"Wieża farna dla każdego!". Marsz Równości przeszedł ulicami Krosna

W upalną sobotę (27.07) ulicami miasta przeszedł Marsz Równości. Po raz drugi w Krośnie obywatele i obywatelki wyrazili solidarność i wsparcie dla osób LGBTQ+. "Jeszcze wiele razy przemaszerujemy, by niektórzy zrozumieli nasze skomplikowane problemy" - mówiły osoby uczestniczące w wydarzeniu.
Wśród innych głoszonych haseł było także: "Miłość, równość, tolerancja!"
Adrian KRZANOWSKI

Na ten sam dzień, o podobnych godzinach, zostały zgłoszone dwie tzw. kontrmanifestacje. Okazało się, że:

  • jedna miała charakter religijno-antyaborcyjny - modlitwy kilkunastu osób przeplatały się z wypowiedziami przeciwko prawu kobiet do aborcji, towarzyszyły im banery, na których widniały płody we krwi oraz hasło "My chcemy Boga w polityce, w pracy, w szkole" (modlili się na Rynku także dzień wcześniej);
  • druga kilkuosobowa manifestacja głosiła sprzeciw wobec "zrównaniu homo-związków z małżeństwami". 
Policjanci rozmawiają z jednym z uczestników kontrmanifestacji 
adrian krzanowski

Obie grupy zostały skutecznie odizolowane przez policję od uczestników i uczestniczek Marszu Równości (szli kilkadziesiąt metrów za paradą).

- To tylko dowód na to, jak wiele musimy jeszcze zrobić, by niektórzy ludzie zrozumieli, jakie są nasze problemy - komentowały nam osoby uczestniczące w Marszu Równości. Wyjaśniały, że skomplikowane sprawy związane z płciowością i seksualnością nie mają nic wspólnego z aborcją, a negowanie prawa osób tej samej płci do zawierania związków partnerskich to odbieranie im prawa do godnego życia w społeczeństwie.

Marsz Równości to rodzaj happeningu, który jest wyrazem walki o prawa osób nieheteronormatywnych oraz osób niebinarnych i trans.

W tym roku w Krośnie na czele parady niesiono baner nawiązujący do takich osób: "Każdx innx, wszyscy równx". Litera "x" symbolizuje różne odmiany tych wyrazów, w zależności od płci, z którą dana osoba się identyfikuje (każdy, każda, równi, równe itd.). Podobnie dzieje się z nazwiskami, wyjaśnialiśmy to tutaj.

Kilkudziesięcioosobowa grupa niosąca wielką tęczową flagę przeszła pokojowo okolicznymi ulicami: Sienkiewicza, Czajkowskiego koło sądu w dół, następnie Tkacką, Podwale i przez Rondo Solidarności ulicą Piłsudskiego weszła z powrotem na Rynek.

Gdy uczestnicy i uczestniczki zbliżyli się do kościoła farnego, zaczęli skandować: "Wieża farna dla każdego!". Było to nawiązanie do wystąpienia radnego PiS z Krosna Adama Przybysza, który wyraził zbulwersowanie, że wieża przy kościele została wykorzystana na plakacie promującym Marsz Równości. Pisaliśmy o tym tutaj.

Drag queens na tle wieży farnej to już nie czarny sen radnego PiS, ale rzeczywistość
adrian krzanowski

Przypomnijmy: wieża jest uniwersalnym symbolem miasta, została także wyremontowana ze środków miejskich (jest w dzierżawie gminy). Obecnie pełni funkcję nie tylko dzwonnicy kościelnej, ale jest także atrakcją turystyczną - można wyjść na jej platformę widokową. Pisaliśmy o tym tutaj.

Paradę prowadziły dwie drag queens z Wrocławia o pseudonimach: Vipera i Mona Lizak (ich pasją jest tworzenie muzyki). 

Drag queens to najczęściej artyści, którzy tworzą żeńskie alter ego, często przesadne i teatralne, jako formę ekspresji artystycznej i rozrywki. Występują oni głównie w klubach, na paradach i innych wydarzeniach kulturalnych. Bycie drag queen niekoniecznie wiąże się z tożsamością płciową czy orientacją seksualną danej osoby. Drag jest formą sztuki i ekspresji, która ma długą historię w kulturze LGBTQ+. Często stanowi ważny element w walce o widoczność i prawa tej społeczności.

Podczas przemarszu nie zanotowano żadnych ekscesów i incydentów.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
NUK2009
30.07.2024 16:54

Nie rozumiem dlaczego pełnoprawnym obywatelom Polski, odmawia się pełni praw?

NUK2009
na forum od listopada 2017
tramper
30.07.2024 13:43

LGBT nie robią kontrprocesji i kontrpielgrzymek. Ci „kolorowi” wyszli na ulice pokazać "normalnym" ludziom, że życie, poglądy, uczucia, nie są czarn-obiałe, że nie wszystko jest takie, jak się wydaje. Katolicy, czego się boicie? Czy pierwszym i najważniejszym przykazaniem jest kochać bliźniego swego, czy jakieś inne? Katolicy, dlaczego nie ufacie Jezusowi? Dlaczego nie kochacie swoich bliźnich? Nie wstyd wam? Mi jest wstyd, że wsród moich braci katolików jest tylu obłudników.

tramper
na forum od listopada 2017
ozyrys1
30.07.2024 08:20

Fajna, wesoła imreza, alternatywa dla procesji i pielgrzymek.

ozyrys1
na forum od lipca 2020
WSZYSTKIE KOMENTARZE (55)