Na przełomie XIX i XX wieku w Krośnie żyło i działało wielu wybitnych rzemieślników. Muzeum Rzemiosła postanowiło przybliżyć postacie trzech z nich w kilkuodcinkowym cyklu filmowym.
- Zależało nam, aby pokazać ginące zawody, o których dzisiaj się zapomina – mówi Magdalena Czelna-Mikosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie. – Projekt przypadł do gustu naszym odbiorcom. Nie wykluczamy, że w przyszłości takich realizacji będzie więcej.
Scenariusz na podstawie pomysłów i materiałów przygotowanych przez Muzeum napisał Jakub Kowalczyk. W filmach zostały wykorzystane fotografie i archiwalia pozyskane nie tylko z muzealnego archiwum, ale również ze zbiorów Andrzeja Rygla, prawnuka Jana Zygmuntowicza i współprowadzącego Geneologię Krośnian na Facebooku (pisaliśmy o nim tutaj). - Zdjęcia zostały cyfrowo obrobione i lekko pokolorowane, dzięki czemu można na nich dostrzec sporo nowych detali - mówi pani Magdalena.
Pierwszy film cyklu jest poświęcony Michałowi Mięsowiczowi – cenionemu zegarmistrzowi i założycielowi Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie (pisaliśmy o nim tutaj). Mięsowicz tworzył zegary o najwyższej jakości. Wytworzył ich ok. 280. Jeden z nich zdobi Wieżę Farną.
Bohaterem drugiego filmu jest Jan Zygmuntowicz, który w swoim krośnieńskim zakładzie ślusarskim wyrabiał innowacyjne jak na tamte czasy kute, ozdobne ogrodzenia. W ten sposób stał się prekursorem kowalstwa artystycznego. Jest autorem wielu balustrad balkonowych i schodowych krośnieńskich kamienic oraz ozdobnych ogrodzeń. Jego drugą pasją było pszczelarstwo. Założył Pierwszą Krajową Wytwórnię Przyborów Pszczelniczych, w której wytwarzano nieznane na terenie Galicji narzędzia: siatki do kapeluszy, łapki na trutnie czy obrotowe miodarki.
W ostatnim, trzecim filmie poznajemy historię Stanisława Janika, który w Krośnie prowadził swój zakład stolarski i pracownię organmistrzowską. Odpowiadał nie tylko za brzmienie, ale również za wygląd instrumentów. Jest autorem wielu organów, które można zobaczyć głównie w okolicznych kościołach. Te, które wykonał dla krośnieńskich świątyń, nie zachowały się. Krośnianin jest też autorem drewnianych zdobień w nawach i kaplicach w kościele ojców franciszkanów, a także bocznych ołtarzy u ojców kapucynów w Krośnie.
Oprócz pracowników Muzeum w filmach wypowiadają się też zaproszeni goście. W pierwszym odcinku cyklu można zobaczyć krośnieńskiego zegarmistrza Kazimierza Kroka, który fachu uczył się od swojego ojca, ucznia Michała Mięsowicza. W pozostałych wystąpili: wspomniany już Andrzej Rygiel, Ewa Cisowska, architekt wnętrz i czeladnik w zawodzie ślusarskim oraz Paweł Leszega, snycerz (osoba rzeźbiąca w drewnie) i nauczyciel Liceum Plastycznego w Krośnie.
Każdy odcinek cyklu kończy się wizytą w pracowni Piotra Burgera, pracownika Muzeum, który pokazuje, jak samemu stworzyć zegar, piszczałkę i wieszak na klucze. Instrukcje, jak wykonać te przedmioty, są również do pobrania na stronie Muzeum.
Cykl „Majstersztyk. Dzieła mistrzów krośnieńskiego rzemiosła” może pełnić funkcję bezpłatnych materiałów dydaktycznych. Nauczyciele mogą je wykorzystać na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, czy godzinach wychowawczych.
Filmy można zobaczyć na stronie Muzeum Rzemiosła, na kanale Youtube (dostępne z transkrypcją) oraz na Facebooku. Cykl powstał w ramach programu „Kultura w sieci”.