Zegarmistrz, ślusarz i organmistrz bohaterami cyklu filmowego Muzeum Rzemiosła

Komu Wieża Farna zawdzięcza swój zegar? Kto wykonał balustrady zdobiące balkony krośnieńskich kamienic? Co łączyło mistrza ślusarstwa z sekretarzem PZPR-u? Dowiecie się tego, oglądając cykl filmowy „Majstersztyk. Dzieła mistrzów krośnieńskiego rzemiosła”.
Od lewej Jan Zygmuntowicz, Michał Mięsowicz i Stanisław Janik - bohaterowie cyklu „Majstersztyk. Dzieła mistrzów krośnieńskiego rzemiosła”
Screen

Na przełomie XIX i XX wieku w Krośnie żyło i działało wielu wybitnych rzemieślników. Muzeum Rzemiosła postanowiło przybliżyć postacie trzech z nich w kilkuodcinkowym cyklu filmowym.

- Zależało nam, aby pokazać ginące zawody, o których dzisiaj się zapomina – mówi Magdalena Czelna-Mikosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie. – Projekt przypadł do gustu naszym odbiorcom. Nie wykluczamy, że w przyszłości takich realizacji będzie więcej.

Jest to pierwsza taka realizacja filmowa Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Na zdjęciu Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum
FACEBOOK.MUZEUM RZEMIOSŁA

Scenariusz na podstawie pomysłów i materiałów przygotowanych przez Muzeum napisał Jakub Kowalczyk. W filmach zostały wykorzystane fotografie i archiwalia pozyskane nie tylko z muzealnego archiwum, ale również ze zbiorów Andrzeja Rygla, prawnuka Jana Zygmuntowicza i współprowadzącego Geneologię Krośnian na Facebooku (pisaliśmy o nim tutaj). - Zdjęcia zostały cyfrowo obrobione i lekko pokolorowane, dzięki czemu można na nich dostrzec sporo nowych detali - mówi pani Magdalena.

Pierwszy film cyklu jest poświęcony Michałowi Mięsowiczowi – cenionemu zegarmistrzowi i założycielowi Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie (pisaliśmy o nim tutaj). Mięsowicz tworzył zegary o najwyższej jakości. Wytworzył ich ok. 280. Jeden z nich zdobi Wieżę Farną.

Bohaterem drugiego filmu jest Jan Zygmuntowicz, który w swoim krośnieńskim zakładzie ślusarskim wyrabiał innowacyjne jak na tamte czasy kute, ozdobne ogrodzenia. W ten sposób stał się prekursorem kowalstwa artystycznego. Jest autorem wielu balustrad balkonowych i schodowych krośnieńskich kamienic oraz ozdobnych ogrodzeń. Jego drugą pasją było pszczelarstwo. Założył Pierwszą Krajową Wytwórnię Przyborów Pszczelniczych, w której wytwarzano nieznane na terenie Galicji narzędzia: siatki do kapeluszy, łapki na trutnie czy obrotowe miodarki.

W ostatnim, trzecim filmie poznajemy historię Stanisława Janika, który w Krośnie prowadził swój zakład stolarski i pracownię organmistrzowską. Odpowiadał nie tylko za brzmienie, ale również za wygląd instrumentów. Jest autorem wielu organów, które można zobaczyć głównie w okolicznych kościołach. Te, które wykonał dla krośnieńskich świątyń, nie zachowały się. Krośnianin jest też autorem drewnianych zdobień w nawach i kaplicach w kościele ojców franciszkanów, a także bocznych ołtarzy u ojców kapucynów w Krośnie.

Oprócz pracowników Muzeum w filmach wypowiadają się też zaproszeni goście. W pierwszym odcinku cyklu można zobaczyć krośnieńskiego zegarmistrza Kazimierza Kroka, który fachu uczył się od swojego ojca, ucznia Michała Mięsowicza. W pozostałych wystąpili: wspomniany już Andrzej Rygiel, Ewa Cisowska, architekt wnętrz i czeladnik w zawodzie ślusarskim oraz Paweł Leszega, snycerz (osoba rzeźbiąca w drewnie) i nauczyciel Liceum Plastycznego w Krośnie.

Każdy odcinek cyklu kończy się wizytą w pracowni Piotra Burgera, pracownika Muzeum, który pokazuje, jak samemu stworzyć zegar, piszczałkę i wieszak na klucze. Instrukcje, jak wykonać te przedmioty, są również do pobrania na stronie Muzeum.

Każdy odcinek kończy się wizytą w pracowni pana Piotra, gdzie można się dowiedzieć, jak wykonać zegar, piszczałkę czy wieszak
FACEBOOK/MUZEUM RZEMIOSŁA

Cykl „Majstersztyk. Dzieła mistrzów krośnieńskiego rzemiosła” może pełnić funkcję bezpłatnych materiałów dydaktycznych. Nauczyciele mogą je wykorzystać na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, czy godzinach wychowawczych.

Filmy można zobaczyć na stronie Muzeum Rzemiosła, na kanale Youtube (dostępne z transkrypcją) oraz na Facebooku. Cykl powstał w ramach programu „Kultura w sieci”.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)