Miejski konserwator zabytków od teraz w Muzeum Rzemiosła. Placówkę czekają zmiany

Dotychczasowa dyrektorka Muzeum Rzemiosła, Ewa Mańkowska, po ponad 30 latach przechodzi na emeryturę. Teraz opiekę nad instytucją przejmie dr Marta Rymar, która jednocześnie sprawuje funkcję miejskiego konserwatora zabytków. W przyszłości muzeum ma stać się bardziej nowoczesne i otwarte na mieszkańców.
Dr Marta Rymar od lipca została dyrektorką Muzeum Rzemiosła
Damian Krzanowski

Ewa Mańkowska związana była z Muzeum Rzemiosła od jego powstania w 1989 roku. O jego rozwoju opowiadała tutaj. Znana jest z wielu inicjatyw kulturalnych, wystawienniczych i wydawniczych. Jej pomysłem było m.in. zorganizowanie Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” oraz Ogólnopolskiego Biennale Fotografii. Na zakończenie działalności została uhonorowana Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ewa Mańkowska - historyk sztuki, muzeolog była dyrektorką Muzeum Rzemiosła przez ponad 30 lat 
damian krzanowski

Od lipca dyrektorką muzeum zostanie dr Marta Rymar, która od 2012 roku jest miejskim konserwatorem zabytków. - Będzie to dla mnie powrót do przeszłości, a zarazem rozpoczęcie nowego etapu zawodowego. W Muzeum Rzemiosła podjęłam swoją pierwszą pracę, zaraz po ukończeniu studiów. Pracowałam tam przez 15 lat, zajmowałam się m.in. działalnością badawczą, zdobyłam bardzo duże doświadczenie – mówi. – Czuję ekscytację i radość przed tym wyzwaniem, a jednocześnie dużą odpowiedzialność. Mam rozbudowany pomysł na tę placówkę. 

Do planowanych inicjatyw należą m.in.:

  • kontynuacja Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej i powrót do Biennale Fotografii (w nowej odsłonie);
  • rozszerzenie badań nad historią rzemiosła Krosna i regionu, dotarcie do najstarszych rzemieślników lub ich rodzin oraz stworzenie cyklu publikacji, które przypomną o bogatej historii rzemieślniczej;
  • współpraca z designerami, połączenie nowoczesnego wzornictwa i historycznego rzemiosła;
  • wypracowanie dobrej współpracy ze środowiskami naukowymi oraz włączenie w projekty muzealne wybitnych naukowców, twórców i popularyzatorów;
  • remont siedziby, stworzenie ogrodu muzealnego (miejsca do spotkań plenerowych);
  • organizowanie letniej sceny (koncerty, występy);
  • sklep muzealny i pamiątkowy w nowym Punkcie Informacji Turystycznej na ul. Słowackiego oraz sklep internetowy promujący rzemieślników i twórców;
  • stworzenie Młodzieżowej Rady Muzeum, aby zaciekawić młodych krośnian historią i dać im przestrzeń do realizacji swoich zainteresowań;
  • wyodrębnienie przestrzeni dla młodych twórców, w której mogliby się spotykać, wystawiać swoje prace;
  • warsztaty edukacyjne angażujące mieszkańców z każdego pokolenia, np. renowacji zabytkowych mebli, sztuki pozłotniczej.
W muzeum powstanie Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków
damian krzanowski

- Przede wszystkim chcę odświeżyć formułę  muzeum i zaangażować mieszkańców w jego życie. Zależy mi, żeby była to instytucja przyjazna, innowacyjna, twórcza i otwarta na potrzeby społeczeństwa. Chciałabym, żeby mieszkańcy poczuli się współorganizatorami tej placówki i chętnie ją odwiedzali – mówi Marta Rymar. – Będzie to obiekt nowoczesny, przystosowany do osób z niepełnosprawnościami i integrujący pokolenia.

Pierwsze takie działania zaplanowano na sierpień. Na początek zorganizowano warsztaty dla najmłodszych krośnian. Dzieci poznają podstawy stolarstwa, tkactwa, technik barwienia tkanin, nauczą się recyklingu i tworzenia dzieł sztuki ze znalezionych rzeczy, wykonają własny witraż, a także zbudują zegar na warsztatach z mierzenia czasu.

Konserwator już nie w Urzędzie Miasta

Od lipca w muzeum powstanie także Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Tym samym spraw związanych z zabytkami nie będziemy kierować już do Urzędu Miasta na ul. Staszica, ale do Muzeum Rzemiosła na ul. Piłsudskiego 19.

- Dalej będę sprawować pieczę nad obiektami zabytkowymi w mieście. Wszystkie zadania, które do tej pory realizowało miasto, zostaną przekazane Muzeum Rzemiosła – tłumaczy Marta Rymar. – Muzeum stanowi duże zaplecze merytoryczne dla mojej pracy jako miejskiego konserwatora zabytków.

Biuro m.in. sprawuje opiekę nad zabytkami miasta, oznakowuje je oraz pomaga mieszkańcom np. w przypadku prac remontowych zabytkowych kamienic, pozyskania dofinansowań, dopełnienia formalności.

Ważnym elementem działalności jest także opieka nad Parkiem Kulturowym Wzgórze Staromiejskie. W najbliższym czasie uporządkowane zostaną witryny na ulicy Piłsudskiego od Starego Cmentarza aż po Rynek. – Zaczniemy od akcji informacyjnej, a następnie będziemy wnosić o dostosowanie reklam i witryn do zapisów Uchwały o Parku Kulturowym  – mówi Marta Rymar. O planach na porządkowanie centrum pisaliśmy tutaj.

Kolejnym krokiem będzie spotkanie z mieszkańcami ulicy w kwestii odnowienia kamienic. Biuro ma pomóc w znalezieniu dofinansowania na remont elewacji.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
wokol_krosna
02.07.2021 10:36

Muzeum zawsze działało na wysokim poziomie, życzymy, żeby nadal się rozwijało. Interesujący jest pomysł przeniesienia biura konserwatora zabytków do muzeum - będzie to odpowiednia lokalizacja - oby muzeum dostało na ten cel dodatkowe pomieszczenie w jednej z kamieniczek. Podobnie byłoby świetnie, gdyby w którejś pustej obecnie zabytkowej kamienicy odbywały się warsztaty promujące dawne rzemiosło i sklep dla okolicznych rzemieślników - mamy ich wielu, ale są słabo widoczni, więc taki sklep "zbiorczy' byłby dla nich szansą i jednocześnie dodatkową atrakcją dla miasta. Wyroby rzemieślnicze są teraz w cenie (np coraz więcej mówi się np. o zdrowotnych własciwościach wyrobów lnianych, ubrania czy pościele lniane sa bardzo drogie), więc może to szansa dla regionu.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)