Miasto nadal porządkuje centrum. Powstaną nowe iluminacje

W styczniu tego roku w centrum starego miasta utworzono park kulturowy. Celem jego powstania było uporządkowanie i ożywienie tej części Krosna. Do tej pory udało się odnowić elewacje wybranych kamienic i skutecznie zwalczyć reklamowy chaos. Miasto ma kolejne pomysły jak sprawić, żeby krośnieński Rynek przyciągał turystów i cieszył oko mieszkańców.
Dzięki utworzeniu parku kulturowego w Śródmieściu krośnieński Rynek pięknieje, ale czy to przełoży się na jego ożywienie - pokaże czas
Damian Krzanowski

Do tej pory przestrzeń Wzgórza Staromiejskiego była zaniedbana. W ciągu ostatnich dwóch lat miastu udało się oczyścić Rynek z wiszących banerów. Swój wygląd na niektórych budynkach zmieniły również reklamy. W większości stały się czytelne i pasujące do otoczenia.

Uporządkowane zostały także ogródki gastronomiczne, które teraz mają parasole w jednakowej kolorystyce z małymi emblematami na lambrekinach, takie samo wyposażenie i oświetlenie. Wyremontowano niektóre elewacje budynków, przywrócono ład przy zejściach do piwnic, na podcieniach nie ma już natłoku potykaczy czy wiszących reklam. Wymieniono również drogowskazy dla pieszych i z nazwami ulic, a także stare tablice na Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Miasta Krosna.

Rynek przestał też być jednym wielkim parkingiem. Radni przegłosowali uchwałę, która zakazuje parkowania samochodów przy samej płycie Rynku. Teraz czas na kolejne zmiany.

Zmienił się nie tylko wygląd kamienic, ale również reklamy, które nie są już umieszczane chaotycznie na elewacjach, ale ze smakiem
DAMIAN KRZANOWSKI

Iluminacje

Jedną z inicjatyw, które poprawią estetykę centrum Krosna, będzie wykonanie iluminacji Rynku. Kamienice, zieleń, drzewa i studnia będą podświetlane żółtym i białym światłem. Projekt został już wykonany, przygotowane zostały kosztorysy i zezwolenia. Teraz magistrat szuka odpowiedniego dofinansowania dla tego zadania. - Chcemy wykonać porządną iluminację – zapewnia Marta Rymar, miejski konserwator zabytków. - W kolejnym etapie planujemy m.in. oświetlić część murów miejskich i wykonać oświetlenie kościoła farnego, a także zaznaczyć światłem bramy miejskie: Krakowską i Węgierską.

Księga Standardów Miejskich

Kolejnym pomysłem jak pozytywnie wpłynąć na wygląd Rynku jest utworzenie Księgi Standardów Miejskich, która prawdopodobnie będzie dostępna dla mieszkańców od przyszłego roku. Dokument jest zbiorem wytycznych odnośnie umieszczania reklam i remontów ulic w centrum miasta. To w nim właściciele budynków i ich najemcy znajdą informacje, jak powinna wyglądać elewacja danego obiektu i jakie reklamy można na nim umieścić (określi jej wielkość, kolorystykę, materiał z jakiego może zostać wykonana oraz miejsce gdzie może zostać umieszczona).

Teraz na zmiany czeka ulica Piłsudskiego, gdzie panuje reklamowy chaos
DAMIAN KRZANOWSKI

Księga obejmie również małą architekturę i elementy, które znajdują się na Wzgórzu Staromiejskim. - Taka księga funkcjonuje już w Łodzi i jest tworzona w Lublinie – mówi Marta Rymar. - Chodzi o to, żeby właściciel czy najemca wiedział na co może sobie pozwolić.

Nowy wygląd ulicy Piłsudskiego

Celem magistratu jest również poprawienie wizerunku ulicy Piłsudskiego. Cała znajduje się w obrębie parku kulturowego, ale jej fragment od Ronda Solidarności do Starego Cmentarza sprawia wrażenie najbardziej zaniedbanego. Na budynkach pełno jest chaotycznie rozmieszczonych i kolorystycznie niedopasowanych reklam. Jednak prace nad odnowieniem ulicy zależą od pozyskanych funduszy. - Może w przyszłym roku uda się zdobyć pieniądze na ten cel lub przygotować dokumentację i czekać aż zostaną ogłoszone jakieś programy – mówi Marta Rymar.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person shadow1965
11.08.2019 06:34

Krosno to miasto proekologiczne - oszczędzamy prąd. Z pewnością każdy wie, że najlepszą inwestycją będzie oświetlenie pustego rynku wielką iluminacją przez 365 dni w roku... a co stać nas. Bo to będzie nasza iluminacja!!! Iluminacja na miarę naszych czasów!!! Iluminacja na miarę naszych potrzeb i oczekiwań!!! Oczywiście nie śmiem tutaj krytykować ani pana Piotra ani pana Barana bo oni najlepiej wiedzą czego nasze miasto potrzebuje i jak bardzo my wszyscy potrzebujemy oświeconych ludzi, którzy będą zarządzać Krosnem.

person
shadow1965
na forum od listopada 2018
star
person kurnachata
10.08.2019 13:33

Turystycznie to działa. Ostatnio sie zmęczyłem i byłem na ławce i szli jacyś ludzie i pytali sie o drogę. Kazdy pytany przez nich twierdził ze nie jest miejscowy, do mnie nie podeszli wiec sie nie wyrywałem. Po czym pytający stwierdzili ze tu jest więcej turystów niż mieszkańców.

person
kurnachata
na forum od listopada 2017
starstarstar
person wokol_krosna
10.08.2019 00:57

Bardzo dobrze, że wreszcie zaczyna się myśleć o ulicy Piłsudskiego od strony Starego Cmentarza. Od dworca powinien tędy prowadzić zadbany trakt do Rynku, A przy okazji - warto na dworcu czy w okolicy umieścić ładne tablice ze zdjęciami Krosna, jak z folderów turystycznych, z opisem atrakcji, żeby osoby przejeżdzające tędy autobusami się nimi zainteresowały. W tej chwili ktoś, kto przejeżdża tędy do poblikich uzdrowisk, może się tylko zniechęcić do Krosna.

person
wokol_krosna
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5) forward