SPOŁECZEŃSTWO

"Wieża farna dla każdego!". Marsz Równości przeszedł ulicami Krosna

W upalną sobotę (27.07) ulicami miasta przeszedł Marsz Równości. Po raz drugi w Krośnie obywatele i obywatelki wyrazili solidarność i wsparcie dla osób LGBTQ+. "Jeszcze wiele razy przemaszerujemy, by niektórzy zrozumieli nasze skomplikowane problemy" - mówiły osoby uczestniczące w wydarzeniu.
Adrian Krzanowski
Wśród innych głoszonych haseł było także: "Miłość, równość, tolerancja!"
Adrian KRZANOWSKI

Na ten sam dzień, o podobnych godzinach, zostały zgłoszone dwie tzw. kontrmanifestacje. Okazało się, że:

Policjanci rozmawiają z jednym z uczestników kontrmanifestacji 
adrian krzanowski

Obie grupy zostały skutecznie odizolowane przez policję od uczestników i uczestniczek Marszu Równości (szli kilkadziesiąt metrów za paradą).

- To tylko dowód na to, jak wiele musimy jeszcze zrobić, by niektórzy ludzie zrozumieli, jakie są nasze problemy - komentowały nam osoby uczestniczące w Marszu Równości. Wyjaśniały, że skomplikowane sprawy związane z płciowością i seksualnością nie mają nic wspólnego z aborcją, a negowanie prawa osób tej samej płci do zawierania związków partnerskich to odbieranie im prawa do godnego życia w społeczeństwie.

Marsz Równości to rodzaj happeningu, który jest wyrazem walki o prawa osób nieheteronormatywnych oraz osób niebinarnych i trans.

W tym roku w Krośnie na czele parady niesiono baner nawiązujący do takich osób: "Każdx innx, wszyscy równx". Litera "x" symbolizuje różne odmiany tych wyrazów, w zależności od płci, z którą dana osoba się identyfikuje (każdy, każda, równi, równe itd.). Podobnie dzieje się z nazwiskami, wyjaśnialiśmy to tutaj.

Kilkudziesięcioosobowa grupa niosąca wielką tęczową flagę przeszła pokojowo okolicznymi ulicami: Sienkiewicza, Czajkowskiego koło sądu w dół, następnie Tkacką, Podwale i przez Rondo Solidarności ulicą Piłsudskiego weszła z powrotem na Rynek.

Gdy uczestnicy i uczestniczki zbliżyli się do kościoła farnego, zaczęli skandować: "Wieża farna dla każdego!". Było to nawiązanie do wystąpienia radnego PiS z Krosna Adama Przybysza, który wyraził zbulwersowanie, że wieża przy kościele została wykorzystana na plakacie promującym Marsz Równości. Pisaliśmy o tym tutaj.

Drag queens na tle wieży farnej to już nie czarny sen radnego PiS, ale rzeczywistość
adrian krzanowski

Przypomnijmy: wieża jest uniwersalnym symbolem miasta, została także wyremontowana ze środków miejskich (jest w dzierżawie gminy). Obecnie pełni funkcję nie tylko dzwonnicy kościelnej, ale jest także atrakcją turystyczną - można wyjść na jej platformę widokową. Pisaliśmy o tym tutaj.

Paradę prowadziły dwie drag queens z Wrocławia o pseudonimach: Vipera i Mona Lizak (ich pasją jest tworzenie muzyki). 

Drag queens to najczęściej artyści, którzy tworzą żeńskie alter ego, często przesadne i teatralne, jako formę ekspresji artystycznej i rozrywki. Występują oni głównie w klubach, na paradach i innych wydarzeniach kulturalnych. Bycie drag queen niekoniecznie wiąże się z tożsamością płciową czy orientacją seksualną danej osoby. Drag jest formą sztuki i ekspresji, która ma długą historię w kulturze LGBTQ+. Często stanowi ważny element w walce o widoczność i prawa tej społeczności.

Podczas przemarszu nie zanotowano żadnych ekscesów i incydentów.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: