INWESTYCJE

Muzeum Rzemiosła będzie na Blich, na Piłsudskiego powstanie fabryka zegarów

Do Krosna powróci Fabryka Zegarów Wieżowych zegarmistrza Michała Mięsowicza w nowej, muzealnej odsłonie. Zostanie odtworzona w swojej dawnej siedzibie, w "Domu pod Zegarem", gdzie na razie mieści się Muzeum Rzemiosła. Z kolei muzeum zostanie przeniesione do zabytkowej kamienicy przy ul. Blich, którą czeka gruntowny remont.
Anna Kania
Muzeum Rzemiosła ma obecnie siedzibę przy ul. Piłsudskiego. Za 2 lata rozdzieli się na muzeum i fabrykę zegarów
Adrian Krzanowski

W obecnej siedzibie Muzeum Rzemiosła brakuje miejsca na nowe ekspozycje, a wiele interesujących eksponatów z tego powodu znajduje się w magazynie. Dlatego władze zarówno instytucji kulturalnej, jak i miasta zdecydowały się na utworzenie nowej siedziby muzeum w zabytkowej kamienicy u zbiegu ul. Blich i Słowackiego.

Nowa siedziba Muzeum Rzemiosła

Budynek z końca XIX wieku jest elementem historycznej zabudowy Rynku w jego północno-wschodniej części. Kamienica o secesyjnych cechach posiada charakterystyczną narożną loggię zwieńczoną kopulastym dachem.

W tym budynku będzie się mieścić nowa siedziba Muzeum Rzemiosła
adrian krzanowski

Obecnie znajduje się w niej biuro podróży, administracja Centrum Dziedzictwa Szkła oraz Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej. Do niedawna budynek był własnością magistratu, ale na mocy uchwały został przekazany Muzeum Rzemiosła, które stara się o dofinansowanie jego remontu z funduszy unijnych.

Do nowego budynku zostaną przeniesione dotychczasowe wystawy Muzeum Rzemiosła
wizualizacja MTMA

Kamienica ma dwie kondygnacje, poddasze i piwnice. Łącznie to 780 m2 do zagospodarowania. Muzeum posiada już wstępną koncepcję, jak ma być urządzona powierzchnia. W piwnicach znajdzie się ekspozycja poświęcona wynalazcy Janowi Szczepanikowi, na wyższych kondygnacjach zostaną urządzone sale wystawiennicze i sala wystaw czasowych, zaś na poddaszu będzie administracja i pomieszczenia naukowo-badawcze dla pracowników Muzeum Rzemiosła.

Będą to wystawy kowalstwa, fryzjerstwa, tkactwa, modniarstwa czy odlewnictwa
wizualizacja MTMA

W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone badania konserwatorskie elewacji. - Chciałabym przywrócić budynkowi zabytkowe elementy. Posiadamy dokumentację zdjęciową pokazującą, jak wyglądała np. stolarka. Zachowamy pięknie rzeźbione drzwi, które zostaną poddane konserwacji. Oprócz tego odnowimy klatkę schodową, ceramiczną posadzkę i modernistyczne poręcze – wymienia Marta Rymar, dyrektorka Muzeum Rzemiosła.

Nowy budynek muzeum przejdzie gruntowny remont
wizualizacja MTMA

Do nowego budynku zostaną też przeniesione dotychczasowe ekspozycje muzealne poświęcone historii rzemiosła od czasów średniowiecza. Przedstawiają one zwyczaje cechowe i pokazują losy fryzjerstwa, tkactwa, modniarstwa, odlewnictwa, kowalstwa i zegarmistrzostwa z XIX wieku. Nie zabraknie też nowych wystaw.

W piwnicach znajdzie się ekspozycja poświęcona wynalazcy Janowi Szczepanikowi
wizualizacja MTMA

- Chciałabym pokazać jak z tych manufaktur powstawały takie zakłady jak Lnianka, Fabos czy huty szkła, czyli cały nasz okręg przemysłowo-tkacki – dodaje Marta Rymar.

Fabryka Zegarów Wieżowych

Natomiast w opuszczonym "Domu pod zegarem", który został specjalnie wybudowany dla Michała Mięsowicza, dyrekcja Muzeum Rzemiosła planuje otworzyć nową instytucję kultury. Będzie to "Manufaktura czasu" nawiązująca do Fabryki Zegarów Wieżowych, która funkcjonowała w tej kamienicy w latach 1901-1938. Wyprodukowano w niej ok. 280 mechanizmów zegarowych. Muzeum chce w ten sposób przybliżyć działalność znanego krośnieńskiego zegarmistrza.

Jedyna zmiana, jaka dotknie budynek przy ul. Piłsudskiego, to przebudowa klatki schodowej
Wizualizacja Vostok Design

Planujemy przywrócić fabrykę w wersji muzealnej, a jednocześnie bardzo nowoczesnej i interaktywnej. Będzie można poznać proces powstawania zegarów wieżowych od projektu po ich realizację. Zostanie odtworzona pokazowa linia produkcyjna, a wśród eksponatów pojawią się np. oryginalne maszyny czy narzędzia używane przy produkcji części konstrukcyjnych zegarów wieżowych. Poszczególne elementy produkowane były na miejscu w fabryce, natomiast odlewy np. trybów czy ram mechanizmów zamawiano w hucie, a dopiero potem dokuwano już na miejscu, w fabrycznej kuźni. 

Tak ma wyglądać Manufaktura wewnątrz 
Wizualizacja Vostok Design

Muzeum jest w posiadaniu dokumentacji architektonicznej oraz ma zaplanowaną aranżację przestrzeni. Na przykład tak jak w oryginale na piętrze będą się znajdować montownie zegarów oraz mieszkanie rodziny Mięsowiczów. Są już też wybrane oryginalne eksponaty z ich archiwum, które instytucja chce zaprezentować.

Budynek pozostanie taki jak dotychczas z jednym wyjątkiem. Zostanie przebudowana klatka schodowa, która połączy wszystkie poziomy budynku. – W tym momencie do piwnic musimy wchodzić z zewnątrz budynku, nie ma bezpośredniego przejścia z poziomu parteru.

W "Manufakturze czasu" będzie można poznać historię zegarów wieżowych oraz poszczególne etapy ich powstawania
wizualizacja MTMA

Oprócz tego zostaną wydrążone trzy piwnice, które obecnie są zasypane. Dzięki temu nowa instytucja uzyska dodatkowe sale. Będzie też winda dla osób z niepełnosprawnościami, a w ogrodzie muzealnym zostanie stworzona przestrzeń, gdzie będą pokazane interaktywne urządzenia do mierzenia czasu. - Będzie można poznać metody mierzenia czasu, od tych najdawniejszych do najbardziej kosmicznych. Oprócz tego będą strefy dla dorosłych i dzieci – dodaje Marta Rymar.

Na oba budynki Muzeum Rzemiosła stara się pozyskać dofinansowania z funduszy unijnych. Na oku ma już kilka projektów.

Prace w fabryce ruszą od września, bo muzeum otrzymało dofinansowanie w wysokości miliona zł. Jeśli otrzyma kolejne finansowe wsparcie, to od stycznia przyszłego roku rozpocznie się też remont w drugim budynku. Prace mają się zakończyć w 2025 roku.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: