Przy Składowej powstaną mieszkania. Budowa ruszy w 2020

Radni jednogłośnie przegłosowali (29.11) zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna "Przemysłowa IV". Chodzi o działkę przy ul. Składowej, która początkowo była przeznaczona pod „usługi kultu religijnego”, czyli pod budowę kościoła. Na tym terenie może powstać już tylko blok i lokale usługowe. TBS już szykuje się do inwestycji.
To ta działka była tematem kontrowersji w 2018 roku. Mieszkańcy postawili jednak na swoim - powstaną tu mieszkania, nie kościół
Adrian Krzanowski

Przypomnijmy. W kwietniu 2018 Prezydent Krosna Piotr Przytocki chciał sprzedać Archidiecezji Przemyskiej działkę na osiedlu WSK. Chodziło o 0,7 ha teren leżący u zbiegu ulic Składowej, Ostaszewskiego oraz Żwirki i Wigury. Miał tam powstać kolejny kościół. Wartość działki sięgała 700 tys. złotych, lecz od tej kwoty Rada Miasta miała udzielić 50% bonifikaty.

O próbie sprzedaży tak atrakcyjnej działki pod kościół, w dodatku z tak dużą bonifikatą, zaalarmował portal Krosno24.pl. Wielu mieszkańców wyraziło swoją dezaprobatę i z pomocą portalu zebrali ponad 500 podpisów pod inicjatywą uchwałodawczą, aby zmienić przeznaczenie tej działki z "usług kultu religijnego" na budownictwo mieszkaniowe.

Już w sierpniu 2018 radni (poza działaczami PiS) zgodzili się z wolą mieszkańców, aby przystąpić do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Taka uchwała pozwoliła na uruchomienie wszystkich procedur w tej kwestii. Trwały one ponad rok.

Ostatecznie na ostatniej sesji Rady Miasta (29.11) radni jednogłośnie zaakceptowali zmianę przeznaczenia omawianego terenu na „zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i zabudowę usługową”.

damian krzanowski
W planach zagospodarowania przestrzennego działka ta widnieje już jako MW/U, czyli teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zabudowy usługowej
urząd miasta

„Za” głosowali nawet radni PiS, którzy na sesjach zwykle bronią interesów Kościoła. Fakt ten skomentował radny Tomasz Biały z Platformy Obywatelskiej: - Trzeba anulować, bo przegraliśmy – żartował. To aluzja do słynnego głosowania w Sejmie nad poparciem kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Marszałek Elżbieta Witek z PiS anulowała wyniki pod wpływem takich właśnie słów.

W sprawie działki zabrał głos jedynie radny Robert Hanusek z Klubu Samorządowego: - Przegłosowaliśmy uchwałę, która była wynikiem inicjatywy mieszkańców miasta. Bardzo za to dziękuję radnym i Urzędowi Miasta, który sprawnie przeprowadził całe postępowanie.

Do budowy mieszkań w tym miejscu już przygotowuje się miejska spółka - Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jeśli wojewoda podkarpacki nie wniesie uwag do planu, wkrótce TBS ogłosi przetarg na opracowanie koncepcji i projektu zagospodarowania tego terenu. Może tam powstać ok. 90 mieszkań, lokale usługowe, plac zabaw i miejsca parkingowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, budowa może zacząć się już w drugiej połowie przyszłego roku.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person jag25090
06.12.2019 12:42

Nie możemy się doczekać Brawo!!!!!

person
jag25090
na forum od listopada 2017
person Lukii
06.12.2019 08:58

Szykują się 3 nowe osiedla TBS. BARDZO ŁADNIE. Na szczeście Krosno nie jest ciemnogrodem. Wybrało rozwój i budowę kolejnych bloków dla ludzi a nie kolejnego kościoła. W Krośnie nadal jest wielka kolejka do mieszkań TBS. Zapotrzebowanie jest duże. Widać to po sprzedaży nowych mieszkań na nowym osiedlu koło szpitala "Apartamenty Krosno." Praktycznie wszystkie mieszkania zostały sprzedane lub zarezerwowane.

person
Lukii
na forum od listopada 2017
starstar
person idigi
06.12.2019 07:16

Brawo dla Adriana !!! Tak się zalatwia sprawy . To bardzo korzystne razwiązanie dla ogółu . Pozdrawiam

person
idigi
na forum od grudnia 2019
person reaktywator
05.12.2019 22:09
person
reaktywator
na forum od listopada 2017
star
person reaktywator
05.12.2019 22:08

Brawa to się należą w pierwszym rzędzie Panu Adrianowi Krzanowskiemu, który sprawę nagłośnił, a nawet czynnie wystąpił w tej sprawie na sesji Rady Miasta w 2018 roku.

Dla przypomnienia

"To nie smart city, to dark city". Dyskusja o działce na kościół Prezydent zdjął z obrad Rady Miasta (27.04) projekt uchwały o sprzedaży działki z 50% bonifikatą Archidiecezji Przemyskiej. Ale to nie koniec sprawy. Mieszkańcy chcą, by zmieniono przeznaczenie tej działki - z usług kultu religijnego na zabudowę mieszkaniową. Będą zbierać podpisy w tej sprawie...Na sesji obecnych było też czworo mieszkańców zainteresowanych sprawą. W ich imieniu o głos poprosił Adrian Krzanowski (jednocześnie dziennikarz Krosno24.pl): - Temat nie jest zamknięty. Chciałem wyrazić pewien pogląd - rozpoczął. Mam nadzieję, że podobny skutek będzie miał protest w sprawie sądów, gdzie chyba Pan Adrian Krzanowski również czyynie działa.Pozdrawiam
person
reaktywator
na forum od listopada 2017
star
person rewa
05.12.2019 17:31

Brawo mieszkańcy! Brawo radni! Brawo Urząd Miasta! Tak powinno sie rozwiązywać wszelkie konflikty, a piszę to jako były mieszkaniec pobliskiego osiedla.

person
rewa
na forum od listopada 2017
person k2101
05.12.2019 15:29

Podany w artykule termin może być mało prawdopodobny. Przypomnę, że TBS planuje też budowę bloków przy Hallera, a właśnie teraz trwa budowa na Staszica.

person
k2101
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (9) forward