrywali się z tworzeniem rapu i freestyle’u po piwnicach, na murkach i w pokojach. Dlatego postanowiłam wziąć udział w "ObudźMY Miasto!", aby stworzyć dla siebie oraz dla nich taką przestrzeń i wyłonić ukryte potencjały.
W ten sposób wraz z Wiktorią Najfeld zorganizowały warsztaty rapowe, które poprowadził raper Mikser (Mikołaj Mądrzyk). Uczestnicy napisali własne teksty, które wykonali na scenie przed publicznością. Każdy z nich dostał porady na temat szlifowania swojego rapowego warsztatu.
- Udział w tym programie pokazał, że nasz potencjał i nasze pasje też są ważne. Ma znaczenie to, co lubimy robić. Nie musi się to kończyć tylko na hobby, ale na przykład na sławie. To jest tak duże wsparcie na duchu – dodaje Oliwia. Dziewczyny przyznają, że udział w "ObudźMY Miasto!" oraz warsztaty rapowe dodały im wiary w siebie i uzmysłowiły, że mają sprawczą moc.
Wiktoria Warchoł zorganizowała warsztaty z samoobrony, które poprowadził jeden z krośnieńskich trenerów na hali sportowej MOSiR-u. Uczestnicy uczyli się blokowania ciosów i odpierania ataków z zaskoczenia.
– Trenuję różne sztuki walki. Uznałam, że można to wykorzystać w Krośnie i nauczyć ludzi obrony w nagłych sytuacjach. Dzisiejszy świat jest niebezpieczny i warto wiedzieć, jak unieszkodliwić atakującego nas człowieka, abyśmy sami nie ucierpieli – mówi. Wiktoria przyznaje, że kiedyś była bardzo skrytą osobą. Udział w "ObudźMY Miasto!" nauczył ją otwartości na innych ludzi i integracji z nimi. Dzięki niemu mogła też kupić materace i potrzebne sprzęty.
Maryna Latii, uczennica II LO w Krośnie interesuje się debatami oksfordzkimi i w ramach "ObudźMY Miasto!" przygotowuje się do zorganizowania takiego wydarzenia po raz pierwszy w Krośnie. - Chciałam stworzyć przestrzeń dla młodych, gdzie mogliby się swobodnie i kulturalnie wypowiadać na wszelkie tematy. Wielu osobom z mojego otoczenia brakuje takich cech, zwłaszcza gdy muszą bronić swoich racji w jakimś konflikcie – mówi.
Pomagają jej w tym Sylwia Barnett, koordynatorka Centrum Aktywności Młodzieży i Michał Krawczyk, jeden z opiekunów inicjatywy. - Debaty oksfordzkie uczą wyrażania i formułowania argumentów i swoich opinii. To jest gra, w której uczestnicy są podzieleni na zwolenników i przeciwników jakiejś tezy. Muszą formułować przekonywujące argumenty, aby wygrać pojedynek – mówi Sylwia. Michał dodaje: - Debaty oksfordzkie kształtują u młodzieży umiejętność kulturalnej dyskusji i argumentacji z drugim człowiekiem.
Pierwsza debata oksfordzka została zaplanowana na październik. Poprzedzą ją dwudniowe warsztaty dla młodzieży. Młodzi będą mogli wykazać się publicznie oratorskimi i retorycznymi umiejętnościami. Temat debaty zostanie podany uczestnikom z dwutygodniowym wyprzedzeniem, aby mogli przygotować swoje argumenty.
Dwie uczennice krośnieńskich liceów dzięki "ObudźMY Miasto!" mogą wyreżyserować własny film. Zaczęło się od tego, że Alicja Janczewska napisała scenariusz i do współpracy zaprosiła Mirellę Zawiszę, która ma już doświadczenie z tworzeniem projektów filmowych. Pomagają im przyjaciele, znajomi i osoby wyłonione w castingu.
- Fabuła kręci się wokół bogów z różnych mitologii, którzy zostają sprowadzeni na Ziemię i nie są już nieśmiertelni. Towarzyszymy im w ziemskiej wędrówce, patrzymy na to, jak się starzeją, jak radzą sobie z codziennymi problemami, które są dla nich nowością – mówi Mirella.
Dziewczyny są w trakcie planu zdjęciowego. Dzięki programowi otrzymały pomoc nie tylko swojego tutora, ale też wsparcie logistyczne. Mogły np. wypożyczyć kamerę z BWA, czy otrzymały możliwość nagrywania ujęć w wybranych lokalizacjach. Przyznają, że udział w programie nauczył je przede wszystkim organizacji i koordynacji wielu osób na planie. Premiera filmu odbędzie się we wrześniu.
W ramach "ObudźMY Miasto!" zostaną też zorganizowane Dzień Gier Japońskich i Metalowe Krosno III. Pierwsze z tych wydarzeń przygotowują Konstanty Urynowicz i Michał Zając, który w poprzedniej edycji zrealizował turniej gier rytmicznych. Pomaga im Berenika Kochan, która w Centrum Aktywności Młodzieży prowadzi kurs języka japońskiego. We wrześniu uczestnicy będą mogli zagrać w tradycyjne gry japońskie np. go czy kendama lub w cyfrowe jak Taiko no Tatsujin, do którego organizatorzy zakupili już konsolę.
Natomiast Alan Pucykowicz, który muzyki metalowej słucha od dziecka i Jan Menet, który się nią zainteresował trzy lata temu, biorą udział w organizacji trzeciej edycji koncertu Metalowe Krosno. Wydarzenie odbędzie się 16 sierpnia w Parku Jordanowskim. - Każdą kolejną edycję organizujemy z coraz większym rozmachem – mówi Jan, a Alan dodaje: - Bardzo ciężko pracujemy nad tym, żeby ta impreza wypadała jak najlepiej.
Ewelina Jurasz, dyrektor BWA zauważa, że program "ObudźMY Miasto!" dodaje młodym ludziom odwagi. - Chętniej zabierają głos, łatwiej wyrażają w słowach to, co chcą powiedzieć, znajdują sojuszników swoich działań. Biorą sprawy w swoje ręce i szukają dofinansowania swoich działań – wymienia i zaznacza, że młodzi mają zapewnioną przestrzeń do tego, aby realizować własne inicjatywy oraz wsparcie na każdym etapie wprowadzania w życie swoich pomysłów.
Agata Warywoda dodaje, że krośnianie mogą być dumni z takiego programu. - Dla mnie od pewnego czasu "ObudźMY Miasto!" nie jest tylko o realizowaniu inicjatyw, ale też o tym, czego uczą się jego uczestnicy: organizacji, sprawczości, odwagi, zabierania głosu, wyrażania siebie, współpracy z dorosłymi osobami czy z mediami – mówi i dodaje z uśmiechem: - Często podczas wizyt studyjnych lub szkoleń organizowanych w różnych miejscowościach w Polsce, jesteśmy pytani o ten model współpracy z młodymi osobami, który wypracowaliśmy w Krośnie.
Inicjatywy i ich realizacje można śledzić na Facebooku.
Pomysły zrealizowane:
- Warsztaty z samoobrony, 28.06, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Bursaki 29 – nauka blokowania ciosów i odpierania ataków z zaskoczenia
- Rapy z podziemia, 4.07, Centrum Aktywności Młodzieży, ul. Rynek 6 – warsztaty tworzenia tekstów rapowych, wykonania ich przed publicznością i nauki sztuki freestyle’u
- Warsztaty robienia przypinek, 11.07, Centrum Aktywności Młodzieży, ul. Rynek 6 – nauka robienia przypinek z ulubionym symbolem lub logo oraz szydełkowania
- Warsztaty z szycia, 28.06, 5.07, Centrum Aktywności Młodzieży, ul. Rynek 6 – nauka szycia toreb i haftowania
Pomysły w trakcie:
- Warsztaty ceramiczne, 8, 10, 15, 17.07, BWA, ul. Portiusa 4 – warsztaty ceramiczne prowadzone przez doświadczoną rzemieślniczkę Katarzynę Prajznar. Uczestnicy mogą ulepić z gliny własne naczynie, pomalować je szkliwem i wypalić w specjalnym piecu
- Plener malarski, 18.06, 23.07., Zakole Wisłoka przy ul. Bursaki – zajęcia malarskie na tzw. Sztukach
Pomysły, które zostaną zrealizowane:
- Dzień Wiedźmiński, 1.08, Centrum Aktywności Młodzieży, ul. Rynek 6 – CAM na jeden dzień zamieni się w karczmę inspirowaną "Wiedźminem". Uczestnicy wcielą się w autorskie postacie i spróbują swoich sił w improwizowanym teatrze. Będzie też można zagrać w grę karcianą gwint i wziąć udział w konkursie talentów.
- II Krośnieński Dzień Muzyki, 14.08, Rynek Krosno – wydarzenie, na którym będzie można zaprezentować swój muzyczny talent przed szeroką publicznością, a także zdobyć nagrody
- Metalowe Krosno III, 16.08, Park Jordanowski – koncert zespołów metalowych
- warsztaty fotografii analogowej oraz wystawa – 18.08 (kolejne dni zostaną ustalone podczas pierwszego spotkania), Policealne Studium Animatorów Kultury w Krośnie, ul. Mirandoli Pika 8
- Dotknij Technologii Robotyka&Elektronika, 23.08, BWA, ul. Portiusa 4 – pasjonaci robotyki zaprezentują różne roboty, przeprowadzą quiz wiedzy o robotyce, udostępnią specjalną strefę Lego
- Dzień Gier Japońskich, 4.09, Centrum Aktywności Młodzieży, ul. Rynek 6 – uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w tradycyjnych grach japońskich (go, kendama), jak i cyfrowych (np. na konsoli taiko)
- Food Not Bombs – jedzenie dla potrzebujących, 6.09, BWA, ul. Portiusa 4 – organizacja akcji dzielenia się przygotowanym przez młodzież jedzeniem z potrzebującymi
- Konkurs wokalny Rock, Metal, Blues, 12.09, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 – konkurs dla wykonawców mocniejszych gatunków muzycznych
- Dzień średniowiecza - wrzesień
- Debata oksfordzka, 10.10, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych Krosno, ul. Kazimierza Wielkiego 4-8 - celem jest nauczenie jak największej liczby młodych ludzi wyrażania swojego zdania w sposób jasny i stanowczy, ale z szacunkiem dla uczuć i opinii innych ludzi
- Pokaz filmu, artKino, ul. Bieszczadzka 1 – powstanie filmu fabularnego
Brawo. Szkoda, że najlepsi wyjada na studia i nie wrócą. Taki los prowincji...
Cenne inicjatywy, które z pewnością zaowocują w przyszłości.